Jarmuż: Zimowe warzywo o nieprzeciętnych właściwościach dla zdrowia

Żywozielone i fioletowo-zielone, karbowane liście jarmużu zdobią stragany i półmiski, jednak wiedza o jego nieprzeciętnej wartości odżywczej jest wciąż znikoma. Jarmuż, inaczej niż marchew czy nać pietruszki, znajdziemy na targu tylko na wybranych stoiskach. Warto go kupić i uczynić z tego nawyk.

Jarmuż można podawać na wiele sposobów
Jarmuż można podawać na wiele sposobów123RF/PICSEL

To warzywo nie ma konkurencji, zwłaszcza zimą. Jest odporny na przymrozki i ma wiele zalet dla zdrowia. Dosłownie wymiata wolne rodniki, wspiera zmęczone sztucznym światłem oczy i usprawnia metabolizm. Jakie jeszcze korzyści przyniesie włączenie jarmużu do jadłospisu? Wyjaśniamy!

Jarmuż: Smak, do którego warto się przekonać

Choć z daleka może przypominać karbowane liście sałaty, jarmuż należy do rodziny kapustowatych. Jest botaniczną odmianą kapusty warzywnej. I, jak się okazuje, ten aspekt jest dla wielu osób kłopotliwy. W liściach jarmużu czuć nuty smakowe kapusty. Nie dla każdego i nie od razu musi to być najsmaczniejsze warzywo na świecie. Warto jednak podjąć próbę polubienia go.

Jarmuż to wspaniały dodatek do koktajlu
Jarmuż to wspaniały dodatek do koktajlu123RF/PICSEL

Smakuje nam to, co zjadamy najczęściej, do tego przyzwyczajamy kubki smakowe. Nikt nie urodził się z miłością do pierogów ani kotleta schabowego. Są produkty tak cenne dla zdrowia, że dla własnego dobra powinniśmy o nie "zawalczyć". Zimą nie ma bardziej wartościowego warzywa niż jarmuż. Roślina doskonale znosi mróz, nawet do -15 stopni i, co ciekawe, po przymrozku smakuje lepiej, bo traci część kapuścianego posmaku.

Jeśli surowe liście są dla ciebie niemożliwe do zaakceptowania, zacznij od słynnych chipsów z jarmużu. Niewielu im się oprze.

Jarmuż od kuchni

Jarmuż można podawać na wiele sposobów. Najcenniejszy dla zdrowia będzie zawsze surowy, ale nadaje się, podobnie jak szpinak, do smażenia, duszenia i blanszowania. Warto dodawać go do sałatek, surówek, kanapek, dań na bazie ryżu, makaronu, potraw mięsnych i wegetariańskich.

Wartości odżywcze jarmużu

Liście jarmużu są skarbnicą błonnika, stojącej na straży odporności witaminy C, ważnej dla prawidłowej krzepliwości krwi witaminy K, kluczowego dla pracy serca potasu i wzmacniającego kości wapnia. Obok witaminy C, która jest równocześnie przeciwutleniaczem, jarmuż zawiera chlorofil i sulforafan, związki o wyjątkowo silnym potencjale antyoksydacyjnym.

Pomysł na obiad: klopsiki w towarzystwie jarmużu
Pomysł na obiad: klopsiki w towarzystwie jarmużu 123RF/PICSEL

Jarmuż dla zdrowia oczu

Liście jarmużu zawierają aż trzy ważne dla oczu składniki - luteinę, zeaksantynę i beta-karoten. Ich podaż w miesiącach zimowych, gdy oczy są zmęczone nie tylko światłem niebieskim, ale też długą ekspozycją na sztuczne światło, jest kluczowa dla wzmocnienia narządu wzroku i ochrony przed poważnymi schorzeniami.

Jarmuż w profilaktyce chorób nowotworowych

Większość roślin zawiera jakiś składnik, który pomaga chronić przed rozwojem chorób nowotworowych. Niewiele może się pochwalić taką armią składników, jaką znajdziemy w jarmużu. Wymienić tu trzeba wspomnianą już witaminę C, chlorofil - zielony barwnik roślinny, sulforafan, luteinę, zeaksantynę, beta-karoten oraz witaminę K, ta też ma właściwości antynowotworowe. Każda z wymienionych ma swój indywidualny potencjał antynowotworowy. Ich suma daje roślinie niebagatelne właściwości.

Wegański burger z jarmużem
Wegański burger z jarmużem123RF/PICSEL

Obecny w diecie jarmuż ogranicza stany zapalne i redukuje ryzyko rozwoju wielu chorób nowotworowych, w tym jamy ustnej, krtani, przełyku, płuc, piersi, jajnika, prostaty, pęcherza moczowego, okrężnicy, jelita grubego, pęcherzyka żółciowego i wątroby.

Jarmuż dla zdrowia serca

Zawarta w liściach witamina C, potas i wapń to doskonałe wsparcie dla serca i całego układu sercowo-naczyniowego. Wapń dba o pompowanie krwi do tkanek, potas zwiększa drożność naczyń i sprzyja normalizacji ciśnienia tętniczego krwi. Witamina C uszczelnia i wzmacnia naczynia krwionośne.

Jarmuż dla ochrony żołądka i lepszego metabolizmu

Sulforafan - związek o właściwościach antynowotworowych ma dobroczynny wpływ na śluzówki żołądka i jelit. Ma właściwości bakteriobójcze, również względem bakterii helicobacter pylori, która odpowiada za większość przypadków choroby wrzodowej żołądka. Obecny w diecie jarmuż zmniejsza ryzyko stanów zapalnych żołądka i wrzodów, zarówno żołądka, jak i dwunastnicy.

Z uwagi na wysoką zawartość błonnika, spożywany na surowo jarmuż może być silnym bodźcem dla leniwych jelit. Nic tak dobrze nie pobudza perystaltyki jelit jak naturalne surowe włókno roślinne.

Zobacz także:

"Ewa gotuje": Łosoś na szpinaku z ogórkiem i pomeloPolsat