Popularna w PRL-u, a teraz zapomniana. Opóźni starzenie i wspomoże odchudzanie

Karolina Słodkiewicz

Oprac.: Karolina Słodkiewicz

Czerwona herbata to napój, który swoją popularność w Polsce zdobył w czasach PRL-u. Wówczas była to jedna z najtańszych herbat. Niewielu jednak zdawało sobie sprawę, jakie właściwości zdrowotne ma napar. Na co dobra jest czerwona herbata i kiedy ją pić? Unikaj jej w kilku przypadkach.

Czerwona herbata przyspiesza spalanie tłuszczu i odchudzanie.
Czerwona herbata przyspiesza spalanie tłuszczu i odchudzanie.123RF/PICSEL

Na co jest czerwona herbata?

Czerwona herbata to liście krzewu herbacianego, które opadły, zostały wysuszone, a następnie poddane fermentacji nieenzymatycznej. Proces ten sprawił, że napar z liści może pozytywnie wpływać na zdrowie.

Czerwona herbata jest zdrowa, gdyż dostarcza do organizmu związków antyoksydacyjnych. Dzięki temu pomoże w neutralizowaniu szkodliwego działania wolnych rodników, a także ich eliminacji. Będzie przeciwdziałać procesom przedwczesnego starzenia od wewnątrz i od zewnątrz.

Antyoksydacyjne właściwości czerwonej herbaty wpłyną też na zmniejszenie ryzyka rozwoju nowotworów. Zapobiegną progresowaniu chorób Parkinsona czy Alzheimera. Pomogą uchronić od udaru czy zawału.

Picie czerwonej herbaty wpłynie na organizm przeciwzapalnie. Pomoże w zwalczaniu objawów infekcji wywołanych bakteriami czy wirusami. Poprawi szybkość regeneracji i zapewni łagodniejsze przechodzenie chorób.

Czerwona herbata sprawdzi się także na pobudzenie, bo zawiera dużą ilość kofeiny. Z tego powodu także pozytywnie zadziała na zdolności poznawcze, możliwości zapamiętywania i uczenia się.

O jakiej porze pić czerwoną herbatę?

Czerwoną herbatę najlepiej pić rano. Napar ma właściwości pobudzające, dzięki czemu pozwoli dobrze wejść w dzień. Przyjmować go należy jednak co najmniej 30 minut po posiłku. Można go też przyjmować w ciągu dnia.

Która herbata jest zdrowsza - zielona czy czerwona?

Zarówno zielona jak i czerwona herbata są bardzo zdrowe. Wybór między dwoma napojami jest zależny od naszych indywidualnych potrzeb i tego, czego oczekujemy. Ich wpływ na organizm nieco różni się od siebie.

Obie herbaty są bogate w składniki antyoksydacyjne, jednakże zielona herbata wykazuje większą zawartość takich związków. Powinny ją wybierać m.in. osoby o obniżonych zdolnościach poznawczych.

Czerwona herbata natomiast lepiej się sprawdzi, gdy zależy nam na odchudzaniu. Wykazuje większe właściwości wspomagające przemianę materii niż herbata zielona.

Czy czerwona herbata ma właściwości odchudzające?

Czerwona herbata wykazuje właściwości odchudzające. Związki zawarte w napoju pozytywnie wpływają na trawienie, regulując wydzielaną żółć. Pomogą także w obniżeniu poziomu złego cholesterolu.

Regularne picie czerwonej herbaty zadziała na szybszą przemianę materii. Tym samym pozwoli na szybsze spalanie tłuszczu. Będzie więc ona świetnym wspomagaczem podczas diety odchudzającej.

Czerwona herbata przeciwwskazania

Czerwona herbata może zaburzać przyswajanie niektórych składników odżywczych. Z tego powodu przeciwwskazaniem jest chorowanie m.in. na niedokrwistość czy osteoporozę. Nie należy więc spożywać jej w trakcie posiłków.

Przeciwwskazaniem do picia czerwonej herbaty jest chorowanie na zespół jelita drażliwego. Napar może mieć negatywny wpływ na przebieg dolegliwości i zaostrzanie ich.

Czerwonej herbaty powinny unikać także osoby mające nadciśnienie. Wysoka zawartość kofeiny może wpływać na zwiększenie ciśnienia tętniczego krwi. Składnik naparu może też źle oddziaływać na kobiety w ciąży oraz te karmiące piersią.

Zobacz również:

„Ewa gotuje”: FalafelePolsat
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas