Popularna dieta odchudzająca na nowy rok. Może bardzo szkodzić
Jednym z najczęstszych postanowień noworocznych jest przejście na zdrową dietę i pozbycie się nadprogramowych kilogramów. Rekordy popularności w tym czasie bije dieta owocowo-warzywna, zwana też postem Dąbrowskiej. Dla wielu osób ten sposób odżywiania się jest idealny po świątecznym objadaniu się. W sieci króluje jako najlepszy sposób na detoksykację i szybki powrót do formy. Jak jest naprawdę? Komu dieta owocowo-warzywna może pomóc, a kto powinien jej bezwzględnie unikać? Poznaj zalety i wady diety dr Dąbrowskiej.
Spis treści:
Na czym polega dieta owocowo-warzywna?
Dieta dr Dąbrowskiej polega na spożywaniu wyłącznie surowych lub minimalnie przetworzonych warzyw i owoców. Głównym założeniem jest więc dostarczanie do organizmu bardzo dużych ilości witamin, minerałów, substancji bioaktywnych i błonnika przy jednoczesnym minimum kalorycznym. Spożywać można owoce o niskiej zawartości cukru (przede wszystkim cytrusy, ale też jabłka, jagody, maliny, jeżyny, truskawki itp.) oraz warzywa z wyłączeniem tych wysokoskrobiowych (np. ziemniaki i kukurydza). Najlepsze będą warzywa liściaste (sałata, jarmuż, szpinak), kapustne (kapusta, brukselka, brokuł), niskoskrobiowe (marchew, seler, burak, rzodkiewka), a także pomidory, papryka czy cebula. Do diety owocowo-warzywnej można również włączyć zioła i przyprawy, np. oregano, koper, imbir czy kurkumę.
W diecie kluczowe jest spożywanie jak najbardziej różnorodnych owoców i warzyw, szczególnie świeżych i sezonowych. Ważne jest także spożywanie ich na surowo - w miarę możliwości należy unikać smażenia, pieczenia czy gotowania. Jedną z najlepszych form obróbki jest krótkotrwałe gotowanie na parze. W trakcie diety spożywa się zazwyczaj 4-5 posiłków złożonych wyłącznie z warzyw i owoców. Jest to typowa dieta niskokaloryczna i niedoborowa, nie powinno się jej stosować dłużej niż 7-14 dni.
Zalety diety owocowo-warzywnej
Jedną z największych zalet diety owocowo-warzywnej jest stosunkowo szybka utrata masy ciała. Niestety trzeba pamiętać, że przy tego typu głodówkach tracimy głównie wodę i mięśnie, a mało tkanki tłuszczowej. Dieta korzystnie wpływa jednak na kondycję skóry, włosów i paznokci. Produkty bogate w naturalne przeciwutleniacze zmniejszają stany zapalne w organizmie i usuwają wolne rodniki odpowiedzialne za procesy starzenia się czy powstawanie nowotworów. Dzięki diecie możemy też nauczyć się, jak włączać warzywa i owoce do diety, by na co dzień spożywać ich więcej. Krótkotrwały post eliminujący tłuszcze i białko może być też korzystny dla wątroby i nerek, które nie muszą metabolizować ciężkostrawnych posiłków.
Wiele osób stosujących dietę dr Dąbrowskiej zwraca też uwagę na poprawę nastroju i większy poziom energii. Przyczyniają się do tego duże ilości błonnika, który hamuje gwałtowne skoki glukozy we krwi i na dłużej zapewnia uczucie sytości. Podczas diety unika się też nagłych spadków poziomu cukru we krwi, a co za tym idzie - senności czy uczucia zmęczenia i obniżenia nastroju. Dieta bogata w cenne substancje odżywcze dodaje też energii.
Zobacz również:
Wady diety owocowo-warzywnej
Dieta owocowo-warzywna grozi poważnymi niedoborami, zwłaszcza jeśli stosuje się ją zbyt długo. Organizm poradzi sobie z krótkotrwałym brakiem białka i tłuszczu, jednak na dłuższą metę grozi to anemią, zaburzeniami hormonalnymi, osłabieniem mięśni, a nawet problemami neurologicznymi. Wynika to z niedoboru żelaza, wapnia czy witaminy B12. Mało znanym skutkiem ubocznym diety dr Dąbrowskiej jest osłabienie kondycji zębów i próchnica. Jest to spowodowane zarówno niedoborem białka i wapnia, jak i osłabieniem szkliwa na skutek dużego spożycia kwaśnych produktów.
Wiele osób skarży się też na dolegliwości trawienne, które są efektem nagłej zmiany nawyków żywieniowych i wprowadzenia dużych ilości błonnika do diety. Skutkuje to wzdęciami, bólem brzucha, a nawet biegunkami. Pomocne może być picie dużej ilości wody oraz włączenie do diety kiszonek, które wspierają naturalną florę bakteryjną jelit.
Kto nie powinien stosować diety owocowo-warzywnej?
Diety dr Dąbrowskiej nie powinny stosować osoby, które mają duże zapotrzebowanie na kluczowe składniki odżywcze (białko, żelazo czy witaminy). Zalicza się do nich kobiety w ciąży i karmiące piersią, a także dzieci i młodzież. Dieta nie jest też zalecana osobom zmagającym się z chorobami przewlekłymi, takimi jak cukrzyca czy choroby nerek. W przypadku jakichkolwiek przewlekłych schorzeń przed wprowadzeniem diety należy skonsultować się z lekarzem.
Czy potrzebujemy detoksykacji organizmu?
Detoksykacja organizmu to wciąż popularny mit. Nasze ciało świetnie radzi sobie z wszelkimi toksynami i potrafi usuwać szkodliwe produkty przemiany materii. Gdyby było inaczej, nie bylibyśmy w stanie samodzielnie przeżyć. Post owocowo-warzywny może chwilowo odciążyć narządy, takie jak wątroba czy nerki, ale stosowany zbyt długo negatywnie wpłynie na cały organizm.
Jak bezpiecznie schudnąć?
Najlepszą metodą odchudzania się jest zmiana stylu życia, a przede wszystkim zdrowe odżywianie się - unikanie żywności wysokoprzetworzonej, słodyczy, słonych przekąsek i posiłków typu fast food. Najlepiej zamienić je na owoce i warzywa, a węglowodany proste na złożone. W ten sposób unikniemy gwałtownych skoków glukozy i zmniejszymy apetyt na słodycze. Kluczowe jest również unikanie podjadania między posiłkami, picie dużej ilości wody oraz regularna aktywność fizyczna. Specjaliści podkreślają, że dla organizmu najlepsze jest powolne odchudzanie się, a rygorystyczne głodówki znacznie zwiększają ryzyko problemów zdrowotnych oraz efektu jo-jo.
Czytaj także: