Znak, że wątroba jest na wykończeniu. Mówią o nim "kasztanowy ludzik"
Gdy przestaje pracować na pełnych obrotach, wysyła sygnał ostrzegawczy. Wątroba to jeden z najważniejszych organów w naszym ciele i pełni m.in. funkcję filtrującą i detoksykującą. Gdy dzieje się z nią coś niedobrego, może o tym alarmować poprzez sylwetkę „kasztanowego ludzika”. Wtedy niezwłocznie należy udać się do lekarza.
Spis treści:
To znak, że wątroba jest poważnie chora. Sylwetka kasztanowego ludzika pojawia się wtedy, gdy dochodzi do niewydolności tego ważnego organu.
Sylwetka kasztanowego ludzika. Czym jest?
"Kasztanowy ludzik" to typ sylwetki spotykany często u osób, które borykają się z zaawansowaną marskością wątroby. Choroba sieje spore spustoszenie w organizmie i prowadzi do zmian w strukturze wątroby poprzez rozległe włóknienie.
Zobacz również:
Często towarzyszą jej guzki regeneracyjne. Marskość wątroby może być ostatnim etapem schorzeń tego narządu.
Sylwetka kasztanowego ludzika pojawia się wtedy, gdy dojdzie do niewydolności wątroby. Brzuch chorej osoby staje się napuchnięty i duży, ponieważ gromadzi się w nim płyn puchlinowy. Jego nadmierne gromadzenie się w jamie otrzewnowej to wodobrzusze.
Natomiast nogi i ręce chorego stają się szczupłe. Wychudzone kończyny są wynikiem zanikania mięśni i wyniszczania organizmu. Wątroba przestaje pełnić swoje ważne funkcje detoksykacyjne i metaboliczne.
Warto też zwrócić uwagę na inne objawy. Oto niektóre z nich:
- brak apetytu,
- nudności,
- silne zmęczenie,
- żółtaczka,
- spadek wagi,
- skurcze mięśni,
- nudności,
- krwawienie z dziąseł.
To ważne sygnały ostrzegawcze od wątroby. W takim przypadku trzeba niezwłocznie udać się do lekarza.
Jak zapobiec chorobom wątroby? Profilaktyka przede wszystkim
Wątroba będzie pracowała na pełnych obrotach, jeśli zadbamy o odpowiednią profilaktykę. Jej stan pozwoli ocenić USG jamy brzusznej. Narząd ten jest narażony na wiele szkodliwych czynników, które powodują stany zapalne i choroby takie jak wspomniana już marskość wątroby czy niealkoholowe stłuszczenie wątroby.
Zobacz też: Jak dbać o wątrobę, by dobrze nam służyła?
To szkodzi wątrobie. Unikaj!
Wątrobie szkodzi przede wszystkim palenie papierosów i picie alkoholu. Oprócz tego warto zwrócić uwagę, co znajduje się w naszym codziennym menu.
Z pewnością na kondycję wątroby nie wpływają smażone dania, produkty pełne tłuszczów trans, czerwone mięso i żywność wysoko przetworzona. Warto też ograniczyć cukier.
Warto pamiętać, że i niektóre leki mogą mieć niekorzystne działanie na ten ważny organ. Dlatego też wszelkie wątpliwości należy konsultować z lekarzem.
***