Reklama

Ajurwedyjska metoda obniżania cholesterolu. Jak stosować olejek neem – indyjski środek leczniczy?

Bazą do wytworzenia olejku neem są nasiona miodli indyjskiej. Bogata zawartość substancji aktywnych sprawia, że gotowy produkt zyskuje wszechstronne zastosowanie. To nie tylko atrakcyjny, ale przede wszystkim zdrowy dodatek do codziennej rutyny pielęgnacyjnej. Jak stosować olejek neem, by uzyskać najlepsze efekty?

  • Wysoka zawartość witaminy E w olejku neem sprawia, że w szybkim tempie łagodzi objawy atopowego zapalenia skóry. Ten cenny składnik przyspiesza regenerację podrażnień, przywraca barierę ochronną skóry i zapobiega nadmiernej utracie wilgoci.
  • Karotenoidy oraz przeciwutleniacze obecne w wyciągu z nasion miodli indyjskiej opóźniają procesy starzenia się skóry, przy jednoczesnym poprawieniu jej elastyczności oraz nadaniu miękkości. Dzięki temu wygląda zdrowiej i młodziej.
  • Grzybica potrafi znienacka zaatakować skórę oraz paznokcie, wpływając na obniżenie komfortu życia. Miodla indyjska, z której pozyskuje się olejek neem, wykazuje właściwości grzybobójcze, dzięki czemu wspomaga szybsze leczenie infekcji.

Reklama

Czym jest olejek neem?

Miodla indyjska, czyli drzewo, z którego pozyskuje się olejek neem, rośnie w klimacie podzwrotnikowym. Spotkamy ją przede wszystkim w Indiach oraz Sri Lance. Roślina osiąga ponad 20 metrów wysokości i jest naturalnym źródłem cienia. Doskonale znosi pełne słońce oraz suszę, źle reaguje na nagły spadek temperatury. Ludowa medycyna indyjska, zwana ajurwedą, oraz branża kosmetyczna wyjątkowo doceniają jej liście, korę, białe kwiaty oraz nasiona. 

To właśnie z nasionek pozyskuje się olejek neem. Olej ma intensywnie żółtą barwę, nieprzyjemny zapach oraz gorzkawy posmak. Od stuleci wykorzystuje się go jako środek leczniczy, najczęściej na terenie Indii oraz w Azji Południowo-Wschodniej. W gotowym produkcie znajdziemy ponad 100 związków biologicznie czynnych. Wśród nich warto wyróżnić szereg triterpenów, m.in. nimbinę, azadrion, salaninę, nimbolid oraz azadirachtynę.

Sprawdź: Wspaniałe właściwości olejku bursztynowego

Właściwości olejku z nasion miodli indyjskiej

Olejek produkowany z nasion tej niezwykłej rośliny wykazuje przede wszystkim działanie antybakteryjne, antywirusowe oraz przeciwgrzybicze. Na liście najcenniejszych właściwości warto wymienić:

  • działanie przeciwpasożytnicze - niszczy niektóre pierwotniaki, przywry oraz lambliozę;
  • właściwości antyseptyczne - roślina zawiera w sobie naturalne antybiotyki;
  • normalizowanie właściwości krwi - olejek wyrównuje pH krwi do 7,4, a dodatkowo eliminuje kwasicę metaboliczną i zapobiega odkładaniu się toksyn w organizmie;
  • oczyszczanie krwi - regularne stosowanie produktu usuwa obce białka, ciała ketonowe, wolne rodniki,  a także obniża poziom złego cholesterolu;
  • wybielanie skóry - dochodzi do tego poprzez inhibicję produkcji melaniny.

Warto pamiętać o tym, by nie przyjmować olejku neem doustnie. Nie zaleca się także jego stosowania przez dzieci, kobiety w ciąży oraz aktywnie karmiące piersią.

Sprawdź: Olejek cytronelowy: Jak z niego korzystać?

Do czego używać olejku neem?

Olejek neem znalazł swoje zastosowanie przede wszystkim w leczeniu trądziku. Ma zdolność hamowania rozwoju bakterii odpowiedzialnych za pojawianie się niechcianych wyprysków. Wyróżnia się także czynnym zapobieganiem pojawianiu się zmarszczek, przyspieszeniem procesu gojenia się ran oraz redukcji blizn. Ma to związek ze stymulacją kolagenu, który wpływa na zwiększenie elastyczności oraz miękkości skóry.

Właściwości przeciwgrzybicze olejku neem przydają się w codziennej pielęgnacji skóry głowy oraz włosów. Są także wybawieniem dla osób zmagających się z łupieżem. Co ciekawe, wyciąg z nasion miodli indyjskiej znalazł swoje zastosowanie także w pielęgnacji jamy ustnej. Dowiedziono, że redukuje płytkę nazębną oraz hamuje rozwój stanów zapalnych w obrębie dziąseł i przyzębia.

Również ogrodnicy sięgają po olej z miodli indyjskiej. W sklepach i centrach ogrodniczych znajdziemy szeroki wybór insektycydów, jednak to właśnie olejek neem jest uważany za jeden z najmniej toksycznych środków. Nie wykazuje negatywnego działania ani na ludzi, ani na organizmy pożyteczne w ogrodzie.

Sprawdź: Olejek z drzewa herbacianego: Zastosowanie i sposoby użycia

Wpływ olejku neem na włosy i trądzik

Wzbogacenie codziennych kosmetyków do włosów o odrobinę olejku z miodli indyjskiej pomaga skutecznie redukować nadmierne wypadanie włosów, przyspiesza zwalczanie łupieżu, a także chroni włosy przed szkodliwym działaniem promieniowania UV i pozostawia je dokładnie nawilżone oraz odżywione. Produkty wykorzystamy do przygotowania domowej maski na włosy. Jak ją wykonać? Wystarczy, że połączymy neem z innym olejkiem, np. oliwą z oliwek, migdałowym lub kokosowym, a następnie nałożymy na włosy i pozostawimy na ok. 30 minut. Po tym czasie myjemy włosy tak jak zazwyczaj.

Miodla indyjska znana jest z właściwości przeciwbakteryjnych i przeciwzapalnych. Z tego względu stanowi doskonały środek przyspieszający walkę z wągrami oraz wypryskami. W jej składzie znajdziemy sporą dawkę witaminy C, czyli skutecznego antyoksydantu, który hamuje rozwój wolnych rodników oraz wzmacnia produkcję kolagenu. Działanie olejku neem na skórę trądzikową zauważymy przede wszystkim w szybszym gojeniu stanów zapalnych, lepszym oczyszczaniu skóry oraz niwelowaniu nieprzyjemnego uczucia swędzenia. Regularne stosowanie przywraca poszarzałej skórze blask i wyrównuje koloryt.

Sprawdź: Jak wykorzystać olejek pomarańczowy do celów zdrowotnych?

Codzienne stosowanie produktu

Olejek neem z powodzeniem możemy stosować jako samodzielny produkt, lub połączyć go z innymi olejkami. Ważne, by produkt wmasowywać jedynie w czyste i osuszone ciało. Nie musimy pomijać miejsc zmienionych chorobowo. Olejek neem stanowi także ciekawy dodatek do codziennych kremów i kosmetyków regularnie używanych do pielęgnacji skóry.

Chcąc stosować go do wzmocnienia włosów, pamiętajmy o wmasowywaniu go w skórę głowy oraz całą długość włosów, a następnie pozostawmy go na całą noc. Następnego dnia myjemy kosmyki jak zwykle. Alternatywną metodą jest wmasowanie kilku kropel olejku w skórę głowy na ok. 30-35 minut przed myciem. Inny patent polega na dodaniu odrobiny do szamponu. W kolejnym kroku dokładnie pienimy go na głowie i pozostawiamy na ok. 10-15 minut i dopiero wtedy dokładnie zmywamy.

Sprawdź również:

Paznokcie żelowe niebezpieczne dla zdrowia. Wydano oficjalne oświadczenie

Dodajesz to do rosołu? Lepiej przestań. Zniszczysz swoje zdrowie

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama