Chcesz ograniczyć mięso, ale pokusa jest zbyt duża? Eksperci wskazali przyczynę

Wybór diety bezmięsnej może nie być wyłącznie kwestią decyzji. Najnowsze badania wykazują, że nie bez znaczenia jest tu też DNA. Naukowcy odkryli geny, od których zależy, czy mamy skłonność do wegetarianizmu i czy zdołamy wytrwać w postanowieniu, by nie jeść mięsa.

Tym, co decyduje o sukcesie przejścia na dietę bezmięsną, może być sposób, w jaki dana osoba metabolizuje tłuszcze
Tym, co decyduje o sukcesie przejścia na dietę bezmięsną, może być sposób, w jaki dana osoba metabolizuje tłuszcze123RF/PICSEL
W tej chwili możemy powiedzieć, że genetyka odgrywa znaczącą rolę w wegetarianizmie i że niektórzy ludzie mogą genetycznie być lepiej przystosowani do diety wegetariańskiej niż inni

- powiedział w rozmowie z CNN dr Nabeel Yaseen, emerytowany profesor patologii z Feinberg School of Medicine na Uniwersytecie Northwestern i autor badania opublikowanego w magazynie "PLOS One".

Badania, które wykazały istnienie genów mających wpływ na to, w jakim stopniu dana osoba jest w stanie przestrzegać diety wegetariańskiej.

Dr Yaseen zwraca uwagę, że oprócz czynników religijnych i kulturowych do ograniczenia lub wyeliminowania z diety mięsa motywują ludzi także względy zdrowotne, moralne i środowiskowe. Jednak nie zawsze takie próby kończą się sukcesem.

Duża część samozwańczych wegetarian, odpowiadając na szczegółowe kwestionariusze, w istocie deklaruje spożywanie produktów mięsnych. To sugeruje, że wiele osób, które chciałyby zostać wegetarianami, nie jest w stanie tego zrobić, a nasze dane wskazują, że przynajmniej jednym z powodów może być genetyka

- stwierdził naukowiec.

Jego zespołowi nie udało się na razie określić, kto będzie genetycznie predysponowany do wegetarianizmu, a kto nie.

Naukowcy mają dowody: te osoby wytrwają na diecie wegateriańskiej

Do badania wykorzystano dane z brytyjskiego Biobanku – dużej biomedycznej bazy danych i zasobu badawczego umożliwiającego długoterminowe monitorowanie zdrowia ludzi.

Porównano dane ponad 5 tys. rygorystycznych wegetarian (osób, które w ciągu ostatniego roku nie jadły mięsa zwierzęcego) z ponad 300 tys. osób z grupy kontrolnej, które jadły mięso.

Za wzmożoną ochotę na mięso w dużej mierze odpowiadają predyspozycje metaboliczne
Za wzmożoną ochotę na mięso w dużej mierze odpowiadają predyspozycje metaboliczne123RF/PICSEL

Naukowcy zidentyfikowali trzy geny, które są silnie skorelowane z wegetarianizmem i 31 kolejnych, które potencjalnie można utożsamiać z predyspozycją do diety bezmięsnej. W wyniku analizy genetycznej ustalono, że u wegetarian częściej niż u nie wegetarian występują różne odmiany tych genów.

Tym, co decyduje o sukcesie przejścia na dietę bezmięsną, może być sposób, w jaki dana osoba metabolizuje tłuszcze. W każdym razie geny, które w badaniu uznano za skorelowane z wegetarianizmem, miały związek z metabolizmem lipidów.

Lipidy z roślin i z mięsa różnią się złożonością. Jest więc możliwe, że niektórzy ludzie ze względów genetycznych potrzebują pewnych lipidów, które występują w mięsie. Może to mieć związek z różnicami genetycznymi, które wpływają na metabolizm lipidów, a to z kolei na funkcjonowanie mózgu. Potrzeba jednak dalszych badań, by zweryfikować tę hipotezę

- stwierdził dr Nabeel Yaseen.

"Zbliżenia". Elżbieta Romanowska o programie "Nasz nowy dom", miłości, nienawiści i polityceINTERIA.PL
PAP life
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas