Chrapanie powoduje szybsze starzenie się. Jak można temu zapobiegać?
Chrapanie to zdecydowanie niepożądana przez nikogo czynność. Nie tylko dlatego, że może być niezwykle uciążliwe dla osób, z którymi śpimy, ale także ma to swoje konsekwencje zdrowotne. Jakie są przyczyny bezdechu sennego, a przede wszystkim - jak można mu zapobiec?
Szacuje się, że w Polsce około dwa miliony osób zmaga się z problemem chrapania. Większość stanowią mężczyźni - według danych na bezdech senny może cierpieć nawet 20-25 proc. z nich, z kolei wśród kobiet odsetek wynosi około 10 proc.
Przyczyny bezdechu sennego mogą być różne. Do najpopularniejszych należą: niedrożność nosa, przerost migdałków, obniżone napięcie mięśni języka i gardła czy otyłość. Dolegliwościom sprzyja m.in. nadciśnienie tętnicze oraz spożywanie alkoholu przed snem.
Bezdech senny, jak sama nazwa wskazuje, wiąże się z przerwami w oddychaniu. Nie ma to obojętnego wpływu na nasz organizm, choć niewiele z osób zmagających się z chrapaniem podejmuje próby pozbycia się tego problemu.
Chrapanie powoduje niedotlenienie narządów, a skutki tego odczuwamy podczas dnia. Najczęściej pojawiające się objawy to: zmęczenie, senność, rozdrażnienie, bóle głowy czy problemy z koncentracją. Bezdech senny jest szczególnie niebezpieczny dla kierowców.
Oprócz pojawiających się codziennych problemów powodowanych przez chrapanie, są również poważniejsze konsekwencje zdrowotne. Mogą to być takie choroby jak: nadciśnienie, insulinooporność, przewlekła obturacyjna choroba płuc, a nawet udar mózgu czy zawał serca.
Badania dowodzą także, że bezdech senny przyczynia się do przyspieszania procesu starzenia się. Jednak naukowcy z Uniwersytetu Missouri odkryli, że można spowolnić, a nawet odwrócić ten niechciany trend. Do tego celu wykorzystywali specjalną maskę z tlenem.
Pierwsze, co należy zrobić w walce z bezdechem sennym, to udanie się do lekarza pierwszego kontaktu. Ten skieruje nas na odpowiednie badania, najczęściej do poradni pulmonologicznej na badanie polisomnograficzne. Następnie metody leczenia są dobierane indywidualnie.
W przypadku nadwagi zalecana jest redukcja masy ciała, warto zadbać o lepszą dietę i większą aktywność fizyczną, pić mniej alkoholu i ograniczyć palenie papierosów. Skuteczne w leczeniu chrapania są również aparaty CPAP, czyli wspomniane już specjalne maski.
***
Zobacz również:
Grzybica i łuszczyca to nie wszystko. Żółte paznokcie to dopiero początek
Banalny sposób na lepszy sen. Różnicę zauważysz już po kilku dniach
Jesteś osobą niepełnosprawną? Skorzystaj z dofinansowania do turnusu rehabilitacyjnego