Rozgnieć i dodaj wodę. Oprysk z aspiryny sprawi, że pomidor obrodzi jak nigdy

Ten popularny lek na rozmaite dolegliwości w domowej apteczce ma niemal każdy. Aspiryna słynie ze swoich właściwości, które mają dobroczynny wpływ również na rośliny. Przygotowany z niej oprysk sprawdzi się przede wszystkim przy pomidorach. Jego działanie sprawi, że będą zdrowe i soczyste.

Oprysk z aspiryny sprawdzi się przy uprawie pomidorów
Oprysk z aspiryny sprawdzi się przy uprawie pomidorów123RF/PICSEL

Aspiryna jako oprysk do pomidorów? Dlaczego nie. Wielu ogrodników coraz częściej stara się zastępować chemiczne nawozy i zamiast nich stosuje ekologiczne i naturalne sposoby. Jednym z najbardziej interesujących rozwiązań jest wykorzystanie w tym celu aspiryny. Jak zatem przeciwzapalny i przeciwgorączkowy lek mógłby sprawdzić się w ogrodzie?

Aspiryna: jak działa na rośliny

Aspirynę możesz wykorzystać przy uprawie roślin
Aspirynę możesz wykorzystać przy uprawie roślin123RF/PICSEL

Aspiryna to popularny lek, który znajduje się w niejednej domowej apteczce. Jest stosowany na różne dolegliwości, ale niektóre zawarte w nim substancje mają dobry wpływ na wzrost i zdrowie roślin. Salicylany wzmacniają i chronią przed chorobami, dzięki czemu aspiryna świetnie sprawdzi się w uprawie roślin. Uodporni je na ekstremalne upały czy obfite deszcze.

Naukowcy już jakiś czas temu wykazali, że stosowanie aspiryny w ogrodzie ma pozytywny wpływ na rośliny. Przyspiesza ich kiełkowanie, chroni przed szkodnikami i zmniejsza ryzyko chorób grzybowych.

Stosowanie oprysku z aspiryny na pomidory sprawie, że plony będą obfitsze, bardziej odporne na choroby i pasożyty.

"Na zdrowie": Pomidor. Włosi i dietetycy go uwielbiająInteria.tv

Oprysk z aspiryny na pomidory: sposób przygotowania

Łodygi będą się uginać od pomidorów. Wypróbuj trik z aspiryną
Łodygi będą się uginać od pomidorów. Wypróbuj trik z aspiryną123RF/PICSEL

Przygotowanie oprysku z aspiryny nie jest skomplikowane. Wystarczy rozgnieść jedną tabletkę leku i dodać litr wody. Całość należy dokładnie wymieszać i odstawić na godzinę, by mikstura osiągnęła temperaturę pokojową. Następnie mieszankę wystarczy przelać do butelki z atomizerem i spryskać pomidory.

Ważne jednak, by oprysk z aspiryny stosować ostrożnie, bo może przynieść skutek odwrotny od zamierzonego. Dlatego preparat najlepiej stosować raz na dwa - trzy tygodnie.

Kluczowa jest też pora dnia, w jakiej będziemy stosować oprysk z pomidorów. Najlepiej robić to o poranku lub po zachodzie słońca. W przeciwnym razie narazimy pomidory na poparzenia i uszkodzenia. Lepiej powstrzymać się z opryskiwaniem roślin w trakcie deszczu, bo roztwór po prostu się zmyje. Stosuj oprysk z aspiryny wyłącznie w trakcie wegetacji pomidorów.

Jeśli uprawiasz je w donicach, możesz przygotować specjalny roztwór do podlewania. Rozpuść tabletkę w 4-5 litrach wody. Gdy mikstura osiągnie pokojową temperaturę, możesz podlewać pomidory.

Oprysk z aspiryny - nie tylko na pomidory

Aspiryna sprawdzi się nie tylko w przypadku pomidorów. Możesz ją stosować również na ogórki, ziemniaki, paprykę czy bakłażany. Dzięki temu warzywa będą szybciej rosły, będą silniejsze i o wiele mniej podatne na różne choroby.

Oprysk możesz też stosować na jabłonie, grusze i czereśnie. Są podatne na występowanie chorób grzybowych, a aspiryna zadziała jako środek zapobiegawczy.

***

Zdanowicz pomiędzy wersami. Odc. 59: Ewa MingeINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas