Reklama

Małe nasiona, które dają ogrom możliwości. Napar z siemienia lnianego

Napar z siemienia lnianego to moc witamin i składników odżywczych zawarta w niewielkich ziarnach. Stosowany regularnie sprawia, że poprawia się nasze samopoczucie, a długa lista prozdrowotnych właściwości winduje siemię na szczyt najzdrowszych nasion. Oto kilka przykładów, jak napar z siemienia lnianego walczy z wieloma dolegliwościami.

Napar z siemienia lnianego to szybki przepis na leczniczą miksturę, która opiera się o niewielkie, płaskie, złote lub brązowe nasiona lnu zwyczajnego. Zaliczane się je do superfoods i bez problemu można je kupić w prawie w każdym sklepie lub aptece. 

Siemię lniane - właściwości

Odpowiedź na pytanie, jakie właściwości ma siemię lniane, znali mieszkańcy Morza Śródziemnego już w VI wieku p.n.e., którzy jako pierwsi opisali jego zastosowanie. Znane jest głównie z wysokiej zawartości błonnika, zarówno rozpuszczalnego, jak i nierozpuszczalnego. Pierwszy odpowiada za utrzymanie odpowiedniego poziomu stężenia glukozy i cholesterolu, drugi redukuje ryzyko rozwoju nowotworów.

Reklama

Właściwości siemienia lnianego to również bogactwo źródeł kwasów tłuszczowych omega-3, których głównym przedstawicielem jest kwas alfa-linolenowy. Nasiona lnu posiadają bardzo korzystny stosunek kwasów omega-6. W diecie wegańskiej może zastąpić tran jako źródło omega-3. Siemię lniane jest źródłem składników mineralnych:

  • wapnia;
  • magnezu;
  • fosforu; 
  • miedzi; 
  • cynku.

Właściwości siemienia lnianego to również bogactwo witamin. W tych niewielkich ziarenkach mieści się ich sporo i siemię lniane to witaminy C, E, B1, B2, B5, B6 oraz kwas foliowy. Siemię lniane łagodzi objawy menopauzy, a do tego pielęgnuje skórę oraz włosy

Napar z siemienia lnianego - jakie siemię wybrać

Siemię lniane można kupić jako ziarna, zmielone nasiona czy olej. Jakie siemię wybrać, by mieć pewność, że to najzdrowsza decyzja? Len, który posiada ogromne ilości zdrowych, nienasyconych kwasów tłuszczowych szybko traci swoje walory, ponieważ jest produktem podatnym na utlenianie. Jakie siemię wybrać?

Czytaj też: Siemię lniane zastąpi aż... 25 kosmetyków!

Powyższe właściwości siemienia sprawiają, że najlepiej, kiedy len jest mielony przed spożyciem. Jakie siemię wybrać? To oznacza, że warto kupować siemię w postaci ziaren, mielić samodzielnie w młynku i dopiero wtedy spożyć. Tym bardziej, że gotowe siemię lniane często jest sprzedawane jako odtłuszczony produkt bez kwasów omega-3.

Napar z siemienia lnianego. Jak zrobić?

Napar z siemienia lnianego to kilka prostych do wykonana. Jeżeli wybraliśmy jego rodzaj, na początek należy wsypać dwie łyżeczki mielonego siemienia lnianego do kubka. Kolejny krok to zalanie gorącą wodą.

Jak zrobić napar z siemienia lnianego? Następnie należy odczekać 15 minut. Po tym czasie napar z siemienia lnianego jest gotowy do picia. Warto po niego sięgać dwa razy w ciągu dnia, najlepiej rano oraz wieczorem

Napar z siemienia lnianego na kaszel

Niezwykłe właściwości siemienia lnianego to również zawartość śluzowych substancji. Dlatego napar z siemienia lnianego na kaszel, który jest suchy. Ziarna charakteryzują przeciwzapalne i nawilżające właściwości, a siemię wykazuje osłaniające i powlekające działania, dzięki czemu napar z siemienia lnianego na kaszel złagodzi ból i uczucie drapania.

Jak zrobić napar z siemienia lnianego na kaszel? To tylko kilka minut przygotować. Aby zrobić napar z siemienia lnianego na kaszel, należy dwie łyżki produktu zalać 250 ml wrzątku. Następnie odstawić na kwadrans i odcedzić. Napar z siemienia lnianego na kaszel można pić w połączeniu z syropem owocowym

Napar z siemienia lnianego na jelita. Ulga przy zapaleniach

Napar z siemienia lnianego na jelita to recepta na różnego rodzaju problemy z układem pokarmowym. Wszystko dzięki wspomnianym kwasom omega-3, błonnikowi oraz prozdrowotnym antyutleniaczom, czyli lignanom. Napar z siemienia lnianego na jelita przyda się w walce z takimi dolegliwościami jak:

  • chorobach zapalnych jelit;
  • zapaleniu śluzówki jelit;
  • hemoroidach;
  • wrzodach żołądka i dwunastnicy;
  • zaparciach;
  • refluksie.

Napar z siemienia lnianego na jelita ułatwia wypróżnianie, ponieważ nawilża masy kałowe w jelicie i przyspiesza ich poruszanie. Napar należy pić dwa razy dziennie, rano najlepiej na czczo. Jak je przygotować? Siemię zalewamy gorącą wodą i spożywamy po 15 minutach. 

Napar z siemienia lnianego na odchudzanie. Koniec z podjadaniem

Jeżeli myślicie o odchudzaniu, niezwykłe ziarna pomogą i ułatwią utrzymanie diety. Dzięki nierozpuszczalnemu błonnikowi człowiek dłużej czuje się syty i nie ma chęci na kolejny posiłek. 

Napar z siemienia lnianego na odchudzanie to wartości odżywcze, które zapewnią wsparcie organizmowi podczas odchudzania, dzięki czemu może się ono odbyć bez wyniszczania organizmu.

Zobacz również: Ludzie kupują go, żeby schudnąć. Leku zaczyna brakować potrzebującym

Napar z siemienia lnianego na odchudzanie to jeden ze sposobów, by ułatwić i przyśpieszyć ten niełatwy dla wielu proces. Zalecana dawka siemienia lnianego na odchudzanie to jedna lub dwie łyżeczki. Kobiety w ciąży powinny przyjmować tylko jedną. To tylko 37 kalorii, a oprócz naparu podczas odchudzania można dodawać zgniecione ziarna lnu do potraw.

Napar z siemienia lnianego na włosy

Siemię lnianie na włosy to prosta i skuteczna pielęgnacja, bo siemię jest naturalnym humektantem, czyli nawilżaczem. Do tego dochodzą również żelazo, cynk, fosfor i magnez, które wzmacniają włosy. Napar z siemienia lnianego na włosy zmniejsza wypadanie, nadaje im elastyczności, wzmacnia cebulki oraz pomaga w walce z łupieżem czy suchością naskórka.

Napar z siemienia lnianego na włosy najlepiej stosować jako płukankę. W tym calu należy ugotować dwie łyżki siemienia w dwóch szklankach wody. Następnie gotową miksturę odcedzamy, a gotową płukankę należy stosować po umyciu włosów bez spłukiwania. Płyn można również aplikować na włosy także jako mgiełkę, używając spryskiwacza. 

Napar z siemienia lnianego na chrypkę

Chrypka to często efekt nadwyrężenia strun głosowych, przeziębienia lub zapalenia krtani. Można szybko się jej pozbyć, przygotowując napar z siemienia lnianego na chrypkę. Wystarczy zalać dwie łyżki siemienia gorącą wodą oraz dodać łyżeczkę miodu. Napar z siemienia lnianego na chrypkę należy pić trzy razy dziennie

Napar z siemienia lnianego - przeciwskazania

Choć napar z siemienia lnianego ma wiele niezwykłych właściwości, przed jego spożyciem warto poznać przeciwskazania. Duża zawartość błonnika sprawia, że zbyt szybkie wprowadzenia do diety doprowadzi do większej liczby wypróżnień. Przy większym spożyciu czekają nas bóle brzucha, gazy, wzdęcia czy nudności.

Przeciwskazania podczas spożywania to również ostrzeżenie dla osób, które przyjmują leki o działaniu przeciwzakrzepowym, jak na przykład aspiryna. Lekarze zalecają, aby kobiety będące w ciąży zachowały ostrożność, bo choć siemię lniane zawiera liczne witaminy i aminokwasy, które bardzo dobrze wpływają na zdrowie dziecka, to zalecana maksymalna dawka to jedna łyżeczka dziennie.

Czytaj także:

Prosty i skuteczny trik na zmarszczki za złotówkę

Sok z czarnego bzu - na straży odporności, nieocenione wsparcie w chorobie

Borówka amerykańska: Uprawa i właściwości

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy