Jeszcze więcej lawendy? Spiesz się, ten zabieg możesz wykonać tylko teraz

Karolina Słodkiewicz

Oprac.: Karolina Słodkiewicz

Rozmnażanie lawendy jest bardzo proste i efektowne. Tanim kosztem, bez konieczności kupowania nowych sadzonek, wprowadzimy więcej rośliny do naszego ogrodu. Nada mu nie tylko niesamowitego klimatu, ale także odstraszy niechciane komary. Jak rozmnażać lawendę z sadzonek w lipcu i kiedy ją sadzić? Przedstawiamy sprawdzony sposób.

Rozmnażanie lawendy z sadzonek to najprostszy i najskuteczniejszy sposób
Rozmnażanie lawendy z sadzonek to najprostszy i najskuteczniejszy sposób123RF/PICSEL

Rozmnażanie lawendy w lipcu

Lawendę rozmnażamy w lipcu za pomocą sadzonek. Metoda nazywana jest również rozmnażaniem wegetatywnym. To jeden z najprostszych sposobów, który zapewni oczekiwane efekty. Co istotne, młode sadzonki przejmą cechy rośliny, od której pobraliśmy materiał. Rozmnażanie lawendy z nasion tego nie zapewnia.

Do rozmnażania lawendy w lipcu wybieramy pędy, które jeszcze nie zakwitły. Nie mogą one być jednak zdrewniałe czy zwiędłe. Istotne jest także to, żeby wybrane łodygi miały węzły, z których wyrastają liście. Pędy na sadzonki lawendy odcinamy na długość około 8-10 cm.

Jak rozmnożyć lawendę w lipcu?

Łodygi do rozmnażania lawendy należy odpowiednio przygotować przed wsadzeniem. Na początek obrywamy z nich dolne liście. Górne liście, które są długie, delikatnie przycinamy. Przez nie roślina mogłaby tracić niezbędną wodę. Mogłoby to być problematyczne przed wytworzeniem korzeni przez sadzonki lawendy i braku możliwości pobrania wody.

Następnym krokiem rozmnażania lawendy z sadzonek jest przygotowanie doniczki z dziurkami na dnie. Takie naczynie umożliwi odpływ wody i zapobiegnie przelaniu roślin. Pojemniki wypełniamy ziemią dobrze przepuszczalną o odczynie pH między 6,5 a 7,5.

Zapach uprawianej tam lawendy może sprawić, że rozmowy przebiegną atmosferze wzajemnego zaufania
Zapach uprawianej tam lawendy może sprawić, że rozmowy przebiegną atmosferze wzajemnego zaufaniaPicsel123RF/PICSEL

W ziemi tworzymy małe dziurki, np. za pomocą patyczków, w których następnie umieszczamy sadzonki lawendy. Można zasadzić kilka z nich w jednej donicy. Należy jednak wówczas uważać, aby ich liście wzajemnie się nie dotykały. Wcześniej końcówki łodyg, które znajdą się w ziemi, zamaczamy w ukorzeniaczu dla lepszych i szybszych efektów. Ziemię ugniatamy, a następnie podlewamy.

Sadzonki do rozmnażania lawendy wsadzone do ziemi przykrywamy plastikową butelką z wytłoczonymi dziurkami, przez które może odbywać się cyrkulacja powietrza. Dzięki temu zostanie zachowana niezbędna wilgoć. Mimo to należy je odpowiednio często wietrzyć, aby nie doszło do zgnicia roślin. Najlepsze miejsce dla młodej sadzonki lawendy jest jasne, ale nie w pełnym słońcu.

Kiedy sadzimy lawendę po rozmnażaniu z sadzonek?

Lawenda ukorzenia się od około 4 do 6 tygodni. Po tym czasie należy ją posadzić do gruntu. Można zrobić to w tym samym sezonie, jednakże ryzykujemy wówczas przemarznięcie sadzonek. Aby tego uniknąć, gdy zaczną się przymrozki, młodą lawendę okrywamy np. suchymi liśćmi. Zatrzymają one niskie temperatury, które mogłyby zaszkodzić rozwojowi.

Jeśli jednak lawendę rozmnażaliśmy w lipcu, to lepiej posadzić je do gruntu w przyszłym roku na wiosnę. O tej porze roku zaczną się wyższe temperatury i nie narazimy rośliny na przemarznięcie. Do tego czasu, czyli przez jesień oraz zimę, sadzonki przechowujemy w umiarkowanie chłodnym, ale jasnym miejscu.

Czy lawenda ukorzeni się w wodzie?

Lawenda nie ukorzeni się w wodzie. Z tego powodu, jeśli chcemy ją rozmnożyć z sadzonek, możemy to zrobić tylko poprzez doniczki z ziemią. Lawenda najbardziej lubi podłoża suche, żyzne i z dobrym drenażem.

Zobacz również:

Czy warto udać się nad Jezioro Tarnobrzeskie?Karolina Burda, Karolina BurdaINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas