Zajadaj ze smakiem na śniadanie. Zredukujesz zbędne kalorie, zachowasz smukłą sylwetkę
Oprac.: Martyna Bednarczyk
W ostatnim czasie triumfy święci dieta ketogeniczna, którą wyróżnia bogactwo tłuszczów i ograniczenie węglowodanów. Jednym z założeń diety jest ograniczenie pieczywa do minimum. Jeśli jednak nie wyobrażamy sobie śniadania lub innego posiłku w ciągu dnia bez choćby jednej kromki, mamy kuszącą alternatywę. Mowa o chlebie keto, który powstaje na bazie mąki migdałowej. Chleb keto nie tylko wybornie smakuje, ale dodatkowo utrzymuje prawidłową wagę w ryzach.
Spis treści:
Czy z mąki migdałowej można upiec chleb?
Na półkach w piekarniach pysznią się chrupiące i wypieczone bochenki chleba, które wyglądem i aromatem przyciągają klientów. Choć w Polsce największą popularnością cieszy się pieczywo pszenne, nie oznacza to, że wyłącznie z tego rodzaju mąki dostaniemy wypieki. Piekarze równie chętnie wykorzystują mąkę orkiszową, żytnią, a nawet migdałową. Tak, z tej ostatniej także przygotujemy przepyszny chleb.
Jeśli nie słyszałeś o chlebie z mąki migdałowej, pora nadrobić zaległości. W tradycyjnym białym chlebie znajdziemy aż 54 g węglowodanów, podczas gdy chleb z mąki migdałowej, zwany także keto, oferuje jedynie 6 g węglowodanów na 100 g wypieku. Takie pieczywo stanowi doskonałe źródło:
- białka
- błonnika
- kwasów omega-3
- tłuszczy nienasyconych
Keto chleb na bazie mąki migdałowej
Cena chleba migdałowego w sklepach potrafi dosięgać kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu złotych. Bez trudu jesteśmy w stanie obniżyć koszty, a dodatkowo przygotować przysmak w domowej kuchni. To świetna opcja dla osób na diecie, a z jego wykonaniem poradzą sobie nawet początkujący kucharze.
Składniki na chleb z mąki migdałowej
- 150 g mąki migdałowej
- 70 g roztopionego masła
- 4 jajka
- 1 łyżka płatków migdałowych
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia
- ½ łyżeczki soli
Przygotowanie chleba z mąki migdałowej
- Mąkę migdałową przesiewamy do miski, wsypujemy proszek do pieczenia oraz sól i dokładnie mieszamy.
- W kolejnym kroku w niewielkim rondelku rozpuszczamy masło i dodajemy je razem z czterema żółtkami do suchych składników.
- Oddzielone białka doprawiamy szczyptą soli, a następnie ubijamy. Kiedy uzyskamy sztywną pianę, musimy delikatnie wmieszać ją do ciasta.
- Ciasto na bazie mąki migdałowej przekładamy do foremki wyłożonej papierem do pieczenia. Wierzch wyrównujemy i posypujemy płatkami migdałowymi.
- Formę z ciastem wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 175 st. C i pieczemy przez 30 minut. Skąd wiadomo, że chleb jest gotowy? Sprawdzimy to za pomocą patyczka, który po wbiciu powinien wyjść suchy.
- Upieczony chleb z mąki migdałowej wyciągamy z piekarnika i pozostawiamy na blacie kuchennym do całkowitego wystudzenia. Podajemy w ramach posiłku z ulubionymi dodatkami. Smacznego!
Sprawdź również: