Składnik pizzy niebezpieczny dla zdrowia? Oto co ustalili eksperci

Przez długi czas snuto przypuszczenia, że substancja, która powstaje podczas pieczenia pizzy, może być bardzo niebezpieczna. Naukowcy po przeprowadzeniu dokładnych badań mają już pewność. Oto co udało im się ustalić na temat jednego z najbardziej popularnych na świecie przysmaków.

Pizza neapolitańska jest jedną z najchętniej jadanych przysmaków na świecie. Jeszcze niedawno przypuszczano, że może być niebezpieczna dla zdrowia
Pizza neapolitańska jest jedną z najchętniej jadanych przysmaków na świecie. Jeszcze niedawno przypuszczano, że może być niebezpieczna dla zdrowia123RF/PICSEL

Podczas pieczenia pizzy na brzegach pojawia się charakterystyczne przypalone miejsce. Dla niektórych smakoszy ten efekt jest konieczny, by zjeść idealny w smaku włoski specjał. Już od dłuższego czasu przypuszczano jednak, że związek, który jest odpowiedzialny za chrupiące ciasto na pizzy, może fatalnie wpływać na zdrowie. Naukowcy postanowili więc dokładnie przyjrzeć się temu zjawisku. Dzięki przeprowadzonym badaniom udało im się ustalić, jak jest naprawdę.

Tradycyjna, włoska pizza niebezpieczna dla zdrowia? Eksperci już wiedzą

Domysły, które snuto przez wiele lat, jakoby zwęglone "bąble" pojawiające się podczas pieczenia pizzy w piecu na drewno miały mieć szkodliwy wpływ na zdrowie człowieka, okazały się na szczęście nieprawdziwe. Według badaczy tradycyjna, neapolitańska pizza, którą jada się na całym świecie, jest jak najbardziej bezpieczna dla zdrowia.

Warto wiedzieć, że aby przygotować prawdziwą pizzę "napoletana" należy brać pod uwagę wszystkie kryteria, które zostały ściśle określone przez włoską federację Associazione Verace Pizza Napoletana. Ciasto powinno być cienkie jak pergamin, zaś brzegi grube i puchate z charakterystycznymi przypaleniami. "Bąbelki" pojawiające się na rantach podczas pieczenia to zasługa bardzo wysokiej temperatury - około 450 st. C, a także opalanego drewnem pieca.

Spalone brzegi pizzy neapolitańskiej nie zawierają szkodliwego związku

Pizza neapolitańska jest pieczona w wysokiej temperaturze przez około 90 sekund. Zdaniem ekspertów jest zupełnie bezpieczna dla zdrowia
Pizza neapolitańska jest pieczona w wysokiej temperaturze przez około 90 sekund. Zdaniem ekspertów jest zupełnie bezpieczna dla zdrowia123RF/PICSEL

Profesor technologii żywności Mauro Moresi z florenckiej instytucji naukowej na spotkaniu przytoczył wyniki badań i wyjaśnił, że naukowcy z uniwersytetów w Neapolu i Viterbo wykazali bardzo niską ilość akryloamidu, który może powstawać podczas pieczenia ciasta w wysokiej temperaturze.

Zdaniem naukowców, jedzenie pizzy neapolitańskiej jest zupełnie bezpieczne, bowiem wysokiej temperaturze poddawana jest przez bardzo krótki czas (ok. 90 sekund). Eksperci wyjaśnili też, że przypaleniu ulega maksimum 3 proc. powierzchni ciasta.

Gdzie występuje rakotwórczy akryloamid?

Szkodliwość akryloamidu tyczy się przede wszystkim dłużej trwającego pieczenia i smażenia czy grillowania w wysokiej temperaturze. Związek ten może przyczynić się do rozwoju m.in. nowotworów przewodu pokarmowego.

Podaje się, że znaczne ilości tego związku mogą występować we frytkach, czipsach, grillowanym mięsie, ciastkach, herbatnikach i niektórych rodzajach pieczywa.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas