Reklama

Nowe „500 plus”. Skorzysta tylko jedna grupa zawodowa

Polski Ład zawiera kilka niespodzianek, które dopiero teraz ujrzały światło dzienne. Jedną z nich jest nowe „500 plus”. Z dodatkowych pieniędzy nie będą jednak mogli cieszyć się wszyscy. Kto skorzysta?

1 lipca w Polskim Ładzie dojdzie do kolejnych poważnych zmian. Zniknąć ma przede wszystkim, wywołująca spore kontrowersje, ulga dla klasy średniej. W zamian za nią rząd proponuje obniżenie stawki PIT z 17 na 12 procent. Jak się okazuje, zmian jest więcej. Nikt dotąd nie mówił jednak o nich na głos.

Nowe "500 plus". Kto skorzysta?

Eksperci podkreślają, że zmiany w reformie podatkowej, wprowadzone w połowie roku, nie są dobrym posunięciem. Rząd zapewnia jednak, że Polacy mocno na tym skorzystają. Jak się okazuje, wśród wprowadzonych zmian pojawiają się takie, które są korzystne tylko dla niektórych osób.

Jedną ze znaczących zmian jest ulga dla członków związków zawodowych wprowadzona od 2022 roku. "Do tej pory takiego odliczenia nie było. Teraz ulga wynosi 300 zł rocznie. Rząd jednak zrobił niespodziankę związkowcom i chce podnieść wysokość odliczenia do 500 zł rocznie" - pisze Fakt.

Reklama

Propozycja padła podczas konsultacji społecznych

Propozycja zwiększenia limitu zapadła w trakcie konsultacji społecznych. Zmiany zaproponowała "Solidarność".

"Resort finansów w projekcie ułatwia sposób dokumentowania tej ulgi. Związkowcy nie będą musieli przedstawiać dowodów wpłat dokonanych na konto związku. Wystarczy PIT-11, w którym pracodawca wykazuje wysokość pobranych z wynagrodzenia składek na rzecz związków zawodowych" - pisze Fakt.

Zmiany mają zacząć obowiązywać od 1 lipca, ale z mocą od 1 stycznia. Oznacza to, iż związkowcy dodatkowe 500 złotych od państwa będą mogli zyskać jeszcze w tym roku.

***

Zobacz również:

Nowe świadczenie 400 plus. Ilu rodziców złożyło już wniosek?

Ile zarabia zakonnica? „To niesprawiedliwe”

Ile pieniędzy dać na komunię do koperty w 2022 roku?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: związki zawodowe | Polski Ład

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama