Brokuły na liście najzdrowszych warzyw świata
Polacy coraz chętniej sięgają po brokuły. I to jest bardzo dobra decyzja. Poza ciekawym smakiem, brokuły mają szereg prozdrowotnych właściwości. Naukowcy z Amerykańskiego Centrum Kontroli Chorób i Prewencji umieścili je na liście 20 najzdrowszych warzyw świata. Czym sobie na to zasłużyły?
Oferta warzyw uprawianych na całym świecie jest imponująca. Każde ma swoje atuty. Jak powstała lista 20 najzdrowszych? Klasyfikacji dokonano w oparciu o zawartość 17 najważniejszych (według Światowej Organizacji Zdrowia) witamin i minerałów. Brokuł, jako zielony przedstawiciel roślin krzyżowych z rodziny kapustowców, ma niepodważalne zalety dla zdrowia. Jakie korzyści przyniesie?
Zapobieganie chorobom nowotworowym jest dziś ważne dla każdego z nas. Żyjemy w zanieczyszczonym środowisku i wszyscy jesteśmy narażeni na choroby cywilizacyjne. Świadomość jest ważna, jeszcze ważniejsze działanie. Kluczem w profilaktyce chorób nowotworowych jest mądra, zbilansowana dieta, wypełniona produktami, które obfitują w przeciwutleniacze. Jednym z najsilniejszych graczy w tej stawce jest właśnie brokuł.
Ten zielony kuzyn kalafiora obfituje w sulforafan, nie byle jaki przeciwutleniacz. Sulforafan nie tylko blokuje powstawanie nowych mutacji DNA, ale ułatwia też likwidację już powstałych komórek nowotworowych.
Sulforafan może uchronić przed nowotworem piersi, prostaty, jelita grubego i wielu innych. Warunkiem jest właściwe przygotowanie warzywa, by nie zaprzepaścić jego właściwości leczniczych. Jak przekonują badacze z University of Illinois, brokuły zachowają swoje antynowotworowe działanie, o ile w trakcie obróbki termicznej nie zostanie przekroczona temperatura 76 st. C. Jak to zrobić w praktyce?
Można jeść je na surowo, choć w tej wersji mają niewielu fanów. Wolisz gotowane? Przygotuj brokuły na parze. Krótko gotowane, do 4 minut, nie stracą cennych właściwości antynowotworowych.
Zdrowy układ pokarmowy to zdrowsze życie. Wszak od dysfunkcji metabolicznych rozpoczyna się większość chorób, z którymi musimy się mierzyć. Kluczem jest dobra kondycja śluzówek przewodu pokarmowego, a wspomniany sulforafan jest dla nich ważnym wsparciem.
Ten silny antyoksydant chroni przed podrażnieniami i stanami zapalnymi w obrębie żołądka, dwunastnicy i jelit. Sulforafan ma działanie bakteriobójcze względem bakterii helicobacter pylori, która jest odpowiedzialna za większość przypadków wrzodów żołądka i dwunastnicy.
Jak większość warzyw kapustnych, brokuły mogą powodować wzdęcia i dyskomfort trawienny. Dlatego, zwłaszcza jeśli masz delikatny przewód pokarmowy, albo zdiagnozowane jelito drażliwe, jedz brokuły w małych porcjach. Najlepiej w połączeniu z koprem, kminkiem lub imbirem.
Brokuły są niskokaloryczne, bogate w błonnik, mają niski indeks glikemiczny (IG=15) i zawierają chrom. Mają więc cztery zalety kluczowe w diecie cukrzycowej. Niski indeks glikemiczny daje pewność, że brokuły nie będą powodowały gwałtownych wyrzutów cukru, tym bardziej, że zawarty w nich błonnik spowolni metabolizm węglowodanów, a chrom wesprze działanie insuliny.
Obfitują w potas, którego działanie kardioprotekcyjne wspiera, wielokrotnie już wymieniany, sulforafan. Podczas gdy ten drugi chroni naczynia krwionośne i stymuluje ich regenerację, potas dba o drożność w świetle naczyń, dzięki czemu krew swobodniej krąży. W efekcie brokuły pomagają normalizować ciśnienie tętnicze krwi i są ważnym wsparciem dla serca.
Brokuły zawierają nie tylko sulforafan i potas, ale szereg innych ważnych dla zdrowia składników odżywczych. Znajdziemy w nich istotną dla zdrowia skóry witaminę A, kluczową dla odporności witaminę C i niezbędną dla właściwiej krzepliwości krwi witaminę K. A także szereg witamin z grupy B, które wspierają pracę systemu nerwowego i dbają o prawidłowy przebieg zdolności poznawczych. Brokuły są też źródłem wapnia i fosforu, czyli pierwiastków kluczowych dla mocnych kości.
Znajdziemy w nich luteinę i zeaksantynę, silne przeciwutleniacze, które chronią narząd wzroku i zmniejszają ryzyko zwyrodnienia plamki żółtej oka.
Ewa Koza, mamsmak.com
Zobacz również:
Rodzaje fobii związane z miłością
Zioła, które zapewniają zdrowy sen
Urodziły się zrośnięte ciałami. Jak dziś wygląda ich życie?