Mieszkanie bez wkładu własnego. Od kiedy, dla kogo, jak się starać?
Program „Mieszkanie bez wkładu własnego” rusza już wkrótce. Będzie to szansa na otrzymanie kredytu hipotecznego. Wsparciem w kredycie hipotecznym będzie Bank Gospodarstwa Krajowego. Kiedy rusza program? Kto może wziąć w nim udział? Co potrzebujemy, by otrzymać wsparcie ze strony BGK? Oto istotne informacje o programie „Mieszkanie bez wkładu własnego”!
Pod koniec maja w życie wchodzi ustawa o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym. Program "Mieszkanie bez wkładu własnego" ma na celu pomóc nam zdobyć kredyt mieszkaniowy. Kto, w jaki sposób oraz od kiedy można wnioskować o dofinansowanie kredytu?
Spis treści:
- Na czym polega mieszkanie bez wkładu własnego?
- Kiedy bez wkładu własnego?
- Czy można obejść wkład własny?
- Mieszkanie bez wkładu własnego. Spełnione warunki
- Mieszkanie bez wkładu własnego. Oferta dla singli
- Mieszkanie bez wkładu własnego. Oferta dla rodziny
- Mieszkanie bez wkładu własnego. Cena za m²
- Mieszkanie bez wkładu własnego. Które banki wezmą udział w akcji?
Na czym polega mieszkanie bez wkładu własnego?
Program "Mieszkanie bez wkładu własnego" ma wspierać klientów chętnych na kredyt hipoteczny. Akcja dotyczy głównie osób, mających problemy z odłożeniem pieniędzy na wkład własny. Będzie to również dobre zabezpieczenie dla tych, którzy obecnie mają problemy ze zdolnością kredytową. Równowartość wkładu własnego pożycza nam Bank Gospodarstwa Krajowego. Należy natomiast pamiętać, że nie jest to dopłatą do mieszkania. Fundusze otrzymane od BGK na wkład własny są kolejnymi środkami, które zmuszeni jesteśmy spłacić.
Kiedy bez wkładu własnego?
Projekt wsparcia kredytobiorców pojawił się już w październiku 2021 roku. Wtedy zaczęły się problemy ze zdolnością kredytową wielu klientów. Przyczyną takiej sytuacji jest podniesienie stóp procentowych przez Narodowy Bank Polski. "Mieszkanie bez wkładu własnego" wejdzie w życie już 27 maja 2022 roku.
Czy można obejść wkład własny?
Wzięcie kredytu hipotecznego nie jest możliwe, bez wniesienia w niego wkładu własnego. Zazwyczaj wynosi on 20% kwoty całego kredytu. Części konsumentów nie stać na taki wydatek. Mimo wszystko banki nie są w stanie obejść tej wpłaty, gdyż jest regulowana przepisami prawnymi. Bankom udało się jednak obniżyć wymagalny wkład własny do 10% wartości kredytu.
"Mieszkanie bez wkładu własnego" ma jeszcze bardziej ułatwić nam pozyskanie kredytu na mieszkanie. Biorąc udział w akcji, BGK opłaca za nas wkład własny, byśmy mogli z bankiem zawrzeć umowę hipoteczną. W pewnym stopniu omijamy w ten sposób wkład własny. Nie oznacza to natomiast, że jest kwotą, której nie musimy spłacić.
Mieszkanie bez wkładu własnego. Spełnione warunki
Z programu "Mieszkanie bez wkładu własnego" mogą skorzystać ci, którzy nie posiadają mieszkania na własność. Wlicza się w to również współdzielone prawo własności nieruchomości. Oprócz tego klient nie powinien mieć wziętego żadnego kredytu, w którym konieczne było posiadanie wkładu własnego.
Największym problemem może stać się zdolność kredytowa. Z jednej strony "Mieszkanie bez wkładu własnego" ma pomóc takim osobom. Z drugiej strony nikt nie jest pewny ewentualnych kolejnych wzrostów stóp procentowych, powodujących problemy ze zdolnością kredytową.
Mieszkanie bez wkładu własnego. Oferta dla singli
"Mieszkanie bez wkładu własnego" będzie projektem dostępnym również dla singli. Należy zwrócić w tym momencie uwagę na to, kto z punktu widzenia tego projektu uważany jest za singla. Według danych dotyczących akcji singlem jest każda osoba samotna, ale nie tylko. Jako singla określa się osoby w związku nieformalnym, które nie posiadają dzieci.
Mieszkanie bez wkładu własnego. Oferta dla rodziny
W jakich sytuacjach możemy mówić o "rodzinie"? Pytanie może wydawać się absurdalne. Niemniej "Mieszkanie bez wkładu własnego" dokładnie określa sytuację, w których uznaje się osoby za rodzinę. Pomijając osoby ze związków formalnych, jako rodzinę uznaje się również pary ze związków nieformalnych. Para taka, żeby być rodziną, a nie dwójką singli musi mieć wspólne dziecko.
Dla takich osób BGK wprowadził dodatkowe dofinansowania, zwane: "spłata rodzinna". Jeśli urodzi się drugie lub kolejne dziecko, Bank Gospodarstwa Krajowego spłaci część kredytu. W przypadku drugiego dziecka spłata wynosi 20 tysięcy złotych. Przy trzecim lub każdym kolejnym kwota ta obejmuje już 60 tysięcy złotych.
Mieszkanie bez wkładu własnego. Cena za m²
"Mieszkanie bez wkładu własnego" nie daje nam aż tak wolnej ręki w wyborze wymarzonej nieruchomości. Kredyt opłacany częściowo przez BGK dostępny jest w konkretnych pułapach cenowych. Wkładu własnego maksymalnie możemy pobrać do 100 tysięcy złotych. Wynika więc z tego, że maksymalna kwota kredytu wynosi 500 tysięcy złotych. Niemniej przy opłacaniu wkładu własnego przez bank, liczy się również cena od metra kwadratowego mieszkania.
Według prognozowanych cen mieszkań wynika, że w niektórych miastach prawie niemożliwe będzie wzięcie udziału w programie. Dotyczy to obu rynków mieszkaniowych. W przypadku rynku pierwotnego najniższa cena za m² może wynieść 5 945 zł. Takie kwoty obowiazują w Szczecinie. W tej cenie w Szczecinie dostępnych jest zaledwie 2% mieszkań. Najdroższa jest Warszawa, gdyż szacunkowo za m² należy zapłacić 10 013 zł. To już daje 19% spośród wszystkich ofert.
Zupełnie inaczej sytuacja ma się w kwestii rynku wtórnego. 6 miast posiada mniej niż 10% ofert zgodnych z ceną ustaloną według programu "Mieszkanie bez wkładu własnego". W Warszawie oraz Krakowie spośród wszystkich mieszkań zaledwie 4% będzie dostępne w programie. Na rynku wtórnym ponownie najtaniej wychodzi Szczecin. Najdrożej dalej jest w stolicy.
Mieszkanie bez wkładu własnego. Które banki wezmą udział w akcji?
W programie wezmą udział wszystkie banki w Polsce, które posiadają ofertę hipoteki. Obecnie BGK pracuje nad szczegółami współpracy z bankami. To one mają całą procedurę udzielania kredytów. Bank Gospodarstwa Krajowego jest tylko pośrednikiem w kwestii regulacji wysokości wkładu własnego. Zawieranie umów w ofercie "Mieszkanie bez wkładu własnego" możliwe będzie już od 27 maja.
***
Czytaj także: