ZUS zaostrzy kontrole w polskich domach? Oto kto miałby znaleźć się pod lupą
Zwolnienia lekarskie wystawiane podczas teleporad budzą ostatnio sporo kontrowersji. Zakład Ubezpieczeń Społecznych w żaden sposób ich nie weryfikuje, przez co zaczyna pojawiać się coraz więcej wątpliwości co do ich wiarygodności. Pracodawcy są zaniepokojeni, a samorząd lekarski zainteresowanych problemem podsyła do ZUS.

Jak zdobyć L4? W Polsce nie ma z tym najmniejszych problemów
Zobacz również:
Wystawianie zwolnień lekarskich podczas teleporad jest w naszym kraju możliwe już od wielu lat - opcja taka była dostępna jeszcze przed pandemią Covid-19. Rozwiązanie to zaczęto jednak wykorzystywać na większą skalę wówczas, gdy wizyty w przychodniach były utrudnione. Jak podaje portal Prawo.pl, z ostatnich danych przekazanych można się dowiedzieć, że teleporady stały się bardzo popularnym sposobem kontaktu pacjentów z lekarzami. W 2021 r. w tej formie zostało zrealizowanych ponad 28 proc. porad lekarskich (w podstawowej opiece zdrowotnej). Z informacji udostępnionych przez Narodowy Fundusz Zdrowia wiemy natomiast, że w ubiegłym roku średni udział świadczeń udzielanych zdalnie wyniósł 24,4 proc.
Zobacz również:
- Kierowcy w okularach muszą przestrzegać tej zasady. Mandaty są wysokie
- Bez których butów nie wyobrażasz sobie dnia? Twój wybór zdradzi, co cię w życiu napędza
- Ciepło, ale możliwy deszcz. Gdzie będzie najwięcej słońca w Wielkanoc?
- “Bykowe” ukarze już nie tylko singli? Rodzice jedynaków mogą być stratni
Mimo iż oficjalnie stan zagrożenia epidemiologicznego został zniesiony, zdobycie L4 nadal jest banalne. Niektóre placówki medyczne oferują bowiem zwolnienie lekarskie "w 15 minut", a nawet zwolnienie lekarskie "w 5 minut", a uzyskać je można za pośrednictwem sieci.
Zobacz też: Domowe syropy i mikstury na odporność organizmu. Działają jak tarcza na wirusy Na portalu Prawo.pl możemy przeczytać komentarz rzecznika ZUS, który wypowiedział się na temat kontroli związanych ze zwolnieniami lekarskimi wystawianych na teleporadach.
Nie ma specjalnych kontroli skierowanych na teleporady. Zweryfikowane może zostać każde zwolnienie lekarskie. Zasady dotyczące udzielania świadczeń zdrowotnych jak i ich kontroli - bez względu na formę ich udzielenia - są takie same. Dla ZUS nie ma znaczenia czy zwolnienie zostało wystawione w ramach teleporady czy też po tradycyjnym spotkaniu z pacjentem. Na zaświadczeniu lekarskim nie ma także informacji, czy zostało ono wystawiono przez lekarza w ramach teleporady.
Pracodawcy chcą kontroli krótkotrwałych zwolnień lekarskich. Co na to ZUS?
Problem nurtuje przede wszystkich pracodawców, którzy mają ograniczoną wiarygodność co do zwolnień lekarskich swoich pracowników. Swoje obawy tłumaczą kosztami krótkich zwolnień, za które sami odpowiadają.
Potrzebujemy mechanizmu, który będzie ograniczał nadużycia. W innym wypadku odbija się to na zaufaniu pracodawców do pracowników, którzy przedstawiają zwolnienia lekarskie,
Ustawa zasiłkowa mówi, że w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w wystawieniu L4, ZUS może odebrać lekarzowi upoważnienia do wystawiania takich zaświadczeń na czas nie przekraczający 3 albo 12 miesięcy.
Nawet w czasie epidemii ZUS nie został zwolniony z kontrolowania zaświadczeń lekarskich. Można zatem powiedzieć, że weryfikując zwolnienia ZUS realizuje swoje podstawowe zadania
Rzecznik ZUS wyjaśnił także, że jednostka ta współpracuje z organami ścigania - prokuraturą i policją, gdzie w niektórych przypadkach nadużyć ma obowiązek skierować podejrzaną sprawę.
Eksperci podają też, że taką kontrolą może zostać objęte każde zwolnienie lekarskie - wystawione zarówno tradycyjnie czy w przez teleporadę.