Reklama

Reklama

Całkowity zakaz aborcji zwiększa śmiertelność kobiet. Naukowcy podali dane

Ogólnokrajowy zakaz aborcji w Stanach Zjednoczonych doprowadziłby do znacznego wzrostu zgonów związanych z ciążą. Takie są wnioski z najnowszego badania przeprowadzonego na Uniwersytecie Colorado w Boulder.

W czasopiśmie naukowym "Demography" pod koniec października opublikowano badania na temat wpływu całkowitego zakazu aborcji na śmiertelność okołoporodową kobiet. Autorka pracy, demografka, prof. Amanda Jean Stevenson z Uniwersytetu Colorado, podaje, że restrykcyjny zakaz aborcji przyczyniłby się do powiększenia śmiertelności kobiet średnio o 21 proc. - oznaczałoby to średnio 140 dodatkowych zgonów rocznie. W przypadku Afroamerykanek - śmiertelność średnio powiększyłaby się nawet o 33 proc.

Zakaz aborcji zwiększy śmiertelność kobiet. Tak wynika z danych

Liczby podane w wynikach badania odzwierciedlają tylko zgony, które są związane z powikłaniami w czasie ciąży i porodu. Tymczasem śmiertelność kobiet byłaby jeszcze wyższa, w przypadku wzięcia pod uwagę nielegalnych zabiegów aborcji.

Reklama

- podkreśla autorka badań.

Podobne dane podaje Centers for Disease Control and Prevention. Z ich badań wynika, że ryzyko śmierci z powodu aborcji wynosi 0,6 na 100 tys. zabiegów. W przypadku porodów ryzyko śmierci jest o wiele wyższe: 20 na 100 tys. Wynika z tego, że donoszenie ciąży jest 33 razy bardziej ryzykowne niż jej przerwanie.

Zakaz aborcji uchwalono m. in. w Teksasie

Praca została opublikowana niedługo po tym, jak Teksas uchwalił bardzo restrykcyjne prawo aborcyjne, które zakazuje bez żadnych wyjątków kobietom przerywania ciąży po 6. tygodniu. W praktyce jest to więc całkowity zakaz przerywania ciąży. Podobne prawa uchwalono również w 10 innych stanach, jednak zostały one zaskarżone i nie weszły w życie.

W Stanach Zjednoczonych współczynnik śmiertelności kobiet wynosi 201 zgonów na milion. Dla porównania - w Polsce wynosi on około 40. 

Przeczytaj też:

Surogacja: Handel dziećmi czy wzajemna pomoc?

Alkoholiczki. Jak piją kobiety uzależnione od alkoholu?

Weronika Książkiewicz znów została sama?!

* * *

Zobacz więcej:

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: aborcja | zakaz aborcji

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje