O której w można zacząć wigilię? Odpowiedź nie wszystkim się spodoba
Oprac.: Justyna Nachman
Pierwsza gwiazdka na wigilijnym niebie to symbol, na który czekają rodziny w całej Polsce. Zgodnie z tradycją, jej pojawienie się zwiastuje rozpoczęcie wigilijnej kolacji i dzielenie się opłatkiem. Czy w Wigilię 2024 roku zobaczymy na niebie prawdziwą gwiazdę? Sprawdź, o której godzinie należy jej wypatrywać.
Spis treści:
Co oznacza pierwsza gwiazdka w Wigilię?
Pierwsza gwiazdka na wigilijnym niebie jest jednym z głównych symboli Bożego Narodzenia. Swoją historią nawiązuje do Gwiazdy Betlejemskiej, która według Pisma Świętego wskazała Trzem Królom drogę do miejsca narodzin Jezusa. Wypatrywanie wspomnianej pierwszej gwiazdy na niebie stało się tradycją, która łączy duchowy wymiar świąt z atmosferą rodzinnego oczekiwania.
Obecność pierwszej gwiazdki na niebie to sygnał do rozpoczęcia kolacji wigilijnej. Zasiadanie do wspólnego stołu, dzielenie się opłatkiem i składanie życzeń w jej obecności wzmacnia znaczenie Wigilii jako czasu miłości, pokoju i rodzinnej wspólnoty.
Jaka gwiazda zaświeci w wigilię?
Wbrew powszechnej opinii, za pierwszą gwiazdkę w Wigilię uznawane są planety, a nie faktyczne gwiazdy. W 2024 roku tę symboliczną rolę będzie pełnić Jowisz – jedna z najjaśniejszych planet, widoczna nisko nad północno-wschodnim horyzontem. Natomiast w ubiegłym roku uwagę przyciągała Wenus. Jednak niezależnie od tego, czy na niebie świeci planeta, czy jasna gwiazda, dla wielu rodzin liczy się sam gest jej wspólnego wypatrywania.
O której godzinie zaświeci pierwsza gwiazda?
W wigilię 2024 roku Jowisz będzie widoczny już ok. godziny 15:45-16:00. Warto jednak dodać, że dokładny czas może się różnić w zależności od regionu Polski. Na wschodzie kraju pierwsza gwiazdka może być widoczna nieco wcześniej niż na zachodzie. Oczywiście przy zachmurzonym niebie może być trudniejsza do zauważenia.
O której godzinie powinna zacząć się Wigilia?
Zgodnie z tradycją do kolacji wigilijnej powinno się siadać dopiero po pojawieniu się pierwszej gwiazdki na niebie. Jednak zdecydowana większość rodzin decyduje się na wcześniejsze zaplanowanie kolacji, aby uniknąć niepotrzebnego pośpiechu i stresu. Najczęściej kolacja wigilijna zaczyna się około godziny 17:00.
Zobacz również:
Warto pamiętać, że wigilia to nie tylko uroczysta kolacja, ale również cenny czas spędzony w gronie najbliższych. Jest to jeden z niewielu momentów w roku, kiedy wszyscy zatrzymują się na chwilę, aby od codziennego biegu. Według tradycji kolacja kończy się przed północą, kiedy wielu wiernych wybiera się na Pasterkę, by wspólnie świętować narodziny Jezusa Chrystusa.