Reklama

Reklama

Piękne imię żeńskie niedoceniane przez Polaków. Oznacza "Bóg mą przysięgą"

Izabela to imię żeńskie, które w Polsce nie cieszy się zbyt dużą popularnością. Nigdy nie znajdowało się w czołówce tych najczęściej nadawanych dzieciom, mimo iż ma wiele zdrobnień i niezwykłą historię. Co oznacza imię Izabela i dlaczego jest wyjątkowe?

Imię Izabela - pochodzenie i znaczenie

Imię Izabela to hiszpański odpowiednik Isabel (Jezabel). Pochodzi od hebrajskiego zwrotu eliszebeth, co oznacza - "Bóg mą przysięgą". W Polsce imię Izabela pojawiło się wraz z wpływami francuskimi. Prawdopodobnie powstało jako odmiana imienia Elżbieta.

Imię Izabela - numerologia

Izabela to numerologiczna 11 - określana jako mistrzowska, ponieważ posiada dwie takie same cyfry. Liczba ta określa osoby wysoko mierzące, o ambitnych celach życiowych. Jedenastka to połączenie dwóch żywiołów - ognia i ziemi. Planetarnie liczbę tę łączą wpływy Marsa i Księżyca.

Reklama

Czytaj również: Piękne imię dla dziewczynki, coraz chętniej nadawane w Polsce. Nosi je obecnie 22020 kobiet

Imię Izabela - cechy charakteru

Imię Izabela opisuje kobietę dążącą do perfekcjonizmu, nieco pedantyczną. Wszystko, co robi, stara się wykonywać dokładnie, a w swoich czterech ścianach musi mieć zawsze idealny porządek. Trudno jej się porozumieć z osobami, które nie są sumienne i często się spóźniają. Mimo tego Izabela jest kobietą bardzo przyjacielską, opiekuńczą, nigdy nie odmówi pomocy drugiej osobie. Niekiedy jednak ma zbyt niskie poczucie własnej wartości, przez co lubi słuchać pochwał i komplementów. Małe Izabele są wręcz wymarzonymi wnuczkami. Raczej nie psocą, starają się być grzeczne i ułożone, zawsze chętne do prac artystycznych, nauki wierszyków czy piosenek.

Zobacz też: Imię, które oznacza "jaśniejącego szlachetnością". W Polsce nadal mało popularne

Imię Izabela - popularność

W Polsce imię Izabela nie zajmuje miejsca w czołówce najchętniej nadawanych imion. Dziewczynki otrzymują je stosunkowo rzadko, a popularność nie zmienia się znacznie z biegiem czasu. W 2021 roku imię Izabela nadano 612 razy, natomiast w pierwszej połowie bieżącego - 2022 roku otrzymało je 273 dzieci. W Polsce imię Izabela nosi obecnie 159304 kobiet (dane ze stycznia 2022).

Imię Izabela - imieniny

Izabela imieniny obchodzi 23 lutego, 16 marca, 14 kwietnia, 14 lipca, 31 sierpnia, 3 września i 10 września. W Polsce najbardziej popularną datą jej święta jest 23 luty.

Imię Izabela - zdrobnienia

Najbardziej popularnymi zdrobnienia imienia Izabela są: Izabelka, Izi, Izia, Izka, Izulka, Izunia, Izusia, Izuś.

Czytaj także: Piękne, a bardzo rzadkie imię żeńskie w Polsce. Oznacza "dar od Boga"

Znane osoby o imieniu Izabela

  • Królowa Izabela I Katolicka, która poparła Krzysztofa Kolumba, kiedy organizował wyprawę na drugą stronę oceanu
  • Izabela Czartoryska - polska arystokratka
  • Izabela Cywińska - polska reżyser
  • Izabela Skorupco - polska aktorka
  • Izabela Trojanowska - polska piosenkarka i aktorka
  • Izabela Bełcik - polska siatkarka
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Izabela | imię dla córki

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy