Reklama

Objaw nowotworu zauważysz wchodząc po schodach. Lekarka alarmuje

Rak jelita grubego jest jednym z najczęściej występujących nowotworów złośliwych. Przez długi czas rozwija się w ukryciu, niejednokrotnie dając o sobie znać w ostatnim momencie. Zaniepokoić mogą nas jednak niektóre nietypowe objawy. Zauważymy je wchodząc po schodach.

Rak jelita grubego stanowi 10 proc. wszystkich nowotworów złośliwych u ludzi. Jego śmiertelność to około 8 proc. wszystkich zgonów z powodu nowotworów. Diagnozę co roku słyszy około 18 tys. Polaków. Jak się okazuje, chorobę można wykryć na wczesnym etapie za sprawą nietypowych objawów, jakie wywołuje. Przed nimi przestrzega dr Sarah Mills, lekarka z londyńskiego The Lister Hospital.

Zobacz również: Zmiany widać na rękach. Oto 5 symptomów słabego krążenia krwi

Reklama

Gdzie boli przy raku jelita grubego?

"Istnieje kilka objawów, które często występują w przypadku raka jelita grubego. Obejmują one krew w kale, uporczywe zmiany wzorców i nawyków jelitowych, w tym biegunkę i zaparcia, utratę wagi i ból brzucha" - tłumaczy dr Sarah Mills, chirurg jelita grubego w The Lister Hospital w Londynie.

Do typowych objawów raka jelita grubego zalicza się:

  • bóle brzucha,
  • zmianę rytmu wypróżnień,
  • krew w stolcu,
  • osłabienie ogólne,
  • utrata mady ciała i osłabienie.

Ból brzucha jest najczęściej bagatelizowanym objawem. Zwykle tłumaczymy go zatruciem lub przejedzeniem, a w rzeczywistości symptom ten pojawia się u niemal 60 proc. chorujących na raka jelita grubego. Szczególnie niepokojącym jest ten z prawej strony brzucha.

Zobacz również: Pacjenci próbują radzić sobie z tym sami. Jak ból doskwiera Polakom?

Nietypowe objawy raka jelita grubego

Obok typowych objawów rozwijającej się choroby istnieje również szereg nietypowych dolegliwości, które powinny zaniepokoić. "Niektóre mniej powszechne objawy raka jelita obejmują ciemniejsze stolce niż zwykle, pilną potrzebę opróżnienia jelit, uczucie niemożności całkowitego opróżnienia jelita, niezwykłe zmęczenie spowodowane anemią i utratę apetytu" - dodaje dr Mills.

"Nowotwory jelita mogą powodować powolną utratę krwi niezauważalną w stolcu, co prowadzi do anemii. To sprawia, że pacjenci czują się zmęczeni i brakuje im tchu przy najmniejszym wysiłku, takim jak np. wchodzenie po schodach" - przyznaje lekarka. Zmęczenie i utrata sił, nasilające się nawet przy lekkich ćwiczeniach fizycznych, powinny skłonić nas do wizyty u lekarza.

Zaniepokoić powinien również guzek wyczuwalny podczas uciskania brzucha lub częściowa czy całkowita niedrożność jelit i wynikające z tego faktu obrzęki, skurcze, bóle brzucha, wymioty oraz niemożność oddania stolca lub gazów. "To prawda, że większość z nich może być powodowana powszechnymi dolegliwościami. Nie zmienia to jednak faktu, że należy się dokładnie przebadać. W ostatnim czasie zauważa się rosnącą liczbę osób chorych na raka okrężnicy poniżej 50. roku życia, dlatego też, jeśli takie objawy nie ustępują w ciągu paru tygodni, nie powinny być bagatelizowane" - ostrzega lekarka.

Zobacz również: Kobiecy zawał może objawiać się podstępnie. Trzeba zwrócić uwagę na ten ból

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zmęczenie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy