Reklama

Czy seks po 60. roku życia jest zdrowy? Eksperci zalecają jedną rzecz

Życie seksualne seniorów to jeden z bardziej przemilczanych tematów. Mówi się o nim mało i niechętnie, a młodzi ludzie błędnie twierdzą, iż seniorzy to osoby aseksualne i w żaden sposób niezainteresowane seksem. Tymczasem osoby po 60. roku życia mogą nie tylko prowadzić satysfakcjonujące życie erotyczne, ale również czerpać z niego wiele radości.

Zdrowie seksualne, według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), to zespół powiązanych ze sobą biologicznych, emocjonalnych, intelektualnych oraz społecznych aspektów życia seksualnego, niezbędnych do rozwoju ludzkiej osobowości, komunikacji i miłości. Eksperci podkreślają, że zdrowie seksualne jest istotnie niezależnie od wieku. Tymczasem życie seksualne seniorów to jeden z najczęściej pomijanych tematów, który niejednokrotnie traktuje się jako tabu.

Nic bardziej mylnego. Seks stanowi bowiem źródło satysfakcji i radości nie tylko wśród osób młodych. Osoby po 60. roku życia również prowadzą niezwykle udane i aktywne życie erotyczne. To nie wszystko - wiele osób twierdzi nawet, że dopiero w tym wieku naprawdę docenili swoją zmysłowość.

Zobacz również: Wielkie zmiany w legitymacjach dla emerytów i rencistów. ZUS szykuje nowe dokumenty

Czy seks po 60. roku życia jest zdrowy?

Powszechnie uważa się, że zainteresowanie seksem maleje wraz z wiekiem. Ten fakt potwierdziły skandynawskie badania Kivela. Wynika z nich jednak, że zainteresowanie seniorów sferą seksualną mimo iż faktycznie maleje, nie dzieje się to tak dramatycznie, jak sądzono.

Reklama

Na aktywne życie seniorów wskazują również inne badania. Ankieta przeprowadzona w USA w 1998 roku wskazała, że prawie połowa Amerykanów po 60-tym roku życia odbywa stosunek seksualny co najmniej raz w miesiącu. Badania dotyczące zdrowia seksualnego kobiet i mężczyzn, przeprowadzone w latach 2012-2013 w Anglii jasno wykazało, że aktywne seksualnie są również kobiety w wieku od 60 do 69 lat.

Eksperci wskazują więc jednoznacznie, iż osoby starsze nie są, tak są sądzono do tej pory, aseksualne. Specjaliści podkreślają jednak, iż w każdym przypadku najważniejsze jest zdrowie. Aktywność seksualną senior każdorazowo powinien dostosować do swojego stanu zdrowia.

Zobacz również: Ma 12 dzieci i wciąż marzy o powiększeniu rodziny. Antykoncepcji mówi stanowcze "nie"

Problemy z seksem po 60. roku życia

Jako główną przyczynę spadku zainteresowania seksem po 60-tce uznaje się zmiany fizjologiczne. Obok rozwojowych zmian hormonalnych, związanych z menopauzą u kobiet oraz andropauzą u mężczyzn, mówi się również o problemach, które dotyczą chorób, na które cierpią osoby po 60. roku życia oraz substancji chemicznych, lekarstw, które w związku ze swoimi dolegliwościami muszą zażywać.

Uwarunkowaniom biologicznym w zdecydowanie większym stopniu podlegają starsi mężczyźni. Ich głównym problemem jest opóźnienie w osiągnięciu wzwodu, za co odpowiadać mogą takie choroby, jak cukrzyca, choroby serca czy nadciśnienie. Problem jest zdecydowanie bardziej złożony, jest chodzi o stronę społeczno-psychologiczną tej sytuacji. Opiera się on bowiem na lęku związanym z niewydolnością własnego organizmu.

Osoby starsze doświadczają w tym zakresie również problemów społecznych, na czele których wymienia się między innymi brak partnera seksualnego, który wynikać może na przykład ze śmierci współmałżonka.

Zobacz również: Komu należy się spadek po zmarłym małżonku? Żona nie może liczyć na całość!

Jak cieszyć się seksem pomimo upływu lat?

Poprawa jakości życia seksualnego będzie wiązać się z długim czerpaniem z niego radości. Obok dbania o swoje zdrowie i regularnego odwiedzania specjalistów, warto zadbać również o zbilansowaną i zdrową dietę, bez jakichkolwiek używek, a także zachować aktywność fizyczną i uprawiać sport.

Niezwykle ważna jest również bliskość oraz jakość komunikacji w związku. Na udane życie seksualne wpłynie wzajemna relacja oraz stosunek emocjonalny do partnera. Podstawą jest także akceptacja zmian, jakie zaszły w naszym ciele na przestrzeni minionych lat.

Zobacz również: Duży zastrzyk gotówki dla emerytów. Sprawdź, czy jesteś na liście

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: seniorzy | życie intymne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama