Na co umierają Polacy? Główne przyczyny zgonów

Państwowy Zakład Higieny opublikował raport dotyczący umieralności Polaków z podziałem na przyczyny zgonu w pierwszej połowie 2021 roku. Dokument przedstawia powody nadwyżki zgonów oraz wzrost śmiertelności wśród osób z określonymi chorobami.

Przyczyny zgodnu w Polsce
Przyczyny zgodnu w Polsce123RF/PICSEL

Przyczyny zgonów Polaków. Główne powody

Umieralność Polaków jest spowodowana przede wszystkim przez trzy przyczyny - choroby układu krwionośnego, choroby zakaźne oraz zaburzenia psychiczne. Ogółem w pierwszym półroczu 2021 roku zmarły 270 662 osoby, w tym 56 897 z powodu COVID-19. Jednak w ocenie autorów raportu część z tych osób mogłaby umrzeć z powodu tzw. chorób współwystępujących, w tym nowotworów i innych chorób przewlekłych.

Według analizy danych w największym stopniu wzrosła śmiertelność z powodu zaburzeń wydzielania wewnętrznego. Wzrost można również zauważyć we wskaźnikach zgonów w przypadku chorób układu moczowo-płciowego i nerwowego. Wystąpiła nadwyżka zgonów faktycznych w stosunku do zakładanych z powodów innych niż COVID-19 - wyniosła ona prawie 3 proc.

W I poł. 2021 r. zgony z powodu zaburzeń wydzielania wewnętrznego, stanu odżywienia i przemiany metabolicznej przekroczyły oczekiwaną liczbę o 16,2 proc., a zgony spowodowane chorobami układu trawiennego o 11,6 proc. Nadwyżka umieralności z obu powodów była wyraźnie większa wśród mieszkańców wsi niż miast.
można przeczytać w raporcie

Największa nadwyżka liczby zgonów została zarejestrowana dla chorób krwi, mechanizmów immunologicznych i zakaźnych. W pierwszej połowie 2021 roku liczba ta była znacznie większa niż dla pozostałych grup chorób. Autorzy dokumentu wskazują, że w zeszłym roku wyraźnie wzrosła nadumieralność z powodu zaburzeń psychicznych, czyli samobójstwami, a także zgonów spowodowanych nadużywaniem alkoholu.

Powody przedwczesnej śmierci ludności

Przeciętna długość życia w Polsce to 72 lata dla mężczyzn i 80 lat dla kobiet - niektórzy umierają jednak znacznie wcześniej. Przyczyn przedwczesnej śmierci może być wiele. Niektóre nie są zależne od nas samych, np. wypadki czy zabójstwa, jednak na swoje zdrowie fizyczne mamy duży wpływ i możemy zadbać o to, aby zmniejszyć ryzyko zgonu w młodym wieku.

Najczęstszym powodem zgonów wśród wszystkich grup wiekowych są choroby serca. Wśród nich znajdują się zawał, niewydolność czy choroba wieńcowa. Innymi schorzeniami prowadzącymi do przedwczesnej śmierci są choroby płuc - od astmy po przewlekłą obturacyjną chorobę płuc - oraz choroby wątroby, które mogą być spowodowane przez nadużywanie alkoholu, otyłość i wirusowe zapalenie wątroby.

Kolejną przyczyną tego, że ludzie nie dożywają starości, są nowotwory. Istnieje ponad 200 różnych rodzajów raka, a statystycznie jedna na trzy osoby zachoruje na jakąś jego formę w trakcie swojego życia. Chociaż obecnie coraz częściej choroby te są uleczalne, niektórzy ze strachu przed diagnozą unikają regularnych badań. Naukowcy są zdania, że główną przyczyną około jednej trzeciej wszystkich nowotworów jest niezdrowy styl życia.

Aby uniknąć przedwczesnej śmierci, warto zadbać o odpowiednią profilaktykę. Przede wszystkim należy unikać używek takich jak alkohol czy papierosy. Niezwykle istotne jest również regularne wykonywanie badań kontrolnych, stosowanie zdrowej diety oraz uprawianie aktywności fizycznej.

***

Zobacz również:

Księżna Yorku w Polsat News o pomocy Polaków ukraińskim uchodźcom: Jesteście ogromną inspiracjąPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas