Czy ocet jabłkowy pomaga w odchudzaniu? Znany dietetyk zabrał głos
Oprac.: Łukasz Piątek
Coraz więcej osób chcących zadbać o szczupłą sylwetkę interesuje się tematem picia octu jabłkowego, o którym mówi się, że pomaga w zrzucaniu zbędnych kilogramów. Czy faktycznie ocet jabłkowy może przyczynić się do utraty wagi i jak go pić, by nie uszkodzić szkliwa zębów?
Jak powstaje ocet jabłkowy?
Ocet jabłkowy powstaje na skutek fermentacji cukrów zawartych w jabłkach. Znajdujące się w jabłkach cukry następnie przekształcane są w alkohol etylowy. Kolejny etap fermentacji polega na działaniu bakterii, które poddają alkohol utlenieniu do kwasu octowego. Wówczas otrzymujemy produkt spożywczy w postaci octu jabłkowego.
Co znajduje się w occie jabłkowym?
Ocet jabłkowy, poza kwasem octowym, zawiera w sobie kwas jabłkowy, kawas winowy i kwas cytrynowy, czyli kwasy organiczne mające pozytywny wpływ na zdrowie. Ponadto ocet jabłkowy jest źródłem magnezu, potasu, sodu, fosforu, wapnia i żelaza. Znajdziemy w nim również witaminę C, witaminy z grupy B oraz witaminę E.
W occie jabłkowym znajdują się także związki fenolowe, a zatem naturalne przeciwutleniacze przyczyniające się do niszczenia wolnych rodników.
"Polifenole i kwasy organiczne w dużej mierze odpowiadają za właściwości zdrowotne octu" - mówi dietetyk Bartek Kulczyński, który na swoim kanale na YouTube nagrał odcinek poświęcony octowi jabłkowemu.
Czytaj także: Dzięki temu pozbędziesz się zbędnych kilogramów. Trzy formy ruchu, które najskuteczniej odchudzają
Ocet jabłkowy - właściwości lecznicze
Zobacz również:
"W jednym z badań naukowcy wykazali, że picie 20 ml octu jabłkowego dziennie spowodowało obniżenie poziomu cukru we krwi aż o 10 mg na decylitr, co uważam za bardzo dobry rezultat" - mówi w swoim filmie dr Bartek Kulczyński.
Dietetyk dodaje, że ocet jabłkowy może zwiększać wrażliwość tkanek na insulinę, co oznacza, że może łagodzić insulinooporność. Wyniki badań wskazują, że ocet jabłkowy obniżył również poziom hemoglobiny glikowanej, a więc przyczynił się do wyrównania cukrzycy.
"Korzyści zdrowotne ze stosowania octu mogą odnieść też osoby zmagające się z zaburzeniami lipidowymi, u których stwierdzono wysoki poziom trójglicerydów we krwi. W jednym z badań naukowych zauważono, że podawanie 30 ml octu dziennie spowodowało obniżenie stężenia trójglicerydów we krwi na poziomie 40 mg na decylitr, co uważam za bardzo wysoką skuteczność działania" - twierdzi dietetyk.
I dodaje, że naukowcy wyliczyli, iż zmniejszając poziom trójglicerydów o 40 mg dzięki zastosowaniu octu, możemy zmniejszyć ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej o 10 proc.
Warto wiedzieć: Sześć ćwiczeń, które w tydzień odmienią wygląd twojego ciała. Nie rozpoznasz się w lustrze
Minusy spożywania octu jabłkowego
Choć ocet jabłkowy posiada wiele właściwości prozdrowotnych, to jednak u niektórych osób może powodować pewne dolegliwości. Jednym ze skutków ubocznych picia octu, zwłaszcza w nadmiarze i nierozcieńczonego, jest to, że może uszkadzać szkliwo zębów oraz tkankę wyścielającą jamę ustną i gardło, powodując nieprzyjemne a czasami poważne podrażnienie.
Dr Bartek Kulczyński jest zdania, że jeśli chcemy zapobiegać takim dolegliwościom, ocet powinniśmy pić rozcieńczony z wodą lub robić na jego bazie dressingi np. do sałatek i spożywać go właśnie w takiej formie.
"W literaturze naukowej odnotowano przypadek hipokaliemii, czyli obniżonego poziomu potasu we krwi na skutek picia dużych ilości, ok. 250 ml dziennie, octu jabłkowego. Oczywiście podaję tę informację raczej jako ciekawostkę, gdyż nie znam nikogo, kto pije tyle octu jabłkowego, abstrahując od tego, że nie jest to w ogóle potrzebne, aby czerpać korzyści z tego produktu" - mówi w swoim materiale wideo Kulczyński.
Dietetyk nadmienia, że naukowcy przypuszczają, iż nadmiar octu może zaburzać równowagę kwasowo-zasadową i w ten sposób przyczyniać się do utraty potasu, ale negatywnie wpływać również na gospodarkę kostną, co może zwiększać ryzyko wystąpienia osteoporozy.
Kulczyński podkreśla także, że stosowanie leków przeciwcukrzycowych w połączeniu ze spożywaniem octu może doprowadzić do zbyt dużej i niebezpiecznej redukcji stężenia glukozy we krwi.
Czy ocet jabłkowy wspomaga odchudzanie?
Dr Bartek Kulczyński powołał się na kolejne badania z 2018 r., w których wykazano, że spożywanie octu jabłkowego w ilości 30 ml dziennie spowodowało obniżenie masy ciała na poziomie nieco ponad 1,5 kg w ciągu trzech miesięcy w porównaniu do grupy kontrolnej. Ponadto u takich osób stwierdzono zmniejszenie obwodu biodra o 2,5 cm.
"Na podstawie tych informacji można stwierdzić, że picie octu wspomaga odchudzanie, jednak skuteczność tego działania nie jest szczególnie wysoka, a już na pewno nie tak imponująca, jak to przedstawiają niektóre osoby" - komentuje dietetyk.