Reklama

„Białe myszki” to nie wszystko. Czym jest biała gorączka alkoholowa?

W tym stanie osoby upojone alkoholem widzą „białe myszki” i mają inne omamy. Delirium, czyli biała gorączka alkoholowa, to najcięższa postać zespołu abstynenckiego. To stan zaburzeń świadomości spowodowany odstawieniem alkoholu przez osobę, która nadużywała go przez dłuższy czas. Czym się objawia? Jak długo trwa?

Według ostatnich szacunków, prawie 3 miliony Polaków może nadużywać alkoholu. W ostatnich latach odnotowuje się gwałtowny wzrost spożycia substancji odurzających, w tym alkoholi.

Uzależnienie od alkoholu to istotny problem, który może dotknąć każdego, niezależnie od statusu społecznego. 

Alkohol działa szkodliwie na wszystkie narządy, źle wpływa na zdrowie fizyczne i psychiczne. Spożywany w dużych ilościach staje się trucizną. O szkodliwych skutkach picia alkoholu przeczytasz więcej w naszym artykule Niszczyciel narządów i psychiki. WHO ostrzega: nie ma bezpiecznej dawki.

Reklama

Osoby uzależnione od alkoholu może dotknąć również inny, poważny problem. Chodzi o delirium, nazywane również białą gorączką alkoholową.

Co to jest delirium tremens (biała gorączka alkoholowa)?

Delirium tremens określane również jako biała gorączka alkoholowa, majaczenie alkoholowe czy delirium alkoholowe to najcięższa postać zespołu abstynenckiego.

To cały zespół objawów, który pojawia się po odstawieniu alkoholu przez osobę nadużywającą go przez dłuższy czas.

Przyczyny delirium alkoholowego

Organizm, który przyzwyczaił się do używki, nie pozostaje obojętny na nagłe ograniczenie ilości spożywanego alkoholu.

Przerwanie alkoholowego ciągu zazwyczaj wywołuje jego gwałtowną reakcję. W skrajnych przypadkach może to prowadzić nawet do śmierci.

Jeśli osoba spożywająca alkohol przez dłuższy czas nagle odstawi napoje procentowe, aktywność układu nerwowego - zmienionego wskutek uzależnienia - wzrośnie. Przez to uzależniona osoba staje się pobudzona, a jej zachowanie - nieprzewidywalne.

Przeczytaj również:

Po ten alkohol sięgają najczęściej. Jak piją Polki?

Odstaw alkohol na cztery tygodnie. Oto, jak zareaguje twoje ciało

Biała gorączka alkoholowa: kiedy występują objawy

Objawy białej gorączki alkoholowej występują najczęściej po upływie od 48 do 72 godzin od odstawienia alkoholu. Ryzyko wystąpienia dolegliwości wynosi od 5 do 10 proc. wśród osób, które piją alkohol nałogowo.

Delirium alkoholowe zazwyczaj ustępuje po tygodniu, ale u niektórych osób może trwać dłużej. Powodem są dolegliwości somatyczne lub zaburzenia psychiczne.

Wiąże się ze wzrostem aktywności układu nerwowego po  zaprzestaniu picia napojów procentowych. Biała gorączka alkoholowa rozpoczyna się zazwyczaj od problemów z zaśnięciem, stanów lękowych i drżenia mięśni. Kolejnego dnia zaczyna przybywać dolegliwości.

Przeczytaj też: "Zabiła męża, a potem trafiła do nas". Z pamiętnika pracowników izby wytrzeźwień

Biała gorączka alkoholowa: objawy

Podstawowe objawy białej gorączki alkoholowej to:

  • omamy i halucynacje - zazwyczaj wzrokowe lub słuchowe. Chora osoba zaczyna traktować nieistniejące zdarzenia jako realne, najczęściej widzi zwierzęta, owady, ludzi i słyszy różne dźwięki i odgłosy. Może dostrzegać białe myszki, węże, koty, widzieć sceny niczym z horrorów i słyszeć groźne głosy czy cuć odrażające zapachy,
  • drgawki mięśniowe o dużej intensywności,
  • wahania nastroju i zmiana aktywności - osoby w stanie delirium raz są senne, a za chwilę mogą wpaść w euforię,
  • zaburzenia świadomości - wiążą się z otoczeniem, w którym przebywa dana osoba. Chory nie wie, gdzie przebywa i nie potrafi odpowiedzieć na najprostsze pytania,
  • upośledzenie pamięci i zaburzenia myślenia - osoba w stanie delirium ma osłabioną koncentrację, przejawia trudności w logicznym wypowiadaniu się.

Na liście objawów, które towarzyszą białej gorączce, znajdują się również:

  • wymioty,
  • nudności,
  • zwiększona potliwość,
  • przyspieszony oddech,
  • wyższe tętno,
  • wysokie ciśnienie krwi,
  • podwyższona temperatura ciała,
  • częstoskurcz serca.

Jak postępować z osobą w delirium?

Stan delirium często występuje z innymi zaburzeniami somatycznymi i jest traktowany jako stan bezpośredniego zagrożenia życia. Objawy delirium wymagają hospitalizacji, ponieważ prawie 4 proc. z nich kończy się śmiercią. 

Osoba znajdująca się w delirium alkoholowym potrzebuje jak najszybszej hospitalizacji. Najważniejsze, aby jak najszybciej wezwać pomoc medyczną - liczy się każda sekunda.

Do czasu przybycia pogotowia ratunkowego - na ile to możliwe - musimy zabezpieczyć ją przed ryzykownymi zachowaniami. Jednocześnie musimy pamiętać o własnym bezpieczeństwie i nie narażać się niepotrzebnie.

Zobacz również: Delirium - objawy, przyczyny, leczenie

Biała gorączka alkoholowa: leczenie

Na czym polega leczenie białej gorączki? Chory otrzymuje leki mające za zadanie ograniczyć poszczególne objawy. Na omamy i halucynacje otrzymuje leki benzodiazepinowe, z kolei na drgawki - leki przeciwdrgawkowe. Wzmożoną aktywność i objawy psychotyczne mają złagodzić leki z grupy neuropleptyków.

Oprócz tego pacjent otrzymuje dożylnie witaminę B1, która wspomaga działanie układu nerwowego i spore ilości płynów.  

Pacjenci mający zaburzenia świadomości zazwyczaj zostają odizolowani. W trakcie leczenia białej gorączki alkoholowej ważna jest opieka psychologiczna. Dzięki temu pacjent wie, w jakim miejscu się znajduje i co jest tego powodem.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: alkoholizm
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy