Wiele osób nie zwraca na to uwagi. Wilgoć w domu panoszy się przez nasze zaniedbania

Częste parowanie okien i skraplająca się na nich woda to widok na tyle powszechny, że wielu z nas zupełnie ignoruje zjawisko. Być może nie jest to powód do podnoszenia gwałtownego alarmu, lecz z całą pewnością nie należy go bagatelizować. Nadmierna wilgoć w domu czy mieszkaniu nie sprzyja zdrowiu, za to stwarza korzystne warunki do rozwoju pleśni. Przyjrzyj się swoim codziennym nawykom, by wyeliminować ten problem.

Nie stwarzaj dogodnych warunków do rozwoju pleśni w domu
Nie stwarzaj dogodnych warunków do rozwoju pleśni w domu123RF/PICSEL

Zaparowane i wilgotne okna w domu to ważny sygnał

Zima i sezon grzewczy to spore wyzwanie pod kątem utrzymania we wnętrzach zarówno ciepła, jak i odpowiednich warunków do zdrowego funkcjonowania. Nietrudno o nadmiar wilgoci, która negatywnie działa na drogi oddechowe, a dotkliwie mogą to odczuć zwłaszcza alergicy.

Jeśli woda skraplająca się na oknach zostanie całkowicie zignorowana, istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że w mieszkaniu zacznie panoszyć się pleśń. Ciemne wykwity nie tylko szpecą ściany, ale przede wszystkim wywołują pogorszenie się samopoczucia, bóle głowy oraz alergie. Niestety, okazuje się, że sporo codziennych nawyków sprzyja nadmiernej wilgoci w domu. Przygotowaliśmy listę, która pomoże je wyeliminować.

Pleśń jest niebezpieczna dla naszego zdrowia
Pleśń jest niebezpieczna dla naszego zdrowia123RF/PICSEL

W kuchni pamiętaj o jednej rzeczy

Zaparowane szyby w kuchni to częsty widok podczas gotowania. Wydaje się nieunikniony? Nie rezygnuj z włączania okapu — umożliwi usuwanie nie tylko intensywnych zapachów, ale też nadmiaru wilgoci. Być może jest głośny, przez co niektórzy z nas unikają uruchamiania sprzętu, lecz jego rola w domu jest nie do przecenienia.

Wietrzenie zimą to ważna sprawa

Mimo że w sezonie grzewczym staramy się zachować jak najwięcej ciepła w domu, nie należy zapominać o regularnym wietrzeniu mieszkania. Świeże powietrze poprawia samopoczucie i jest kluczowe w zapobieganiu wilgoci w domu, a także powstawaniu pleśni. Jak wietrzyć mieszkanie zimą?

Zaleca się robić to krótko, ale intensywnie — szeroko otwierając okna. Wystarczy pięć minut dwa lub trzy razy dziennie. Pamiętaj o tym, by wcześniej wyłączyć ogrzewanie dla uniknięcia strat energii.

Wietrzenie mieszkania zimą jest równie ważne jak w pozostałe pory roku
Wietrzenie mieszkania zimą jest równie ważne jak w pozostałe pory roku123RF/PICSEL

Przyjrzyj się roletom

Jeśli w salonie lub sypialni zauważasz skraplającą się wodę na oknach, zwróć uwagę na rolety. Mimo że chronią nas przed spojrzeniami sąsiadów lub nadmiernym światłem, zdarza się, że utrudniają sprawną wentylację. Lepiej nie opuszczać ich całkowicie lub tymczasowo wymienić je na zasłony.

Co zrobić, żeby okna nie parowały? Domowe sposoby

Wykorzystaj trik, który często jest polecany jako patent na zaparowane lustro w łazience. Uniwersalne rozwiązania są mile widziane! Mowa o zastosowaniu pianki do golenia na zaparowane szyby. Należy rozprowadzić ją równomiernie na całej powierzchni, a następnie zetrzeć nadmiar ręcznikiem papierowym. Równie dobrze poradzi sobie roztwór alkoholu i gliceryny.

Zieloni sprzymierzeńcy, czyli jakie rośliny pochłaniają wilgoć?

Rośliny doniczkowe nie tylko ładnie się prezentują, ale mogą pomóc nam w walce z zaparowanymi oknami i nadmierną wilgocią. Istnieją gatunki, które okażą się niezwykle praktyczną dekoracją. Do roślin pochłaniających wilgoć należą:

Polecamy:

Czas na lepsze. Odcinek 1INTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas