Reklama

Budzisz się o tej porze? To ważny sygnał od organizmu, nie wolno go lekceważyć

Regularny i odpowiednio długi sen jest jedną z podstaw nie tylko dobrego samopoczucia, ale też zdrowego organizmu. Zaburzenia snu mogą wynikać ze stresu, ale czasem są też ważną informacją dotyczącą naszego stanu zdrowia. Okazuje się, że regularne budzenie się w nocy o konkretnej godzinie może być sygnałem, którego nie należy bagatelizować.

Często pobudki w nocy mogą wiązać się z trudnościami z ponownym zaśnięciem. Wówczas nasz domowy rytm snu zostaje zakłócony, co wpływa bezpośrednio na gorsze samopoczucie. Regularne pobudki o konkretnej porze w nocy mogą być ważnym sygnałem dla naszego zdrowia i lepiej go nie bagatelizować. 

Bezsenność i częste przebudzenia

Bezsenność jest stanem, w którym przewracamy się z boku na bok i mamy problemy z zapadnięciem w sen. Może się również wiązać z problemami z utrzymaniem snu - wówczas budzimy środku nocy oraz ze zbyt wczesnym wstawaniem. Taki stan może mieć wiele przyczyn, które zależą między innymi od stylu życia, ale też i złych przyzwyczajeń, np. nadmiaru kofeiny, dużą ilością czynników stresogennych czy nieregularnego trybu życia.

Stresujący tryb życia, obniżony poziom samopoczucia i nawracające poczucie lęku również mogą wpływać na problemy ze snem. Wiąże się to z podwyższonym poziomem kortyzolu. Jest to hormon, który sprawia, że jesteśmy czujni i gotowi do działania, co nie ułatwia unikania nocnego wybudzania się.

Reklama

Zobacz: Wpływ snu na organizm. Czym może grozić zbyt długie spanie?

Często budzisz się o 4? Odpowiedzą mogą być hormony

Optymalny czas snu powinien wynosić od 6 do 8 godzin. Starsi ludzie często potrzebują mniej snu i kładą się wcześniej spać, więc też budzą się o bardzo wczesnych porach. Wynika to ze zmian w rytmie okołodobowego spowodowanych zmniejszeniem produkcji melatoniny, czyli hormonu snu. Właśnie dlatego niektóre osoby w starszym wieku notorycznie budzą się ok. 4.00.

Przeczytaj też: Dieta dla zdrowych jelit: oczyszczanie okrężnicy z zalegających złogów

Za pobudki o tej porze odpowiedzialne mogą być też zmiany hormonalne zachodzące w organizmie, zdarzające się w okresie ciąży, menopauzy oraz premenopauzy. Wahania hormonów powodują m.in. zaburzenia snu, w tym zbyt wczesne budzenie się.

Budzenie ok. 4.00 może być też powiązane z zaburzeniami pracy tarczycy. Jeśli mamy z nią problem, wpływa to na jakość naszego sny. Jeśli zauważamy u siebie objawy charakterystyczne dla chorób tarczycy, warto odwiedzić endokrynologa i wykonać badania, takie jak TSH, fT3 oraz fT4.

Czytaj też: Spożywanie kawy po południu może negatywnie wpłynąć na nasz organizm

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: bezsenność | hormony
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy