Zmień ten jeden nawyk, a metabolizm przyspieszy. Naukowcy potwierdzają

Geny? Dieta? A może sen? Naukowcy dokonali przełomowego odkrycia, które może zmienić podejście do tematu metabolizmu i tego, jaki możemy mieć na jego przyspieszenie realny wpływ. Badanie przeprowadzone na grupie prawie 1 tys. osób dowodzi niezbicie: to, jak śpimy, przekłada się na to, jak się czujemy i w jakim stanie utrzymuje się nasza przemiana materii. Sprawdź, jak przyspieszyć metabolizm w kilku skutecznych krokach.

Przyspieszenie metabolizmu może przełożyć się na zgrabniejszą sylwetkę
Przyspieszenie metabolizmu może przełożyć się na zgrabniejszą sylwetkę123RF/PICSEL

Przełomowe badanie dotyczące metabolizmu

Temat metabolizmu - jego szybkości, prawidłowości i wpływu na nasze zdrowie, jest obiektem badań w środowisku naukowców. Wciąż trwa dyskusja dotycząca tego, czy to, jak działa nasza przemiana materii zależne jest wyłącznie od genów, czy też są możliwości, by ją poprawić. Naukowcy z ZOE, firmy zajmującej się naukami o zdrowiu, która wyznacza nowe trendy w dziedzinie żywienia, wraz z międzynarodowym zespołem światowej sławy naukowców zajmujących się snem i metabolizmem z Wielkiej Brytanii, USA, Szwecji, Włoch i Hiszpanii, odkryli ciekawą zależność pomiędzy metabolizmem a... snem.

Przełomowe badanie, wykonane na 953 zdrowych osobach podłączonych na stałe pod aparaturę mierzącą ich poziom cukru we krwi daje jednoznaczne odpowiedzi w kwestii tego, jak duży mamy wpływ na polepszenie naszego metabolizmu. Kluczem do polepszenia przemiany materii jest sen, a dokładniej - konkretna pora zasypiania. 

Higiena snu a poziom cukru w ciągu dnia

Metabolizm określa szybkość spożytkowania energii dostarczonej przez pożywienie, w tym glukozy. Duże dobowe skoki cukru są bardzo niepokojące i bezpośrednio wpływają na nasze zdrowie i samopoczucie, a także całościową przemianę materii. W badaniu przeprowadzonym przez ZOE, ochotnicy przez okres 14 dni otrzymywali standardowe posiłki, a ich poziom cukru był monitorowany w sposób ciągły.

Naukowcy zmierzyli całkowity czas od momentu położenia się spać do momentu przebudzenia uczestników, a także jakość ich snu. Następnie przeanalizowali wzorce snu osób w ciągu dwóch tygodni i porównali je z odpowiedziami poziomu cukru we krwi na posiłki zawierające określone ilości węglowodanów, białek i tłuszczów. Okazało się, że nie tylko ilość snu, ale przede wszystkim to, o jakiej porze kładziemy się spać ma bezpośrednie przełożenie w tym, jakie są wahania cukru we krwi. Duże spadki i wzrosty w ciągu doby mogą prowadzić do rozwoju cukrzycy i chorób serca.

Ważniejsze od długości snu jest to, o której się położymy
Ważniejsze od długości snu jest to, o której się położymy123RF/PICSEL

Zaskakujące wyniki badań: nie długość snu jest najważniejsza

Podczas badania ochotnicy, którzy kładli się spać wcześniej, mieli lepsze parametry metabolizmu cukrów nawet od tych, którzy spali dłużej, ale rozpoczynali sen o późniejszej porze. "Zdrowie metaboliczne", czyli szereg czynników ukazujący stan naszego zdrowia teraz oraz możliwości rozwinięcia się pewnych chorób w późniejszym wieku, jest znacznie lepsze u osób, które kładą się spać o wcześniejszej porze.

Zmiana harmonogramu snu, której doświadcza większość osób, tzn. zmienione pory snu w zależności od dni tygodnia ("odsypianie w weekend", czyli kładzenie się później i wstawanie o późniejszej godzinie niż w pozostałe dni tygodnia), również negatywnie wpływają na metabolizm, zwłaszcza jeśli chodzi o przetwarzanie cukrów, zwłaszcza o poranku.

Takie zakłócenia sprawiają także, że jesteśmy senni, zmęczeni i mamy obniżony nastrój. Przy okazji badanie wykazało jeszcze jedną ciekawą i ważną dla metabolizmu kwestię: okazuje się, że śniadania zawierające tłuszcze i węglowodany mają znaczący wpływ na poziom cukru we krwi w przeciwieństwie do - na przykład - słodzonego napoju. A więc awokado, pełne zdrowych tłuszczy, zjadane tuż po przebudzeniu może naprawdę mieć realny wpływ na nasz metabolizm.

Jak przyspieszyć metabolizm?

Opierając się na tych naukowych dowodach, można zatem śmiało uznać, że:

  1. Od samej ilości snu, ważniejsza dla naszego metabolizmu jest pora kładzenia się do łóżka - im wcześniej, tym lepiej .
  2. Starajmy się nie zmieniać pór snu nawet w dni wolne od pracy i święta, aby negatywnie nie wpływać na nasz nastrój.
  3. Zrezygnujmy ze słodkich napojów w porze śniadania.
  4. Higiena snu - odpowiednie warunki w sypialni, wygodne łóżko, nawilżone powietrze i spokój są kluczowe dla prawidłowej nocnej regeneracji. 
  5. Unikajmy przesadnego wpatrywania się w ekran i bezmyślnego scrollowania telefonu, zwłaszcza w łóżku tuż przed zaśnięciem.
  6. Optymalną dla naszego organizmu porą zaśnięcia jest 22:00. Według naszego "zegara biologicznego" właśnie wtedy powinniśmy starać się rozpoczynać nocny odpoczynek, by organizm mógł lepiej kontrolować wahania cukru we krwi, co bezpośrednio przełoży się na lepiej funkcjonujący metabolizm i zmniejszy ryzyko zachorowań na cukrzycę czy choroby sercowo-naczyniowe.
Pięć zaskakujących sposobów na bezsennośćInteria.tv

Źródło:https://link.springer.com/article/10.1007/s00125-021-05608-y

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas