Zostawiasz w tym miejscu butelkę z wodą? W tym momencie napój staje się trucizną

W dobie upałów (i nie tylko), regularne picie wody to ważna rzecz. Zdarza się jednak, że woda może nam bardziej zaszkodzić niż pomóc. Dlaczego? Ekspertka zwraca uwagę, że taka sytuacja może nastąpić w jednym, konkretnym momencie.

W niektórych przypadkach lepiej nie pić wody z plastikowej butelki
W niektórych przypadkach lepiej nie pić wody z plastikowej butelki123RF/PICSEL

Odpowiednie nawodnienie - ważna sprawa. W końcu nasze ciało składa się w 70 proc. z wody. Jest ona niezbędna do prawidłowego działania wszystkich komórek w naszym ciele. Bez wody, nasz organizm jest w stanie przeżyć tylko... kilka dni.

Ile pić wody dziennie?

Warto pić wodę regularnie. Jest ona niezbędna do funkcjonowania organizmu
Warto pić wodę regularnie. Jest ona niezbędna do funkcjonowania organizmu123RF/PICSEL

Zakłada się, że na jeden kilogram masy ciała należy wypijać ok. 0,02 l wody. Zdrowy, dorosły człowiek, powinien dziennie wypijać od 1,5 do 2 litrów wody (w zależności od aktywności fizycznej, płci i temperatury). O regularnym piciu wody powinniśmy pamiętać zwłaszcza w trakcie upałów, co uchroni nas przed odwodnieniem i przegrzaniem. Zaleca się, aby dziennie wypijać o jeden litr więcej płynów niż zazwyczaj.

Regularne picie wody ma sporo zalet. Woda wpływa korzystnie również na naszą skórę (zapewnia gładkość i jędrność), mózg (ma dobry wpływ na pamięć i koncentrację), układ pokarmowy czy nerki (usuwanie szkodliwych produktów przemiany materii, zapobieganie kamicy nerkowej).

Zostawiasz w tym miejscu butelkę z wodą? W tym momencie napój staje się trucizną

W ostatnim czasie Polską zawładnęły afrykańskie upały. Trudno wyobrazić sobie, by w takich dniach nie towarzyszyła nam butelka wody. Okazuje się jednak, że w niektórych sytuacjach może nam ona poważnie zaszkodzić. Zwróciła na to uwagę dr Karolina Kowalczyk, inż. technologii żywności i żywienia człowieka, towaroznawca i biotechnolog. W opublikowanym na TikToku nagraniu ekspertka zwraca uwagę, że woda może nabierać cech toksycznych.

- Nie można spożywać wody w plastikowej butelce, która pozostała w twoim samochodzie cały dzień i dosłownie się w nim ugotowała. Dlaczego? Dlatego, że mikroplastik, który jest zawarty w butelce, pod wpływem tak wysokiej temperatury, przechodzi do naszej wody o wiele bardziej niż w normalnych, chłodniczych warunkach. Jeśli bierzesz ze sobą wodę do pracy, na spacer, bądź na jakąkolwiek wycieczkę, pamiętaj, aby zawsze zabierać ją ze sobą. Nigdy nie zostawiaj jej w samochodzie, ponieważ narażasz się na wnikanie tego mikroplastiku w twój organizm, twoje tkanki i twoje narządy - powiedziała dr Karolina Kowalczyk.

Ekspertka zaleca, by zabierać ze sobą wodę w mniejszym opakowaniu lub w specjalnej butelce filtracyjnej.

Mikroplastik jest w nas

To, że mikroplastik trafia do organizmu, potwierdza coraz więcej badań. Jakiś czas temu naukowcy po raz pierwszy wykazali obecność jego drobinek w ludzkiej krwi. Jak informowało pismo "Environment International", znajdowały się niemal u 80 proc. badanych. Zespół prof. Dicka Vethaka z Vrije Universiteit Amsterdam w Hadze poinformował, że najczęściej wykrywanym polimerem okazał się politereftalan etylenu (PET), wykorzystywany do produkcji butelek na napoje, opakowań na żywność czy tkanin. Na drugim miejscu znalazł się polistyren (powstają z niego jednorazowe sztućce, miski, talerze, pojemniki na żywność), a na trzecim - polietylen (zawarty w torbach i torebkach, foliach czy butelkach na detergenty).

***

Aplikacja Pogoda Interia - sprawdza się!materiały promocyjne
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas