Smoka zobaczysz już nie tylko pod Wawelem. Kraków będzie miał nową atrakcję. Szykuje się turystyczny hit?
We Wrocławiu krasnale, w Katowicach beboki, a w Krakowie... smoki. W stolicy Małopolski już niebawem będzie można zobaczyć pierwsze figurki, które stworzą smoczy szlak. Rzeźby pojawią się w różnych miejscach miasta. Szykuje się nowy turystyczny hit?
- Niebawem smoka w Krakowie będzie można zobaczyć już nie tylko pod Wawelem - ogłosili krakowscy urzędnicy. W przyszłym tygodniu w mieście rozpocznie się montaż pierwszych sześciu smoczych rzeźb, które zagoszczą w kilku miejscach stolicy Małopolski. Szykuje się kolejny turystyczny hit w Krakowie?
Wrocław ma krasnale, Bielsko Biała postacie z kultowych polskich bajek, Kołobrzeg mewy, a Katowice beboki. Teraz dołączy do nich Kraków.
Powstanie smoczego szlaku to inicjatywa mieszkańców, którzy złożyli w tej sprawie projekt do budżetu obywatelskiego. Teraz ich pomysł doczeka się realizacji. Gdzie będzie można zobaczyć pierwsze smocze rzeźby? Miasto wskazało następujące lokalizacje:
- kładka o. Bernatka,
- schody przy parku Bednarskiego,
- plac Axentowicza,
- park Krakowski,
- park Jordana,
- okolice Szkoły Podstawowej nr 29 (dzielnica Podgórze).
- Będziecie mogli spotkać Smoka: Geodetę, Fotografa, Malarza, Smoka z Rybą, z Latawcem i z Mapą. Pod Wawelem pojawiło się też dziesięć kolejnych Smoków, które wkrótce także zobaczycie na ulicach - przekazał magistrat w mediach społecznościowych.
Zobacz też: Polskie miasto w czołówce rankingu CNN. Jarmark świąteczny jednym z najlepszych na świecie
Montaż figurek zaprojektowanych przez Andrzeja Mleczkę i Edwarda Lutczyna rusza w przyszłym tygodniu.
- Krakowskie potwory nie będą ani ziały ogniem, ani też nie będą szczególnie groźne. Będą za to nawiązywać do miejsc, w których znajdą domy. W jaki sposób? Krakowianie i goście na pewno z łatwością rozszyfrują te nawiązania. Dodajmy, że wszystkie figury są przygotowywane we współpracy z Wydziałem Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, autorami rzeźb są prof. Jan Tutaj oraz dr Jacek Dudek - informuje krakowski magistrat.
Rzeźby smoków mają od 35 do 50 cm wysokości, a waga jednego z nich to ok. 25 kilogramów.
- Figury smoków pojawią się w sumie w 17 miejscach Krakowa. Wyznaczą szlak, dzięki któremu będzie można poznawać miasto - przekazał Krzysztof Wojdowski z Zarządu Dróg Miasta Krakowa w opublikowanym przez jednostkę miejską nagraniu.
- Teraz, jesienią, w różnych miejscach pojawi się 10 pierwszych smoków, m.in. przy placu Axentowicza, w parku Krakowskim, w parku Bednarskiego czy przy kinie Kijów. W Krakowie pojawi się np. Smok Geodeta, Filmowiec, Smok z Latawcem, Smok Rybak. Są związane z miejscem, dlatego pod kinem Kijów pojawi się Smok Filmowiec, a przy placu Na Groblach Smok Rybak. W końcu pod Wawelem przez wieki występowała osada Rybaki, bo tam rybacy łowiący w Wiśle ryby pracowali - dodaje Wojdowski.
Zobacz też: Polska wieś zachwyciła internautów. Uwagę zwraca nietypowy kształt
Czy smoki staną się kolejną wizytówką Krakowa? Czas pokaże. Jednak pod opublikowanym przez urząd miasta postem nie brakuje głosów zadowolenia.
"Już nie mogę się doczekać", "Niech będzie tak jak z krasnalami we Wrocławiu, to jeszcze bardziej pokocham Kraków. Będziemy szukać smoków", "Super, Wrocław ma swoje krasnale, my będziemy mieć swoje smoki", "Super, nowy trakt do zwiedzania, inni mają krasnale, beboki, a tu smoki" - komentują internauci.
Przywoływane tak często krasnale obecnie są jedną z najpopularniejszych atrakcji Wrocławia. Figurki są rozsiane po różnych zakątkach miasta - w drugiej połowie 2020 roku było ich już niemal 360. Pierwsze rzeźby zaczęły pojawiać się na ulicach w 2005 roku z inicjatywy rzeźbiarza Tomasza Moczka. Obecnie organizowane są wycieczki szlakiem krasnali, plenerowe gry czy nawet spektakle teatralne z nimi związane. Co więcej, turyści mogą otrzymać specjalną mapę, dzięki której mogą podążać szlakiem krasnali i przy okazji zwiedzać Wrocław.
Akustikus, Antykwarek, Automatek, Bajkusia, Bankier, Bamboszek, Dobrotek, Ekonomek, Florianek, Ślązak, Śpioch czy Papa Krasnal to tylko niektóre z figurek, które można zobaczyć w różnych zakątkach stolicy Dolnego Śląska.
Zobacz też: Niezwykła atrakcja na Dolnym Śląsku. Historia sięga kilkunastu milionów lat
Jak na "najbardziej bajkowe polskie miasto" przystało, Bielsko-Biała może się z kolei poszczycić swoim szlakiem bajek. To właśnie w mieście, które jest kolebką polskiej animacji klasycznej, możecie zobaczyć rzeźby popularnych bohaterów. Bolek i Lolek, Reksio, Baltazar Gąbka, Smok Wawelski i Bartłomiej Bartolini Herbu Zielona Pietruszka to tylko niektóre rzeźby znajdujące się w różnych miejscach Bielska-Białej. Pomniki wraz z ulicami i placami z bajkowymi patronami tworzą szlak "Bajkowe Bielsko-Biała".
Z kolei Katowice stały się domem dla figurek beboków. Dla niewtajemniczonych: bebok to niewielki potwór ze śląskich legend, który miał porywać lub dyscyplinować niegrzeczne dzieci. W dawnych wierzeniach postać związana ze śląskim folklorem miała odstraszać dzieci swoim wyglądem. Cóż, czasy się jednak zmieniły, a beboki na ulicach Katowic zagościły. I co więcej - nikt się ich nie boi.
Obecnie na terenie miasta, w różnych dzielnicach, znajduje się 35 beboków.
Kuklok, Jorguś, Ernest, Pani Bebok z katowickim sercem i reszta ekipy czekają na zwiedzających. Każda z figur ma swoje imię i swoją historię. Niektóre z nich noszą imiona inspirowane historycznymi postaciami, tak jak np. bebok-malarz w Giszowcu, nazwany na cześć Ewalda Gawlika. Beboki zdobyły serca mieszkańców i turystów, więc śmiało możemy dodać, że nie taki bebok straszny, jak go malują.
Od beboków przechodzimy do... Marianów. Mowa o figurkach mew, które "zadomowiły się" w Kołobrzegu. Szlak Marianów to idealny pomysł na wycieczkę po znanym nadmorskim kurorcie. Figurki mew są usytuowane w różnych zakątkach miasta. Znajdują się m.in. przy deptaku i plaży, skąd już tylko kilka kroków do latarni morskiej czy Pomnika Zaślubin Polski z Morzem. W Kołobrzegu czekają na was m.in. Marian Kapitan, Marian na rowerze, Marian na deskorolce czy Marian Plażowicz.
Pierwsze z rzeźb pojawiły się jesienią 2019 roku i szybko zyskały sporą popularność wśród mieszkańców i turystów. Rzeźby Marianów wykonał artysta kołobrzeski Romuald Wiśniewski. Pomysłodawcą Marianów jest z kolei grafik Dariusza Jakubowski.
Zobacz też: Mariany skradły serca Polaków. Nietypowa atrakcja nad polskim morzem działa jak magnes
***