Ważne ostrzeżenie dla seniorów. Ten nawyk grozi poważnymi konsekwencjami
O tym, że spędzanie długich godzin przed telewizorem nie jest zbyt dobre dla zdrowia, wiemy od dawna. Jest ono jednak szczególnie szkodliwe dla seniorów. Demencja czy trudności w poruszaniu się to niektóre ze skutków długotrwałego oglądania telewizji.
Oglądanie telewizji to najpopularniejsza forma spędzania czasu przez seniorów - tak wynika z badań, które kilka lat temu przeprowadził CBOS. Aż 98 proc. ankietowanych w wieku 60 plus przyznało, że właśnie tak spędza czas wolny.
Jak jednak wiadomo, zbyt długie przebywanie przed szklanym ekranem raczej nie przynosi niczego dobrego. Kanapowa "aktywność" raczej nie przyczynia się do poprawy naszej formy i może mieć negatywny wpływ na zdrowie. Jej skutki u osób starszych to m.in.:
- problemy z poruszaniem się,
- zaburzenie funkcji poznawczych,
- demencja,
- problemy z pamięcią,
- zwiększa ryzyko choroby wieńcowej.
Zobacz również: Czy brak snu może zabić? Naukowcy alarmują
Naukowcy ostrzegają: osoby po 50. roku życia, które spędzają przed telewizorem ponad 5 godzin dziennie są bardziej narażone na trudności w poruszaniu się. Eksperci z George
Washington University swoje wnioski opublikowali na łamach "The Journals of Gerontology, Series A: Biological Sciences and Medical Sciences". Dane gromadzone przez naukowców dotyczyły m.in. czasu spędzanego przed telewizorem.
W momencie rozpoczęcia badań (lata 1995 - 1996) u żadnego z uczestników nie pojawiały się problemy zdrowotne. Po upływie 10 lat okazało się, że prawie 30 proc. badanych ma problemy z poruszaniem się lub całkowicie utraciło zdolność chodzenia.
Naukowcy ustalili, że osoby, które oglądały telewizor przez ponad 5 godzin dziennie, po latach były o 65 proc bardziej narażone na problemy z poruszaniem się. To już jeden z powodów, dla którego warto ograniczyć spędzanie czasu na oglądaniu różnych programów. Dr Loretta DiPietro, autorka analizy, zwracała uwagę, że spędzanie wielu godzin w pozycji siedzącej jest dla seniorów bardzo szkodliwe. Jej zdaniem osoby starsze rzadziej wstają i angażują się w tym czasie w inne aktywności.
Dlatego kluczowy jest tu złoty środek. To ograniczenie oglądania telewizji i dobrana do swoich możliwości aktywność fizyczna. Wystarczy nawet wyjście na spacer.
Zobacz również: 10 skutecznych ziół przy nadciśnieniu
To nie jedyne złe wieści. Według innych badań, osoby starsze spędzające przez telewizorem ponad 3,5 godziny dziennie mogą mieć problemy z pamięcią. Taką zależność wykazali naukowcy z University College London w Wielkiej Brytanii. Ich analiza trwała przez 6 lat i wykazała, że osoby w wieku 50 lat i starsze miały o 8-10 proc. spadek pamięci związanej z mową. Dla porównania: u osób, które nie spędzały tyle czasu przed telewizorem, pojawił się 4-5 proc. spadek.
Wniosek jest prosty - nadmiar telewizji nie wpływa korzystnie na pamięć starszych osób. A im więcej spędzamy czasu na oglądaniu programów rozrywkowych, filmów czy seriali, tym mniej mamy go na czynności, które wymagają od nas większego zaangażowania intelektualnego. To m.in. gry w planszówki czy czytanie. Oczywiście nie chodzi o to, by całkowicie zrezygnować z oglądania telewizji. Warto się zastanowić, czy faktycznie musimy oglądać tyle propozycji programowych - może z jakichś uda się zrezygnować?
Zobacz również: Tak organizm wysyła ważny sygnał. Nie lekceważ posmaku w ustach
Zależy ci na tym, aby zachować sprawność umysłową do późnej starości? Warto zrezygnować z długiego przebywania przed telewizorem. Kolejnym punktem na tej liście jest demencja. To zespół objawów, który wynika z nieprawidłowej pracy mózgu. To pogorszenie lub nawet utrata pamięci, dezorientacja czy trudności z mówieniem.
Naukowcy stwierdzili, że oglądanie telewizji zwiększa ryzyko demencji. Ich zdaniem seniorzy spędzają przed telewizorem stanowczo za dużo czasu. Zespół ekspertów, któremu przewodził prof. Kelley Pette Gabriel z Uniwersytetu w Birmingham przebadał prawie 1600 osób w wieku ok. 76 lat. W trakcie wizyt klinicznych każda z osób brała udział w wywiadzie medycznym. Następnie uczestnicy byli poddawani rezonansowi magnetycznemu mózgu.
Wyniki badań jasno wykazały, że nawyk ma duży wpływ na kondycję mózgu w późnym wieku. Osoby, które oglądały telewizję w stopniu od umiarkowanego do wysokiego, miały mniejszą ilość istoty szarej w mózgu niż osoby, które nie spędzały tak wiele czasu przed telewizorem.
Zobacz również: Jak obniżyć wiek metaboliczny? Sięgnij po te produkty
Skrócenie oglądania telewizji do mniej niż jednej godziny dziennie może pomóc w zapobieganiu chorobie niedokrwiennej serca. British Heart Foundation zwraca uwagę, że choroba wieńcowa to jedna z głównych przyczyn zgonów w Wielkiej Brytanii.
Problemowi przyjrzeli się naukowcy z Medical Research Council(MRC) Epidemiology Unit, University of Cambridge i University of Hong Kong. Jak wynika z ich badań, zbyt długie przesiadywanie przed telewizorem zwiększa ryzyko choroby wieńcowej. Badaniu poddano 500 tys. osób, które obserwowano przez ok. 12 lat.
Osoby, które oglądały telewizję przez ponad 4 godziny dziennie, były najbardziej narażone na zachorowanie. U osób, które oglądały telewizję mniej więcej 2-3 godziny dziennie, byli narażeni o 6 proc. mniej. Badania najlepiej wyszły u osób, które oglądały TV mniej niż godzinę dziennie były o 16 proc. mniej narażone na ryzyko zachorowania. Te powiązania były niezależne od genetycznej podatności i innych czynników ryzyka.
***
Zobacz również: