Reklama

Brązowa linia na paznokciu. W ten sposób ciało wysyła ostrzeżenie

Wygląd paznokci może świadczyć o toczących się w naszym organizmie chorobach. Przebarwienia, które pojawiają się na paznokciach mogą mieć wiele przyczyn i różny charakter: od całkiem niegroźnego, po zaawansowany, wskazujący na powstanie nowotworu. Kiedy brązowa linia na paznokciach powinna zaniepokoić?

Tuż po zaobserwowaniu na paznokciach czarnych kresek, należy niezwłocznie udać się do dermatologa. Lekarz przeprowadzi bowiem diagnostykę pod kątem czerniaka paznokcia.

Przebarwienie może bowiem powstać na skutek urazu, efektem którego będzie bolesny krwiak. Jeśli czarny fragment nie zaniknie samoistnie, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem, gdyż dla przebarwień wywołanych mechanicznie charakterystyczne jest samoistne zanikanie czarnego fragmentu.

Czerniak paznokcia: czym się charakteryzuje?

Czerniak paznokcia jest złośliwą chorobą nowotworową, która wbrew pozorom nie daje wielu specyficznych objawów. Wywodzi się z komórek barwnikowych, a wśród przyczyn jego występowania wymienia się najczęściej urazy mechaniczne.

Czerniak paznokcia może dotyczyć zarówno paznokci u rąk, jak i paznokci u stóp. Najczęściej pojawia się na paznokciu palca wskazującego, kciuka i palucha stopy.

Reklama

Rocznie tę chorobę diagnozuje się u około 2,5 tys. pacjentów. Jak wynika ze statystyk, czerniak paznokcia stanowi od około 1 do 4 procent wszystkich zachorowań na czerniaka. Szczególnie narażeni na rozwój tej choroby są mężczyźni, którzy ukończyli 50. rok życia.

Czerniak paznokcia: objawy

Czerniak paznokcia nie powoduje dolegliwości bólowych ani niemal żadnych innych objawów. Właśnie dlatego często jest diagnozowany zbyt późno. Statystycznie od pojawienia się pierwszych objawów do powstania diagnozy mijają około 3 lata.

Jakie objawy powinny nas zaniepokoić?

  • pojawienie się na paznokciu pręg,
  • pojawienie się na płytce paznokcia czarnych lub barwnych plamek,
  • czerwono-czarne paznokcie,
  • niepokojące guzki.

***

Zobacz również:

Czy spanie z kotem jest bezpieczne?

Z tymi chorobami i dolegliwościami nie wezmą cię do wojska. Lista

Suszysz pranie w mieszkaniu? Skutki mogą być opłakane

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy