Reklama

​Nowy antyaborcyjny projekt ustawy w Sejmie. Co zawiera?

Fundacja Pro-Prawo do życia zebrała wymagane 100 tysięcy podpisów pod projektem kolejnej ustawy antyaborcyjnej. Po surowym zaostrzeniu przepisów aborcyjnych niemal rok temu, tym razem pomysłodawcy chcą wysokich kar dla osób przeprowadzających terminację ciąży i całkowitego zakazania aborcji w Polsce.

Według autorów projektu ustawy "Stop aborcji" złożonego do Sejmu przez Fundację Pro-Prawo do życia, "prawna ochrona życia dzieci poczętych jest w Polsce fikcją", a "wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 22 października 2020 nie stanowi istotnej bariery dla zabójców, ponieważ nie odnosi się w żaden sposób do ścigania aborcyjnych przestępstw".

Jak mówił Mariusz Dzierżawski, prezes Fundacji Pro-Prawo do życia, podczas konferencji prasowej pod Sejmem: "Niestety ludzie odpowiedzialni za stanowienie i przestrzeganie prawa w Polsce, tolerują to, że dziesiątki tysięcy dzieci giną, matki i ojcowie stają się współuczestnikami zbrodni, a ład moralny w Polsce jest niszczony". Podkreślał też, że "zgodnie z projektem, dzieci poczęte będą chronione na podstawie tych samych przepisów, co inni ludzie, ponieważ dziecko poczęte jest człowiekiem".

Reklama

Nowy projekt Fundacji Pro-Prawo do życia. Co zakłada?

Fundacja Pro-Prawo do życia w swoim projekcie chce wprowadzić istotne zmiany w Kodeksie karnym. Według ustawy, za dokonanie aborcji oraz pomoc w jej przeprowadzeniu powinny zostać wprowadzone kary analogiczne do kar za pozbawienie życia człowieka.

Projekt wprowadza także do ustawodawstwa definicję "dziecka poczętego" w art. 115 ("Dzieckiem jest człowiek w okresie od poczęcia do osiągnięcia pełnoletności; dzieckiem poczętym jest dziecko w okresie do rozpoczęcia porodu w rozumieniu art. 149").

Pomysłodawcy chcą usunięcia z Kodeksu karnego kar za aborcję - przerwanie ciąży miałoby być traktowane jak zabójstwo, a działania wobec płodu takie jak narażenie na uszczerbek na zdrowiu, utratę zdrowia i życia i inne określone w art.. 155-157 i 160 KK traktowane tak, jak działania wobec człowieka urodzonego.

Ustawa "Stop aborcji". Tak odpowie kobieta, która usunęła ciążę

Fundacja Pro-Prawo do życia zaznacza przy tym: "Jeżeli sprawcą przestępstwa określonego w §1 lub §4 jest matka dziecka poczętego, a czyn ten jest popełniony na szkodę takiego dziecka, sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary, a nawet odstąpić od jej wymierzenia".

Jak jednak precyzują twórcy projektu "Stop aborcji" w uzasadnieniu proponowanych zmian: "wyłączenie to dotyczy nieumyślnej formy czynów, polegającej co do zasady na niedochowaniu przez matkę dziecka poczętego ostrożności, jakiej wymaga się od osoby w jej stanie. Jednocześnie osoby trzecie, które wskutek swego zaniedbania doprowadziły do śmierci lub uszkodzenia ciała dziecka poczętego, podlegają karze za ten czyn".

W przypadku więc gdy kobieta przerwała ciążę z premedytacją, sąd, według proponowanych zmian ustawodawczych, może, ale nie musi odstąpić od wymierzenia kary - w myśl przepisów może zostać ukarana długoletnim więzieniem.

Odpowiedzialność karna lekarza według "Stop aborcji"

Projekt ustawy "Stop aborcji" mówi również o działaniu i odpowiedzialności lekarza. "Aborcja (działanie nakierowane bezpośrednio na śmierć dziecka poczętego) nie jest środkiem zaradczym wobec zagrożenia zdrowia lub życia matki dziecka. Działania lecznicze wobec matki mogą natomiast wiązać się z zagrożeniem dla życia dziecka, a czasami spowodować jego śmierć. W medycynie często zdarzają się sytuacje, gdy podjęcie terapii wiąże się z ryzykiem dla zdrowia lub życia pacjenta. Jeśli działania te były podjęte zgodnie z wiedzą i sztuką lekarską to lekarz nie ponosi odpowiedzialności za wynikłe szkody" - piszą twórcy projektu w uzasadnieniu.

"Proponowane zmiany prawa nie pociągają więc za sobą zagrożenia dla zdrowia lub życia matek. Nie spowodują również zaprzestania stosowania diagnostyki i terapii prenatalnej" - dodają.

Fundacja Pro-Prawo do życia zebrała pod projektem ustawy ok. 130 tysięcy podpisów. Tym samym projekt trafił do Sejmu, gdzie oczekuje na pierwsze czytanie.

Przeczytaj też:

Najpopularniejsze metody antykoncepcji w Polsce i na świecie. To nie pigułka!

Seks podtrzymujący: Eksperci ostrzegają przed skutkami

Stan Borys pozwał Karola Strasburgera. Wstrząsające ustalenia tabloidu!

* * *

Zobacz więcej:

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: aborcja | stop aborcji

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy