Szerokie plaże to niejedyny atut. Dolecisz tam z Polski w godzinę

Polacy wciąż rzadko wybierają ten kierunek, jako godny uwagi na jesienny urlop. Łotwa, a w niej Jurmała to istna perła i doskonały kierunek na spokojny i niezbyt drogi wypoczynek. Dlaczego warto odwiedzić ten łotewski kurort i co może nas w nim zachwycić?

Szerokie plaże Jurmały przyciągają turystów od lat
Szerokie plaże Jurmały przyciągają turystów od lat NurPhotoGetty Images

Jesienne, romantyczne spacery brzegiem morza nie tylko w Polsce. Jurmała czeka na urlopowiczów

Polska kusi jesiennym wypoczynkiem na pięknych nadmorskich plażach - to żadna nowość. Ale nie tylko nasz kraj oferuje możliwość odpoczynku jesienią nad Bałtykiem, który właśnie wtedy, gdy kończy się lato, oferuje najwięcej jodu w powietrzu.

Jeżeli pragniemy odwiedzić inny kurort, niż te, które znajdziemy w Polsce, warto przyjrzeć się Łotwie. To tam znajduje się Jurmała, która cieszy się niezwykłą popularnością wśród rosyjskich i niemieckich turystów.

Wciąż jednak nie kusi tylu Polaków, ilu by mogła. Jurmała to jeden z najpopularniejszych nadmorskich kurortów na Łotwie, znany z długich, piaszczystych plaż nad Morzem Bałtyckim, zabytkowej, wprost oszałamiającej architektury drewnianej i licznych uzdrowisk.

To niezwykłe miasto Łotwy przez wieki przechodziło różne etapy rozwoju, poczynając od rybackiej wioski, przez luksusowy kurort dla elit, aż po najpopularniejszą miejscowość wypoczynkową w tej części Europy.

Tereny dzisiejszej Jurmały były zamieszkane przez wieki, głównie przez rybaków i rolników i te początkowo wpływy tamtejszej ludności widać po dziś dzień.

Jurmała to nie tylko nowoczesny kurort. Historyczne ślady przodków widać tu na każdym kroku
Jurmała to nie tylko nowoczesny kurort. Historyczne ślady przodków widać tu na każdym kroku Karolina Iwaniuk Archiwum autora

W 1838 roku powstało tam pierwsze kąpielisko w dzielnicy Dubulti, co dało początek rozwojowi kurortu. Wtedy też zaczęły powstawać w Jurmale słynne drewniane wille i pensjonaty dla letników.

W połowie XIX wieku uznano lecznicze właściwości wód mineralnych i torfowisk w okolicach Ķemeri, czyli dzisiejszej dzielnicy Jurmały. To był punkt zwrotny tego miasta i jego okolic. Spowodowało to powstanie tam uzdrowiska i sanatoriów.

W czasach radzieckich Jurmała była jednym z najważniejszych kurortów nadbałtyckich dla mieszkańców ZSRR, a letnie miesiące przyciągały tłumy wczasowiczów.

Miasto stało się również miejscem międzynarodowych wydarzeń kulturalnych, takich jak Międzynarodowy Konkurs Piosenki Nowa Fala, który przyciągał gwiazdy muzyki i znane osobistości.

Czym może skusić Polaków łotewski kurort?

Jurmała to nie tylko piaszczyste plaże. To miejsce potrafi zachwycić
Jurmała to nie tylko piaszczyste plaże. To miejsce potrafi zachwycićWojtek Buss Getty Images

Podobnie jak w Polsce po sezonie, Jurmała potrafi kusić mniejszą ilością turystów i niższymi cenami za nocleg. Poza sezonem (jesień-zima) ceny są znacznie niższe niż latem. Za nocleg w hotelu lub pensjonacie w centrum Jurmały można zapłacić od 40 do 80 euro za pokój dwuosobowy. Apartamenty i luksusowe hotele mogą kosztować więcej, ale ceny są bardziej przystępne niż w sezonie letnim.

To jednak nie są jedyne atuty tego miejsca. Łotwa kusi także niższymi cenami biletów lotniczych. Zdecydowaną zaletą łotewskiego kurortu jest bliskość Polski. Na Łotwę, do Rygi dostaniemy się z Polski w mniej więcej 1,5 godziny w zależności, z którego miasta w Polsce wybierzemy lot - z Gdańska, Krakowa, czy z Warszawy.

Dodatkowo plaże Jurmały, otoczone sosnowymi lasami, w połączeniu z jesiennymi barwami, tworzą malowniczy krajobraz. Spacerowanie brzegiem morza o tej porze roku może być równie przyjemne, choć bardziej w formie relaksu na świeżym powietrzu niż plażowania.

Chociażby popularną plażą jest plaża Majori, szeroka i piaszczysta, po której turyści chętnie jeżdżą rowerem lub spacerują, oglądając zachody słońca.

Jesienią też warto skorzystać z licznych ośrodków spa i uzdrowisk, które oferują zabiegi relaksacyjne i lecznicze w przystępnych cenach. Jurmała od wieków słynie z tradycji uzdrowiskowych, za co kochają ją właśnie rosyjscy i niemieccy turyści.

Atrakcje, muzea i architektura. Niezwykły klimat Jurmały

W Jurmale odnajdą się zarówno miłośnicy natury, jak ci, którzy pragną podziwiać miejską zabudowę
W Jurmale odnajdą się zarówno miłośnicy natury, jak ci, którzy pragną podziwiać miejską zabudowę123RF/PICSEL

Prócz pięknych plaż i uzdrowisk, Jurmała proponuje sporo atrakcji. Jeżeli znudzi się nam spacerowanie brzebiegm morza czeka na nas Dzintari Forest Park. To miejsce idealne na spacer lub rowerową przejażdżkę.

Jest tam wieża widokowa, z której rozciąga się panorama na okolicę. Na turystów czekają również dwa muzea - jedno przedstawiające historię łotewskiego rybołówstwa oraz życia na wybrzeżu, a drugie prezentuje codzienne życie mieszkańców miasta na przestrzeni wieków. Obejmuje również wystawy poświęcone modzie plażowej i kulturze wypoczynkowej.

Dla miłośników przyrody idealnym miejscem do odwiedzenia będzie ogród botaniczny Bulduri Dendrarium, gdzie znajduje się bogata kolekcja roślin, a fanów miejskiego życia urzeknie Jomas iela, czyli Główna ulica handlowa w Jurmale, pełna sklepów, kawiarni i restauracji. Idealne miejsce na spacer, zakupy i spróbowanie lokalnej kuchni.

Będąc w Jurmale trudno nie wspomnieć o tamtejszej architekturze. To jeden z najbardziej charakterystycznych i urokliwych aspektów tego kurortu. To właśnie ona tworzy specyficzny klimat tego miejsca. Jest to unikalne połączenie tradycyjnej drewnianej architektury, secesji oraz nowoczesnych, luksusowych willi i hoteli. Dzięki swojemu wyjątkowemu stylowi, Jurmała przyciąga zarówno miłośników historii, jak i architektury.

Drewniane wille, które były budowane w okresie od XIX wieku do początków XX wieku, są zdobione finezyjnymi detalami, takimi jak koronkowe werandy, ozdobne ramy okienne, rzeźbione w drewnie gzymsy i bogato rzeźbione balkony.

Wille Jurmały zachwycają rzeźbionymi, misternymi elementami
Wille Jurmały zachwycają rzeźbionymi, misternymi elementami ullstein bildGetty Images

Wille te często miały funkcję letnich rezydencji dla zamożnych mieszkańców Rygi i innych miast, a ich styl budowy miał zapewniać dobrą wentylację i ochronę przed słońcem.

Coś, co jeszcze przykuwa wzrok to kolor willi. Budynki w Jurmale często są malowane w pastelowych kolorach, takich jak błękit, mięta, biel i beż, co dodaje im delikatnego charakteru, a całe ulice wyglądają dzięki temu jak miasteczko wyjęte prosto z bajki dla dzieci.

Takich budynków zachowało się w Jurmale około 4000, co czyni ten kurort jednym z największych skupisk drewnianej architektury w Europie.

Z pewnością miłośnicy architektury zachwycą się Bulduri, czyli dzielnicą z wieloma zabytkowymi willami i domami letniskowymi.

W Jurmale architektura płynnie łączy się z oszałamiającą naturą
W Jurmale architektura płynnie łączy się z oszałamiającą naturą Karolina Iwaniuk Archiwum autora
Podróże na własną rękę: Największa pułapka tanich lotówKarolina Burda, Karolina BurdaINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas