Powinna być w każdym ogrodzie. Przetwory wychodzą najlepiej na świecie

Pigwa pospolita to jeden z tych krzewów, który w Polsce wywołuje ogromne dyskusje. Najczęściej, ze względu na fakt, że owoce mylone są z owocami pigwowca, które są zdecydowanie mniejsze, ale smaczniejsze. Co prawda, pigwa, znana również jako "polska cytryna" ma specyficzny smak, ale i tak warto ją mieć w ogrodzie. Nie tylko uzyskamy wdzięczny surowiec do domowych przetworów i łakoci, ale otrzymamy również przepiękny element dekoracyjny w naszym ogrodzie. Warto widzieć, kiedy pigwę pospolitą sadzić, ponieważ termin ma kolosalne znaczenie.

Pigwa pospolita wydaje specyficzne owoce. Są smaczne, ale dopiero po gotowaniu (fot. pixabay)
Pigwa pospolita wydaje specyficzne owoce. Są smaczne, ale dopiero po gotowaniu (fot. pixabay)CanvaProINTERIA.PL

Kiedy sadzić pigwę pospolitą?

Chcemy, aby pigwa pospolita rosła w naszym ogrodzie przez wiele lat oraz wydawała owoce? Termin sadzenia drzewa jest tutaj znaczący, ponieważ nie jest do końca odporne na ujemne temperatury, a to sprawia, że może szybko zmarnieć w oczach. Do tego trzeba również dostosować wymagania rośliny, aby mogła w sezonie dobrze dostosować się do panujących warunków. Dlatego trzeba powiedzieć od razu: pigwę pospolitą można sadzić w ogrodzie jedynie w dwóch terminach: albo późną wiosną, albo późną jesienią. Dlaczego warto mieć pigwę pospolitą w ogrodzie? Przede wszystkim ze względów dekoracyjnych, ponieważ uroczo kwitnie. Z drugiej strony również dla owoców: choć na surowo nie są najsmaczniejsze, to po obróbce cieplnej są zdecydowanie lepiej przyswajalne.

Pigwa bywa nazywana polską cytryną. Jakie ma właściwości?Interia.tv

Sadzenie pigwy pospolitej w ogrodzie

Jak sadzić pigwę wiosną? Najlepiej po ustaniu przymrozków, ponieważ wtedy istnieje bardzo niskie prawdopodobieństwo, że mróz zniszczy naszą roślinę. Czasami jednak ogrodnicy dopuszczają, aby roślina znalazła się w gruncie już w pod koniec marca. Wtedy jednak młodą sadzonkę trzeba zakryć agrowłókniną albo matą słomianą, aby ujemne temperatury nie zniszczyły młodych pędów.

Owoce pigwy często mylone są z pigwowcem
Owoce pigwy często mylone są z pigwowcem123RF/PICSEL

Choć mróz nie sprzyja pigwie, to wiele osób - mimo wszystko - poleca, aby pigwa pospolita była posadzona w listopadzie. Jednak podobnie, jak w przypadku wiosennego sadzenia, trzeba roślinę również przykryć przed mrozem, ale nie tylko. Z racji tego, że pigwa ma bardzo płytki system korzeniowy, to zimą może nam drzewko zamarznąć. Aby uniknąć takiej sytuacji, należy również glebę wokół pnia przysypać grubszą warstwą piasku albo zaściółkować stroiszem lub liśćmi.

Gdzie sadzić pigwę pospolitą?

Skoro wiemy już, kiedy sadzić pigwę pospolitą, czas wybrać dla niej odpowiednie miejsce. Najlepiej, aby prezentowała się w najbardziej nasłonecznionych częściach ogrodu, bo pozwoli jej na szybki wzrost, ale także na solidne owocowania oraz na ochronę przed chorobami roślin. Z drugiej strony trzeba pamiętać, aby pigwa pospolita była osłonięta od wiatru, ponieważ podmuchy mogą ją bardzo szybko złamać albo uszkodzić łodygi. Warto także pamiętać, że pigwa pospolita potrzebuje sporo miejsca do wzrostu. Choć maksymalnie może osiągnąć pięć metrów wysokości, zdarza się to niezmiernie rzadko, dlatego częściej można spotkać egzemplarze trzymetrowe. Z drugiej strony czasami korona drzewa jest mocno rozłożysta, więc i ten fakt trzeba uwzględnić.

Pielęgnacja pigwy pospolitej

Pielęgnacja pigwy pospolitej polega m.in. na przycinaniu łodyg i gałęzu (fot. Getty Images)
Pielęgnacja pigwy pospolitej polega m.in. na przycinaniu łodyg i gałęzu (fot. Getty Images)CanvaProINTERIA.PL

Mamy już pigwę pospolitą w ogrodzie? Czas poznać niezbędne zabiegi pielęgnacyjne, które trzeba przeprowadzać szczególnie w pierwszych latach obecności rośliny w ogrodzie. Na co trzeba zwrócić uwagę? Po pierwsze na podlewanie pigwy pospolitej. Trzeba wykonywać je częściej nuż u innych gatunków, ponieważ ma bardzo płytki system korzeniowy i jest podatna na niedobory wody. Dlatego stale trzeba monitorować wilgotność gleby i nawadniać ją tak, aby ziemia była stale wilgotna. W trakcie podlewania, minimum raz w miesiącu w sezonie wegetacyjnym, warto stosować nawozy: najczęściej bogate w fosfor i potas, które sprzyjają owocowaniu. 

Jeśli chodzi o pielęgnację pigwy pospolitej raz w roku wiosną, trzeba ją przycinać. W pierwszej kolejności pozbywamy się pędów starych, chorych i uszkodzonych, a dopiero później zabieramy się za formowanie drzewka. Nie wolno zapominać, aby regularnie usuwać chwasty wokół pigwy, które mogą przeszkadzać w naturalnym wzroście.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas