Reklama

Lepiej pozbądź się tych produktów z lodówki. To prosta droga do miażdżycy

Dieta jest niezwykle ważna w życiu człowieka. Zdrowemu, zbilansowanemu menu zawdzięczamy nie tylko piękną sylwetkę, ale przede wszystkim zdrowie. Dlatego, jeżeli zależy nam na pełni sił i... zdrowym sercu, powinniśmy uważać na to, co znajduje się w naszej lodówce! Są produkty, które prowadzą krótką drogą do choroby, jaką jest miażdżyca.

Serce - najważniejszy narząd mięśniowy. Co mu służy?

Serce to narząd mięśniowy, który pompuje krew do naczyń krwionośnych. Krew ta z kolei dostarcza tlen i składniki odżywcze całemu organizmowi, a także odpowiada za usuwanie produktów metabolizmu. 

 To jeden z najważniejszych narządów w organizmie człowieka, więc trzeba o niego odpowiednio dbać przez całe życie. Działania profilaktyczne, które powinny się stać codzienną rutyną, minimalizują ryzyko wystąpienia chorób układu sercowo-krążeniowego. 

Dlatego tak istotny jest ruch, aktywność fizyczna, najlepiej taka, którą możemy wykonywać na świeżym powietrzu, ograniczanie lub najlepiej wykluczenie używek takich jak papierosy, czy alkohol, a także prowadzenie zdrowej, zbilansowanej diety. 

W naszej lodówce powinny znaleźć się wobec tego takie produkty, które będą wspomagać pracę serca. Należą do nich tłuste ryby morskie, takie jak łosoś, tuńczyk, śledzie, makrela. Ryby te są źródłem kwasów Omega-3, a z kolei kwasy te wykazują działanie ochronne serca i całego układ sercowo-naczyniowego. 

Reklama

Doskonale na serce wpływają także pełnoziarniste produkty zbożowe - obniżają one poziom cholesterolu LDL we krwi, co zimniejsza ryzyko wystąpienia miażdżycy. 

Możemy także być spokojni o nasze serce, jeżeli stosujemy dietę bogatą w warzywa i owoce. Spośród mnogości tych produktów najlepiej na układ sercowo-naczyniowy wpływają owoce jagodowe i warzywa strączkowe. 

Zobacz również: Kilka symptomów, które mogą wskazywać na choroby serca

Margaryna, napoje gazowane i nadmiar soli - prosta droga do miażdżycy

Są jednak produkty, które zamiast wspomagać pracę tego niezwykle ważnego narządu mięśniowego, powodują choroby, takie jak miażdżyca, a ona może skutecznie zablokować pracę układu sercowo-naczyniowego. 

Na zakazanej liście znajduje się chociażby nadmierna ilość czerwonego mięsa. Zawiera ono sporo tłuszczów nasyconych i niezdrowego cholesterolu. Jeżeli bardzo lubimy czerwone mięso, to nie rezygnujmy z niego całkowicie, ale możemy go ograniczyć w diecie. 

Kolejnym produktem są napoje gazowane. Dziennie powinniśmy pić od 2 do 3 litrów czystej wody, w zależności od naszej wagi i zapotrzebowania na wodę. Nawadnianie organizmu ma szereg plusów, również dla naszego serca. Jednak takie właściwości ma woda, a nie słodzone napoje gazowane.

Osoby dbające o swoje serce powinny zwracać uwagę na rodzaje tłuszczów, jakie przyjmują każdego dnia. O ile tłuste ryby morskie, albo tłuszcz zawarty w awokado, służą naszemu zdrowiu, tak olej palmowy, czy margaryna, już nie. Rozwijają one nadwagę, zawierają cholesterol LDL i mogą prowadzić do powstawania cukrzycy typu II. 

Nadmierna ilość soli także źle wpływa na pracę serca. Szkodzi ona układowi sercowo-naczyniowemu, uszkadzając naczynia krwionośne i nerki. W efekcie rozwija się nadciśnienie tętnicze, które może prowadzić do udaru mózgu i zawału serca.

***

Zobacz również: 

Jak dbać o serce w każdym wieku?

Jak dbać o serce? Oto 10 zasad zdrowego wzorca żywieniowego

Słabe serce wpływa na kondycję mózgu

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: serce | dieta | miażdżyca
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy