Ważny termin przed Wielkanocą. Nie przegap, jeśli chcesz postawić na stole owies i rzeżuchę

W wielu domach na wielkanocnym stole pojawia się rzeżucha oraz owies. Te zielone dekoracje można kupić tuż przed świętami, ale własnoręcznie wyhodowane zdecydowanie lepiej się prezentują. Trzeba jednak mieć na uwadze kluczową datę. Oto, kiedy wysiać owies i rzeżuchę, by cieszyły oko podczas świąt wielkanocnych.

Jak wysiać rzeżuchę?
Jak wysiać rzeżuchę?123RF/PICSEL

Rzeżucha na Wielkanoc. Kiedy wysiać?

Rzeżucha jest źródłem witamin A, C, E i K, a także tych z grupy B. Ponadto zawiera przeciwutleniacze oraz takie składniki mineralne jak potas magnez, wapń, fosfor i żelazo.

Wysianie rzeżuchy w domu jest niezwykle proste. Wystarczy przygotować płaski pojemnik, który należy wyłożyć wilgotną watą bądź ligniną. Następnym krokiem jest gęste wysianie nasion. Ważne, by jednak na siebie nie nachodziły. Następnie nasiona należy delikatnie spryskać wodą i gotowe.

Rzeżucha wykazuje właściwości prozdrowotne
Rzeżucha wykazuje właściwości prozdrowotne123RF/PICSEL

Wysianą rzeżuchę należy postawić w ciepłym i jasnym miejscu. Kiełkujące nasiona trzeba codziennie podlewać. Najlepiej za pomocą spryskiwacza. W ten sposób woda nie będzie stać w naczyniu, a nasiona nie zmienią położenia.

Rzeżucha potrzebuje mniej więcej 7-10 dni, by osiągnąć odpowiednią wysokość. W tym roku, warto wysiać ją 21 lub najpóźniej 24 marca.

Jak wyhodować owies na Wielkanoc?

Owies obok rzeżuchy jest jedną z najpopularniejszych ozdób wielkanocnych. W tym przypadku trzeba jednak zadbać o znacznie wcześniejsze wysianie.

Nasiona owsa potrzebują mniej więcej 8-10 dni, ale liście mogą się pojawić dopiero po dwóch tygodniach. W tym roku warto pamiętać, że owies należy wysiać najpóźniej w okolicy 17 marca.

Owies można wysiać w doniczce
Owies można wysiać w doniczce123RF/PICSEL

Owies można wysiać dokładnie w takim sam sposób jak rzeżuchę, czyli w płaskim naczyniu wyłożonym wilgotną watą lub ligniną. Drugi sposób zakłada wysianie nasion w doniczce wypełnionej ziemią z dodatkiem niewielkiej ilości piasku.

Nasiona należy umieścić w wilgotnym podłożu na głębokości mniej więcej jednego centymetra. Całość trzeba przysypać cienką warstwą ziemi.

W obu przypadkach ważne jest jasne i ciepłe stanowisko oraz regularne podlewanie.

***

Rzeżucha nie tylko na świątecznym stole. Uprawa w domu jest łatwa i taniaInteria.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas