Czy seks po 60. roku życia jest zdrowy? Eksperci zalecają jedną rzecz
Życie seksualne seniorów to jeden z bardziej przemilczanych tematów. Mówi się o nim mało i niechętnie, a młodzi ludzie błędnie twierdzą, iż seniorzy to osoby aseksualne i w żaden sposób niezainteresowane seksem. Tymczasem osoby po 60. roku życia mogą nie tylko prowadzić satysfakcjonujące życie erotyczne, ale również czerpać z niego wiele radości.
Nic bardziej mylnego. Seks stanowi bowiem źródło satysfakcji i radości nie tylko wśród osób młodych. Osoby po 60. roku życia również prowadzą niezwykle udane i aktywne życie erotyczne. To nie wszystko - wiele osób twierdzi nawet, że dopiero w tym wieku naprawdę docenili swoją zmysłowość.
Czy seks po 60. roku życia jest zdrowy?
Powszechnie uważa się, że zainteresowanie seksem maleje wraz z wiekiem. Ten fakt potwierdziły skandynawskie badania Kivela. Wynika z nich jednak, że zainteresowanie seniorów sferą seksualną mimo iż faktycznie maleje, nie dzieje się to tak dramatycznie, jak sądzono.
Na aktywne życie seniorów wskazują również inne badania. Ankieta przeprowadzona w USA w 1998 roku wskazała, że prawie połowa Amerykanów po 60-tym roku życia odbywa stosunek seksualny co najmniej raz w miesiącu. Badania dotyczące zdrowia seksualnego kobiet i mężczyzn, przeprowadzone w latach 2012-2013 w Anglii jasno wykazało, że aktywne seksualnie są również kobiety w wieku od 60 do 69 lat.
Eksperci wskazują więc jednoznacznie, iż osoby starsze nie są, tak są sądzono do tej pory, aseksualne. Specjaliści podkreślają jednak, iż w każdym przypadku najważniejsze jest zdrowie. Aktywność seksualną senior każdorazowo powinien dostosować do swojego stanu zdrowia.
Zobacz również: Ma 12 dzieci i wciąż marzy o powiększeniu rodziny. Antykoncepcji mówi stanowcze "nie"
Problemy z seksem po 60. roku życia
Jako główną przyczynę spadku zainteresowania seksem po 60-tce uznaje się zmiany fizjologiczne. Obok rozwojowych zmian hormonalnych, związanych z menopauzą u kobiet oraz andropauzą u mężczyzn, mówi się również o problemach, które dotyczą chorób, na które cierpią osoby po 60. roku życia oraz substancji chemicznych, lekarstw, które w związku ze swoimi dolegliwościami muszą zażywać.
Uwarunkowaniom biologicznym w zdecydowanie większym stopniu podlegają starsi mężczyźni. Ich głównym problemem jest opóźnienie w osiągnięciu wzwodu, za co odpowiadać mogą takie choroby, jak cukrzyca, choroby serca czy nadciśnienie. Problem jest zdecydowanie bardziej złożony, jest chodzi o stronę społeczno-psychologiczną tej sytuacji. Opiera się on bowiem na lęku związanym z niewydolnością własnego organizmu.
Osoby starsze doświadczają w tym zakresie również problemów społecznych, na czele których wymienia się między innymi brak partnera seksualnego, który wynikać może na przykład ze śmierci współmałżonka.
Jak cieszyć się seksem pomimo upływu lat?
Poprawa jakości życia seksualnego będzie wiązać się z długim czerpaniem z niego radości. Obok dbania o swoje zdrowie i regularnego odwiedzania specjalistów, warto zadbać również o zbilansowaną i zdrową dietę, bez jakichkolwiek używek, a także zachować aktywność fizyczną i uprawiać sport.
Niezwykle ważna jest również bliskość oraz jakość komunikacji w związku. Na udane życie seksualne wpłynie wzajemna relacja oraz stosunek emocjonalny do partnera. Podstawą jest także akceptacja zmian, jakie zaszły w naszym ciele na przestrzeni minionych lat.