Reklama

Ćwiczenia idealne dla seniorów. Tak zadbasz o zdrowie i zgubisz zbędne kilogramy

Nie od dziś wiadomo, że codzienna dawka ruchu jest dla każdego człowieka niezwykle ważna i konieczna do zachowania zdrowia. Osoby w średnim wieku często miewają wątpliwości co do typu ćwiczeń, jakie powinny wykonywać. Na jakie formy aktywności fizycznej warto się zdecydować będą po 60-tce?

Jak zacząć ćwiczyć w wieku 60 lat?

Na zmiany nigdy nie jest za późno. Osoby w średnim wieku, które przez całe życie stroniły od aktywności fizycznej, a z różnych powodów chcąc zacząć dbać o zdrowie i sylwetkę, jak najbardziej mogą poprawić kondycję i sprawność. Ważne jednak, aby ćwiczenia, które wykonują seniorzy były odpowiednio skomponowane i dostosowane do ich masy ciała oraz ewentualnych schorzeń czy przyjmowanych leków. Przed ich rozpoczęciem należy więc skonsultować się z lekarzem. Dobrze też zasięgnąć porad trenera personalnego, a przygodę z aktywnością fizyczną rozpocząć od niezbyt wymagających form jak spacer czy szybki marsz, z czasem zwiększając intensywność.

Reklama

Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia zaleca się, aby seniorzy w ciągu tygodnia wykonywali co najmniej 150 minut umiarkowanej aktywności fizycznej, co przekłada się na mniej więcej 21 minut dziennego ruchu. To naprawdę niewiele, a może przynieść szereg korzyści dla zdrowia i samopoczucia.

Czytaj również: Czy seks po 60. roku życia jest zdrowy? Eksperci zalecają jedną rzecz

Jakie ćwiczenia po 60-tce?

Ćwiczenia dla seniorów, którzy wcześniej nie byli zbyt aktywni fizyczne mają na celu przede wszystkim poprawienie ogólnej kondycji, zadbanie o stawy czy złagodzenie odczuwanie niektórych dolegliwości. Ponadto rekomendowane są szczególnie dla tych, którzy cierpią na nadwagę. Jakie formy aktywności będą idealne dla osób po 60-tce

Ćwiczenia dla seniorów. Oto kilka propozycji idealnych dla osób po 60-tce

  • Spacery

Do najprostszych form ruchu należą spacery, czy np. nordic walking - marsze ze specjalnymi kijkami. Od tego warto zacząć, jeśli kondycja jest słaba lub zdrowie nie pozwala na bardziej intensywne aktywności jak rower czy jogging. Codzienne spacery w połączeniu ze zdrową, lekkostrawną dietą mogą zdziałać cuda - zarówno korzystnie wpłynąć na wygląd sylwetki jak i stan całego organizmu.  

  • Basen

Dla seniorów świetnym wyborem będzie też basen - zarówno pływanie jak i zorganizowane zajęcia w wodzie. Obie te formy aktywności  idealne sprawdzą się u osób, które narzekają na bóle stawów i nie chcą dodatkowo ich obciążać. Ćwiczenia w wodzie zbawiennie wpływają na zdrowie, kręgosłup, niwelują napięcia, są przyjemne, a jednocześnie pomagają schudnąć.

  • Joga

Osoby po 60-tce śmiało mogą również praktykować pilates czy jogę. Wiele placówek fitness oferuje specjalne zajęcia dla seniorów, o tempie i intensywności dostosowanej do wieku. Seniorki szczególnie chwalą sobie jogę - ćwiczenia niezwykle relaksujące, wyciszające, rozciągają, które jednocześnie wzmacniają całe ciało i wysmuklają sylwetkę.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: senior | seniorzy | aktywność fizyczna

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy