Nie lekceważ tych sygnałów. Organizm alarmuje - jesz za dużo cukru

Może występować naturalnie m.in. w owocach, ale najbardziej szkodliwy dla naszego zdrowia jest ten dodawany do różnego rodzaju produktów przetworzonych – soków, napojów, słodyczy, gotowych dań, przekąsek, sosów, a nawet wędlin. Cukier, bo o nim właśnie mowa, może doprowadzić organizm do ruiny. Jakie sygnały wysyła ciało, gdy cukru jest w diecie zdecydowanie za dużo?

Dieta bogata w cukier może powodować m.in. otyłość
Dieta bogata w cukier może powodować m.in. otyłość123RF/PICSEL

Wszechobecny cukier

Cukier dostarczamy organizmowi, wybierając nawet zdrowe produkty, takie jak warzywa, owoce, nabiał i zboża. Występuje w nich naturalnie, dlatego nie stanowi dla nas dużego zagrożenia, o ile nie przesadzamy z konsumpcją.

Zdecydowanie większym ryzykiem, jest spożywanie produktów, do których cukier jest dodawany na etapie ich produkcji i może się on również skrywać pod nazwami przeróżnych tzw. słodzików.

Cukier dodawany jest do artykułów spożywczych, które nawet nie są słodkie. Dzieje się tak w przypadku m.in. wędlin, chleba oraz gotowych sosów, a występowanie cukru w produktach kwaśnych, słonych i ostrych ma na celu m.in. poprawę i zbilansowanie ich ogólnego smaku, by jak najlepiej dopasować go do preferencji konsumenta.

Z najnowszych danych Głównego Inspektoratu Sanitarnego wynika, że statystyczny Polak spożywa 40 kg cukru rocznie. Dla porównania - w 1950 r. spożycie cukru wynosiło 21 kg, w 1989 r. niemal 47 kg, a w 2020 r. - 43,7 kg.

Tak ogromna ilość cukru w diecie sprawia, że doprowadzamy organizm do ruiny i narażamy się na powstawanie wielu, groźnych chorób m.in. miażdżycy, cukrzycy i otyłości.

Organizm wysyła ci takie sygnały? Prawdopodobnie jesz za dużo cukru
Organizm wysyła ci takie sygnały? Prawdopodobnie jesz za dużo cukru123RF/PICSEL

Zbyt dużo cukru w diecie. Jakie sygnały wysyła organizm?

Rzecz jasna, istnieje prosty sposób na sprawdzenie, czy w naszej diecie jest za dużo cukru - wystarczy, że zrobimy podstawowe badania, w tym m.in. morfologię. Jednak o nadmiernym spożywaniu cukru może informować nas organizm, wysyłając pewne znaki ostrzegawcze. Oto one.

Przyrost masy ciała i łaknienie

Stajesz na wadze i zauważasz, że przybyło ci kilka kilogramów? Dostarczasz organizmowi odpowiednią liczbę kalorii, ale wciąż jesteś głodny i czujesz potrzebę podjadania? Może to świadczyć o zjadaniu zbyt dużych ilości cukru dodawanego do różnego rodzaju artykułów spożywczych.

Cukier w produktach spożywczych daje uczucie sytości, ale na bardzo krótko, przez co bardzo szybko znowu czujemy się głodni, co z kolei sprzyja podjadaniu. Tzw. puste kalorie nie odżywiają komórek, lecz odkładają się w postaci tłuszczu. Pokłosiem takiego stanu rzeczy jest ryzyko wystąpienia nadwagi i otyłości.

Podenerwowanie i rozdrażnienie

Utrzymujący się od dłuższego czasu zły nastrój może być spowodowany jedzeniem zbyt dużych ilości cukru. Autorzy jednego z badań opublikowanych na łamach naukowego czasopisma "Medical Hypotheses" wskazują, że dieta bogata w cukier może sprzyjać powstawaniu lęku, depresji i ogólnemu rozdrażnieniu i podenerwowaniu.

Zbyt dużo cukru w diecie powoduje nasilenie bólu i sztywności stawów
Zbyt dużo cukru w diecie powoduje nasilenie bólu i sztywności stawów 123RF/PICSEL

Ból i sztywność stawów

Znany dietetyk, dr Bartek Kulczyński, który prowadzi swój kanał na YouTube, wskazuje, że przyjmowanie zbyt dużych ilości cukru może objawiać się problemami ze stawami. Dietetyk zwraca uwagę, że: "(...) nadmierna ilość cukru w organizmie powoduje ogólnoustrojowy stan zapalny niskiego stopnia, który jest podłożem dla rozwoju reumatoidalnego zapalenia stawów".

Ponadto zbyt dużo cukru w diecie powoduje nasilenie bólu i sztywności stawów podczas wystąpienia opisanych wyżej dolegliwości.

Problemy z cerą

O tym, że spożywamy za dużo cukru, świadczy również m.in. pogarszanie się cery. Cukier w organizmie powoduje powstawanie skomplikowanych procesów, które odpowiadają m.in. za zatykanie mieszków włosowych, nieprawidłowe złuszczanie się korneocytów, zwiększony wzrost keranocytów w kanale łojowym, nadmierną produkcję sebum i zaostrzenie stanów zapalnych - informuje Bartek Kulczyński.

I jak dodaje dietetyk - cukier sprzyja gromadzeniu się bakterii, które nasilają zmiany trądzikowe. Z kolei pojawienie się na skórze brązowych plamek świadczy o tzw. rogowaceniu ciemnym, spowodowanym wysokim poziomem insuliny. Wzrost poziomu insuliny spowodowany jest głównie przez dostarczanie zbyt dużych porcji cukru w diecie.

Cukier uszkadza także cząsteczki elastyny i kolagenu znajdujące się w skórze, a to prowadzi do szybszego starzenia się skóry, o czym świadczą pojawiające się zmarszczki.

Zwiększona potliwość

Czy cukier może powodować dużą potliwość ciała, nawet jeśli temperatura powietrza jest niska lub kiedy śpimy w chłodnym pomieszczeniu? Okazuje się, że tak. Jeśli zajadamy się produktami bogatymi w cukier, wzrasta stężenie glukozy we krwi, a jej zbyt duży poziom uszkadza włókna nerwowe, co z kolei sprzyja uaktywnieniu się gruczołów potowych.

Ból brzucha i wzdęcia

Borykasz się z problemami wzdęć i bólu brzucha? Zastanów się, czy w twojej diecie nie ma zbyt dużo cukru. Dr Bartek Kulczyński tłumaczy, że cukier jest świetną pożywką dla obecnych w naszym organizmie drobnoustrojów - bakterii i grzybów.

"Gdy spożywamy cukier, wspomniane mikroorganizmy zaczynają się nim odżywiać i przeprowadzają proces fermentacji. W efekcie powstają gazy, które napinają ścianę jelita, powodując wzdęcia i bóle brzucha" - wyjaśnia dietetyk w jednym ze swoich filmów na YouTube.

To jednak nie koniec problemów zdrowotnych spowodowanych przyjmowaniem nadmiernych ilości cukru, ponieważ mogą nam towarzyszyć także biegunka i częste odbijanie się. Na cukier szczególnie powinny uważać osoby, które zmagają się z zespołem jelita drażliwego.

Próchnica

Skoro mowa o bakteriach, to niemal identycznie jak w przypadku drobnoustrojów w jelitach, cukier odżywia również mikroorganizmy znajdujące się w jamie ustnej. Najedzone cukrem bakterie są bardzo aktywne i przystępują do niszczenia szkliwa zębów, doprowadzając do powstania próchnicy.

Największe ryzyko pojawienia się próchnicy zachodzi u osób często spożywających napoje słodzone. Dietetyk Kulczyński tłumaczy, że obecne kwasy w napojach gazowanych dodatkowo zaburzają pH jamy ustnej, co także sprzyja erozji zębów.

Dietetyk: W Polsce jest tolerowanie słodyczy i zachęcanie do ich jedzeniaINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas