Tych produktów nie jedz, gdy masz chorą trzustkę. Zrujnują organizm
Trzustka pełni niezwykle istotną funkcje w naszym organizmie. Aby zachować ją w dobrej kondycji, kluczowa jest odpowiednia dieta. Również kiedy organ już choruje, niezbędne jest prawidłowe odżywianie. Dowiedz się, jakich produktów unikać, żeby nie pogorszyć swojego stanu.
Trzustka jest bardzo ważnym organem. Znajduje się w nadbrzuszu, blisko dwunastnicy. Pełni dwie istotne funkcje: produkuje sok trzustkowy do trawienia i wydziela hormony regulujące poziom cukru.
Najczęstsze choroby trzustki to ostre i przewlekłe zapalenie oraz rak trzustki. Mogą objawiać się silnym bólem brzucha, gorączką, żółtaczką, nudnościami, wymiotami, bólem mięśni, szybkim tętnem, niskim ciśnieniem, utratą masy ciała i obrzękami.
Czytaj także: Pierwszy objaw zauważysz na ciele. Tak trzustka wysyła sygnał ostrzegawczy
Przy problemach z trzustką niezbędne jest odpowiednie odżywianie. Jakie produkty należy zatem wyeliminować z diety? Unikaj smażonego, panierowanego i tłustego mięsa (wołowina, wieprzowina, podroby, baranina) oraz sosów na bazie śmietany.
Warzywa i owoce takie jak kapusta, cebula, por, czosnek, nasiona roślin strączkowych, czereśnie i śliwki mogą powodować wzdęcia i nie są zalecane dla osób z chorobami trzustki. Lepiej je przetworzyć. Unikaj też połączenia ziemniaków z masłem, które może prowadzić do nadwagi i otyłości, a także zwiększyć poziom glukozy we krwi i produkcję insuliny przez trzustkę.
Ogranicz spożycie cukru znajdującego się nie tylko w słodyczach, ale też w ketchupie, płatkach śniadaniowych, pieczywie, miodzie i niektórych owocach.
Zmniejsz także spożycie tłuszczu - wybieraj tłuszcze dobrej jakości, np. oliwę z oliwek lub olej rzepakowy, aby uniknąć uszkodzeń tkanki trzustki, co może prowadzić do cukrzycy. Osoby z przewlekłym zapaleniem trzustki powinny stosować dietę niskotłuszczową.
Zobacz również: Trzy koktajle regenerujące trzustkę. Działają na nią jak balsam