GIS wycofuje popularną kiełbasę. Wykryto w niej salmonellę

Główny Inspektorat Sanitarny wydał kolejne ostrzeżenie publiczne dotyczące żywności. W jednym z popularniejszych produktów spożywczych wykryto salmonellę. GIS alarmuje – jego spożycie może mieć groźne dla zdrowia konsekwencje. Polacy się nią zajadają!

Ostrzeżenie GIS: salmonella w popularnej kiełbasie. Zagrożenie dla zdrowia!  (fot. pexels/GIS)
Ostrzeżenie GIS: salmonella w popularnej kiełbasie. Zagrożenie dla zdrowia! (fot. pexels/GIS)pexels.com

GIS ostrzega. Salmonella w popularnym produkcie spożywczym

Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega przed kiełbasą, która może być skażona salmonellą. W jednej partii wykryto bowiem groźne bakterie, a produkt został wycofany ze sklepów. Zanim to się jednak stało, mógł trafić do naszych koszyków. Należy więc upewnić się, czy nie mamy w lodówce wadliwej partii mięsa.

"W wyniku działań urzędowych Państwowej Inspekcji Sanitarnej wykryto Salmonella spp. w 1 z 5 próbek produktu Kiełbasa surowa Metka wołowa Tatarska 200 g" - informuje GIS.

Kiełbasa surowa Metka wołowa Tatarska: szczegóły produktu

  • Nazwa produktu: Kiełbasa surowa Metka wołowa Tatarska 200 g, Łuków
  • Numer partii: 05 9
  • Termin przydatności do spożycia: 14.03.2023
  • Producent: Zakłady Mięsne Łuków S.A, ul. Przemysłowa 15, 21-400 Łuków, weterynaryjny numer identyfikacyjny PL 06110266 WE

"Spożycie produktu zanieczyszczonego pałeczkami Salmonella wiąże się z ryzykiem zatrucia pokarmowego" - przestrzega Główny Inspektorat Sanitarny. W komunikacie wskazano, aby nie spożywać produktu z tej partii. "W przypadku wystąpienia objawów zatrucia pokarmowego po spożyciu wyżej wymienionego produktu, należy skontaktować się z lekarzem" - dodaje GIS.

Jakie są objawy zatrucia Salmonella?

Objawy salmonellozy pojawiają się najczęściej od kilkunastu do 48 godzin po zakażeniu. Bakterie z rodzaju Salmonella mają zdolność do wytwarzania enterotoksyn, które działają w obrębie jelit. Objawy zakażenia dotyczą więc najczęściej układu pokarmowego. Do najczęstszych objawów salmonellozy zalicza się:

  • biegunkę o różnym charakterze - w przypadku przebiegu biegunki salmonellozowej może występować nawet ponad 20 wypróżnień na dobę,
  • nudności oraz wymioty,
  • bóle brzucha,
  • podwyższoną temperaturę ciała,
  • bóle głowy,
  • dolegliwości związane z zaburzeniami równowagi wodno-elektrolitowej, np. oddawanie małych ilości moczu, spadek ciśnienia tętniczego krwi i kurczowe bóle łydek.

Czy Salmonella jest groźna?

Leczenie salmonellozy zależy od nasilenia jej objawów. W przypadku łagodnego przebiegu choroby wystarczy zadbać o nawodnienie organizmu oraz stosować lekką dietę. Jeśli jednak objawy będą się nasilać i nie miną po trzech dniach, konieczna może okazać się hospitalizacja oraz zastosowanie antybiotyku.

Zatrucie w skrajnych przypadkach może nawet doprowadzić do śmierci. Warto więc niezwłocznie zasięgnąć porady medycznej.

"Na zdrowie": Kasza mannaPOLSAT GO
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas