Reklama

Zbyt dużo soli w diecie – trzy alarmujące sygnały

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, by dziennie spożywać nie więcej niż 5 gram soli. Taka ilość odpowiada jednej, płaskiej łyżeczce. Po czym poznać, że w diecie jest jej zbyt dużo? Oto trzy niepokojące objawy.

Nie więcej niż łyżeczka soli dziennie. Zdawałoby się, że to jasna wytyczna, której łatwo przestrzegać. Jednak sól, którą odmierzamy podczas gotowania czy doprawiania potraw, to tylko część jej całkowitego dziennego spożycia. Większość soli trafia do organizmu, jako składnik innych produktów. Są wśród nich nie tylko przekąski, ale również wędliny, sosy, pasty do chleba i wiele innych artykułów.

Dieta zbyt bogata w sól może negatywne oddziaływać na nasze zdrowie. Wśród najczęstszych skutków "przedawkowania" soli wymienia się: zatrzymanie wody w organizmie, rozwój nadciśnienia tętniczego, a nawet zaburzenie pracy serca.

Reklama

Skąd mamy wiedzieć, że nasza dieta jest zbyt bogata w sól? Wystarczy uważnie obserwować własne ciało. Oto kilka symptomów, które można uznać za sygnały ostrzegawcze.

Zbyt dużo soli w diecie: Apetyt na słone

Oglądasz serial i pogryzasz słone paluszki. Pracujesz, a pod ręką masz słone orzeszki. Zanim zaczniesz jeść zupę, sięgasz po solniczkę. Do gotującego się makaronu wsypujesz już nie szczyptę soli, a dwie... Jeśli słony stał się twoim ulubionym smakiem, a od pewnego czasu nieustannie masz na niego ochotę to znak, że z twoim organizmem może dziać się coś niepokojącego.

Do smaku soli, podobnie jak do smaku cukru, łatwo przywyknąć, a przyzwyczajony organizm domaga się coraz większych dawek. Zaspokajając tę potrzebę łatwo jednak przekroczyć dopuszczalną dzienną ilość spożycia. Lepiej więc nie folgować ciągłemu apetytowi na słone.

Zbyt dużo soli w diecie: Ciągłe pragnienie i sucha śluzówka

Kojarzysz uczucie, które pojawia się w ustach po zjedzeniu paczki chipsów czy kilku krakersów? Suchość. Sól sprawia, że nasza śluzówka nie jest prawidłowo nawilżona, a nasz organizm domaga się dostarczenia płynów. Jeśli tego rodzaju objaw jest bezpośrednią reakcją na spożyty właśnie posiłek czy przekąskę - nic strasznego. Jeśli jednak pragnienie odczuwasz cały czas, a dodatkowo twoja śluzówka jest sucha, a oczy podkrążone - możesz rozważyć ograniczenie ilości soi w diecie.

Zbyt dużo soli w diecie: Skurcze mięśni

Twoje mięśnie są jak z kamienia? Trudno ci się rozciągnąć, a po treningu długo się regenerujesz? Regularnie dopadają cię bolesne skurcze? Te nieprzyjemne symptomy mogą świadczyć o wielu zjawiskach - od problemów hormonalnych począwszy, a na zmęczeniu skończywszy. W katalogu przyczyn jest jednak i nadmierne spożycie soli, a konkretnie - wynikające z niego zaburzenie w gospodarce sodowo-potasowej. 


Zobacz również:

Skutki nagłego usunięcia cukru z diety

Ile kroków dziennie trzeba zrobić, aby być zdrowym?

Wartości odżywcze pomelo

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: sól | dieta
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy