Jak oszczędzać wodę w domu? Sześć prostych trików!

Naukowcy alarmują od lat: Woda jest na wagę złota i jeśli nie nauczymy się jej gromadzić już dziś, w niedalekiej przyszłości mogą nam grozić... wojny o wodę.

Nieszczelny kran może powodować utratę nawet 10 litrów wody na dobę!
Nieszczelny kran może powodować utratę nawet 10 litrów wody na dobę!123RF/PICSEL

Zasoby wody nie są niewyczerpalne, a wraz ze wzrostem liczby ludności zapotrzebowanie na nią jest coraz większe. Ten problem zaczyna dotyczyć również Polski, spośród wszystkich państw kontynentalnych mamy jej najmniej! Biolodzy zauważają, że w skutek wieloletnich zaniedbań nie potrafimy "zatrzymywać" wody (zatrzymujemy zaledwie 6,5 proc. wody, podczas gdy inne kraje nawet 40 proc.) i nie jesteśmy przygotowani na kolejny rok suszy.

Budowanie wielkich zbiorników retencyjnych, oczek wodnych, sadzenie drzew i ochrona terenów podmokłych to wyzwania stojące dziś przed polskim rządem, ale w procesie gospodarowania wodą niebagatelne znaczenie mają małe, codzienne wybory Polaków. Oto pięć prostych trików, które pomogą ci oszczędzać wodę w domu! 

Wykorzystuj wodę ponownie

Ten prosty trik nie jest wynalazkiem naszych czasów - robiły tak przecież nasze babcie! Wodę z kąpieli w wannie możesz wykorzystać do ścierania kurzu, mycia mebli i podłóg. Wodą z płukania owoców chętnie posilą się spragnione owady i małe żyjątka, które spotkasz we własnym ogródku. Wodę dla jeży przelej do małych podstawek lub zakrętek od słoików, owadom zapylającym przygotuj poidełko.

Jak zrobić poidło dla pszczół?

Przepis jest prosty - do podstawki od doniczki lub niezbyt głębokiego talerza włóż płaskie kamienie, drewienka i mech. Pamiętaj, by wody nie było zbyt dużo, a pszczoły miały gdzie odpocząć. Duża ilość kamieni i drewienek zapobiegnie też utonięciu mniejszych owadów. 

Rada: Wodę po gotowaniu wykorzystaj do podlewania kwiatków.

Napraw cieknące krany

Choć trudno w to uwierzyć, mnóstwo wody tracimy w wyniku usterek, z naprawą których zwlekamy czasem latami. To błąd! Specjaliści przekonują bowiem, że nieszczelny kran może powodować utratę nawet 10 litrów wody na dobę! W czasach, w których jest ona na wagę złota to prawdziwe marnotrawstwo, o wysokich rachunkach za wodę nie wspominając. 

Rada: Sprawdź swoją instalację hydrauliczną. Zakręć zawory i odczytaj wodomierz po kilku godzinach. Jeżeli wartość się zmieniła – masz w domu przeciek.

***Zobacz także***

Sen ma ogromny wpływ na kondycję naszej skóry
Deszczówka jest czysta i wolna od zarazków - zbierały ją już nasze babcie!
Deszczówka jest czysta i wolna od zarazków - zbierały ją już nasze babcie!123RF/PICSEL

Jedz mniej mięsa

Choć trudno w to uwierzyć, twoja dieta ma kolosalne znaczenie dla środowiska, a rezygnacja z mięsa lub ograniczenie jego spożycia to ogromna oszczędność wody. Liczby mówią za siebie:

- do wyprodukowania jednego ziemniaka potrzeba 25 litrów wody, a jednego pomidora - 13 litrów

- do wyprodukowania jednego jabłka potrzeba 70 litrów wody, a jednego jajka - 135 litrów

- do wyprodukowania jednej kromki chleba potrzeba 40 litrów wody, a jednego hamburgera - już 2400 litrów! 

Wyprodukowanie jednego wołowego steka to aż 7000 litrów wody! Skąd taka liczba? Mesfin M. Mekonnen i Arjen Y. Hoekstra w swoim raporcie "The green, blue and grey water footprint of farm animals and animal products" piszą, że przeciętny ślad wodny przypadający na kilokalorię wołowiny jest co najmniej dwadzieścia razy większy, niż ślad wodny zbóż czy ziemniaków. W drugiej połowie XX wieku konsumpcja mięsa na osobę wzrosła ponad dwukrotnie, a wraz z nią pojawiły się problemy związane z zamianą lasów na pastwiska, utylizacją ścieków, zużyciem energii i ogromnym wręcz zużyciem wody przez zwierzęta hodowlane. Ograniczając spożycie produktów zwierzęcych i odzwierzęcych znacznie przyczynisz się do oszczędzania wody. 

Rada: Pij wodę z kranu. Do wyprodukowania jednej plastikowej butelki potrzeba trzy razy więcej wody, niż wynosi jej objętość!

Zainwestuj w deszczownicę

Weź przykład z naszych babć i zbieraj deszczówkę! Odpowiednio odzyskana i gromadzona deszczówka to roczna oszczędność nawet 30 metrów sześciennych wody. System zbierania deszczówki może być podziemny lub nadziemny. Zbiorniki naziemne, czyli pojemniki o pojemności 300-2000 litrów montuje się przy elewacji domu, a podziemne wkopywane są w ziemi lub chowane w piwnicy - to rozwiązanie pozwala wykorzystywać deszczówkę również w domu. 

Deszczówka jest czysta i wolna od zarazków - zanieczyszczeniu ulega dopiero, gdy spływa po dachu - możesz spokojnie doprowadzić ją do WC, zmywarki, pralki i innych sprzętów domowych. 

Rada: Rośliny podlewaj wieczorem, żeby uniknąć szybkiego wyparowania wody.

***Zobacz także***

Mnóstwo wody tracimy w wyniku usterek, z naprawą których zwlekamy czasem latami
Mnóstwo wody tracimy w wyniku usterek, z naprawą których zwlekamy czasem latami123RF/PICSEL

Wybieraj prysznic zamiast wanny

Relaksująca kąpiel w wannie to moment, na który czekasz czasem przez cały dzień. Zanim jednak odkręcisz kurek i wlejesz do wanny aromatyczny olejek, przyjrzyj się liczbom:

- podczas kąpieli w wannie, możesz zużyć nawet 180 litrów wody

- biorąc szybki, około pięciominutowy prysznic zużyjesz 40 litrów wody

Rada: Kiedy bierzesz prysznic, zakręć wodę na czas mycia włosów czy namydlania ciała. To kolejna oszczędność - wody i twoich pieniędzy! 

Zakręć zawory wody przed wyjazdem

Czy wiesz, że kiedy ciebie nie ma w domu, twój dom wciąż pracuje i generuje koszta? Wszystko to za sprawą mikro wycieków, często tak małych, że nawet ich nie zauważasz. Wyobraź sobie jednak, że codziennie tracisz przez nie 8 litrów wody i pomnóż też liczbę przez 14 dni urlopu. Robi wrażenie!

Rada: Uruchamiaj zmywarkę do naczyń i pralkę tylko wtedy, gdy są pełne.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas