Reklama

Cierpisz na bezsenność? Te sposoby pomogą ci zasnąć

Problemy z zasypianiem są coraz powszechniejsze. Istotnie obniżają komfort życia. Na szczęście można z tym walczyć. Przed wizytą u specjalisty warto wypróbować tzw. domowe sposoby na zasypianie. Poleca się m.in. metodę 4-7-8 i aromaterapię. Poniżej znajdziesz więcej sposobów, które pomogą ci zasnąć.

Problemy ze snem - przyczyny

Jak pokazują badania, kłopoty ze snem może mieć nawet 40-50 proc. populacji. To poważny problem, który znacząco wpływa na nasze codzienne funkcjonowanie. Nie chodzi tylko o towarzyszące bezsenności poranne uczucie zmęczenia, bóle głowy czy problemy z koncentracją. Specjaliści podkreślają, że przewlekła bezsenność może zwiększać ryzyko wielu chorób. Chodzi m.in. o depresję, nadciśnienie tętnicze, chorobę niedokrwienną serca oraz cukrzycę typu 2.

Reklama

Z czego wynika bezsenność? Problemy ze snem często towarzyszą innym schorzeniom. Dotyczyć mogą pacjentów z chorobami reumatycznymi, układu oddechowego, pokarmowego czy nadczynnością tarczycy. Zdarza się jednak, że bezsenność związana jest bezpośrednio z naszym stylem życia i powoduje ją silny stres czy przepracowanie. W takim przypadku doskonale sprawdzą się domowe metody ułatwiające zasypianie. Poniżej przedstawiamy pięć sposobów.

Metoda 4-7-8 - dzięki niej szybciej zaśniesz

Metoda 4-7-8 to sposób oddychania, którego autorem jest Andrew Weil z Uniwersytetu Harvarda. Metoda ta przypomina jogę - pomaga złagodzić niepokój i wprowadza w stan spokoju. Od czego należy zacząć? Po położeniu się do łóżka należy mocno wypuścić powietrze przez usta. Następnie przez cztery sekundy wdycha się powietrze nosem. Drugi krok to wstrzymanie oddechu, które powinno trwać siedem sekund. Na samym końcu przychodzi czas na ośmiosekundowe wydychanie powietrza. Metoda 4-7-8 powinna być powtarzana minimum cztery razy.

Chcesz lepiej spać? Zadbaj o odpowiedni materac

Dobry sen zagwarantuje również odpowiednie miejsce do snu. Jeżeli mamy możliwość, zrezygnujmy z rozkładanego tapczanu na rzecz łóżka i wygodnego materaca, który stanowi odpowiednie podparcie, odciążenie i rozluźnienie dla naszego kręgosłupa, mięśni i stawów. Na rynku znajdziemy wiele modeli - od miękkich do bardzo twardych. Wybór zależy od naszych preferencji.

Zioła i olejki eteryczne, które wspomagają zasypianie

Z bezsennością walczyć można także ziołolecznictwem i aromaterapią. Przed snem warto wypić napar z melisy, mięty, liści lipy lub rumianku. Wymienione zioła minimalizują stres, wyciszają i działają uspokajająco, dlatego z powodzeniem mogą wspomagać zasypianie. 

W przypadku olejków warto postawić na olejek lawendowy, z drzewa sandałowego lub z melisy. Można stosować je za pomocą specjalnego dyfuzora lub dodać kilka kropli do gorącej kąpieli.

Medytacja na wyciszenie i dobry sen

Medytacja doskonale wycisza organizm i przygotowuje do snu, dlatego najlepiej praktykować ją wieczorem. Wykorzystać do tego można gotowe metody medytacji dla początkujących, np. medytację transcendentalną. Innym pomysłem jest tworzenie własnych rytuałów, które pomogą oczyścić umysł i zredukować poziom stresu.

Przed snem zrezygnuj z telefonu i telewizji

Godzinę przed snem należy odłożyć telefon i wyłączyć telewizor. Wytwarzane przez tego typu sprzęt, tzw. niebieskie światło, powoduje nadmierne pobudzenie, które utrudnia zasypianie. Zamiast tego lepiej postawić na spokojną muzykę. Wiele zależy od naszych preferencji muzycznych, jednak wieczorem szczególnie dobrze sprawdzi się muzyka relaksacyjna lub muzyka klasyczna. 

CZYTAJ TAKŻE: 

Dieta na dobry sen. Co jeść, a czego nie jeść przed snem?

Oto czas, kiedy powinieneś iść spać, aby obudzić się wyspanym

Spanie nawet przy niewielkim świetle szkodzi zdrowiu

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: problemy ze snem | bezsenność | bezsenność jak zasnąć
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy