Idealna włoska pizza. Jak ją przygotować? Pizza chef zdradza swój sekret
Międzynarodowy Dzień Pizzy to prawdziwe święto wszystkich łasuchów. Po placek posmarowany sosem pomidorowym z warzywnymi i mięsnymi dodatkami sięgamy jednak nie tylko 9 lutego, delektując się jej ponadczasowym smakiem przez cały rok. Tymczasem istnieje taka pizza, która w wielu z nas budzi wręcz obrzydzenie. Inni natomiast ubóstwiają jej walory smakowe. Jak to jest z pizzą hawajską? Włosi nie chcą o niej słyszeć. To zdanie podziela Patryk Nowakowski, pizza chef i instruktor Accademia Pizzaioli Poland.
Kiedy i gdzie powstała pierwsza pizza?
Pizza przez wielu określana jest mianem paradoksu. Włoski przysmak, który został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, początkowo był jedynie szybkim posiłkiem biedoty. Gdzie powstała pierwsza pizza? Potrawa w postaci, jaką znamy dzisiaj, narodziła się w Neapolu. Przyrządził ją kucharz Raffaele Esposito, prawdziwy mistrz w swojej dziedzinie.
Smakiem wyrabianej przez niego pizzy zachwyciła się sama królowa Małgorzata. Kiedy na stole wylądował placek z sosem pomidorowym, mozzarellą i bazylią, królowa wręcz pękała z zachwytu. Pizzę nazwano potem, na cześć królowej, margheritą.
Zobacz również: Nie wyrzucaj łupin z cebuli i czosnku. Zrobisz z nich przyprawę
Pizza hawajska: Kto ją wymyślił?
Statystyczny Włoch zjada rocznie aż 7,5 kilograma pizzy. Robi to, oczywiście, rękoma, składając kawałki placka na pół. O sztućcach można tam zapomnieć. Włochom nie mieści się również w głowach smarowanie pizzy popularnym w Polsce ketchupem czy sosem czosnkowym. Jest jeszcze jedna rzecz, za którą we Włoszech mogliby znienawidzić. Mowa o pizzy hawajskiej - placku, na którym lądują kawałki ananasa.
Zobacz również:
- Pizza hawajska? Mamma mia! Przysięgam, że żadna prawdziwa włoska restauracja w życiu jej nie poda. Jeśli znajdziesz gdziekolwiek pizzę z ananasem albo kurczakiem możesz być pewien, że nie zje jej żaden Włoch, a tym bardziej żaden prawdziwy włoski kucharz z pewnością jej nie przyrządzi. Czujemy ogromny respekt do naszej kultury i nie lubimy burzyć tradycji - podkreśla Davide.
Podobnego zdania jest Patryk Nowakowski, pizza chef i instruktor Accademia Pizzaioli Poland. - Pizza hawajska wywołuje wiele kontrowersji. Dla rodowitych mieszkańców Włoch dodanie ananasa do pizzy jest profanacją. Wielu Włochom ta pizza po prostu nie smakuje. Są przyzwyczajeni do klasycznych smaków. Uważają, że jest to połączenie dalekie od oryginalnego smaku pizzy - tłumaczy nasz rozmówca.
Zobacz również: Domowa pizza margherita: przepis
Jaka powinna być idealna włoska pizza? Zwróć uwagę na te szczegóły
- Próbowałem pizzy w Polsce. Z włoskim smakiem nie ma jej nawet co porównywać. W Polsce traktujecie to danie trochę jak "śmietnik" - co mam w lodówce, to wrzucę na pizzę. To tak nie działa. We Włoszech przykładamy ogromną wagę do tego, żeby składniki na pizzy komponowały się ze sobą, a jednocześnie nie było ich za wiele. W Polsce przygotowujecie pizzę z cebulą, kurczakiem, boczkiem, oscypkiem, żurawiną. We Włoszech to by nie przeszło - dodaje Włoch Davide.
Jaka więc powinna być idealna, włoska pizza? Pizza chef i instruktor Accademia Pizzaioli w Polsce tłumaczy, iż najważniejsze w pizzy są jej składniki: najwyższej jakości mąka z włoskiego młyna, pomidory San Marzano rosnące na glebach wulkanicznych przy Wezuwiuszu, Mozzarella Fior di latte oraz Oliwa Extra Vergine i świeża bazylia.
- Aby przygotować idealną pizzę należy w pierwszej kolejności dobrać odpowiedni typ i parametry mąki. W dalszej kolejności to właśnie ona będzie w głównej mierze stanowić o jakości naszego ciasta - tłumaczy pizza chef Patryk Nowakowski.
Zdaniem eksperta kluczowym w przygotowaniu idealnej pizzy, obok doboru idealnej mąki, jest zastosowanie odpowiedniego procesu podczas wyrabiania ciasta oraz czas jego dojrzewania. Pizza chef dodaje, iż idealna pizza powinna być delikatna, z zachowaniem odpowiednio napowietrzonych brzegów oraz z niewielką ilością najwyższej jakości dodatków.
- Moją radą dla osób przygotowujących pizzę w domowych warunkach jest używanie składników najwyższej jakości, jak najmniej przetworzonych oraz przygotowywanie ciasta, które dojrzewa powoli z minimalną ilością drożdży. Dzięki temu będzie ono zarówno delikatne, chrupiące, jak i lekkostrawne - radzi Patryk Nowakowski.
Zobacz również: Jedz często. Twoja odporność będzie jak tytanowa tarcza