Proste sposoby na spore oszczędności - rachunki będą niższe!

Ciągle słyszymy, że energia będzie drożeć! Co zrobić, żeby licznik nie pędził jak oszalały? Nasi eksperci podpowiadają, jak nie marnować prądu.

W porównaniu ze zwykłymi żarówkami, światło LED oszczędza do 85 proc. energii.
W porównaniu ze zwykłymi żarówkami, światło LED oszczędza do 85 proc. energii.Picsel123RF/PICSEL

Używanie świetlówek LED

W porównaniu ze zwykłymi żarówkami, światło LED oszczędza do 85 proc. energii. Oto przykład: jeżeli zastąpimy 10 żarówek o mocy 60 WAT na ledowe, możemy zaoszczędzić nawet kilkaset złotych rocznie.

Ważne na etykietach energetycznych

Planujesz zakup nowego sprzętu AGD? Pamiętaj, że najmniejsze zużycie prądu mają urządzenia z symbolem A+++. Lodówka tej klasy da oszczędność w porównaniu ze starą, ok. 300 zł rocznie.

Dobre miejsce dla sprzętu AGD

Warto zadbać, by lodówka i zamrażarka stały daleko od kaloryfera i kuchenki. Wtedy nie pobierają więcej prądu, by utrzymać odpowiednią temperaturę wewnątrz.

Lodówka... wypełniona

Pełna lodówka pochłania mniej prądu niż pusta! Ledwo wypełniona pobiera więcej prądu, żeby się schłodzić.

Ekonomiczne pranie

Obniżaj temperaturę prania, kiedy to tylko możliwe z 60 na 30 st. To oszczędność ok. 120 zł rocznie. Do mało zabrudzonych rzeczy używaj programów bez prania wstępnego. Brudne tkaniny - namaczaj.

Gdy kupujesz czajnik...

...wybierz taki z płytą grzejną w dnie (a nie z grzałką). Pozwoli to zaoszczędzić 20-50 zł rocznie. Pamiętaj, żeby zawsze gotować tylko potrzebną ilość wody.

Ekologiczne zmywanie

Używaj zmywarki tylko, gdy jest pełna - oszczędzisz do 20 proc. prądu. Włączaj programy Eko.

Jeśli masz kuchenkę indukcyjną...

...ustawiaj płytę na połowę mocy. To w zupełności wystarczy do ugotowania ziemniaków i makaronu.

Może taryfa nocna?

Jeśli ogrzewasz dom grzejnikami na prąd, warto przejść na dwie taryfy: dzienną i nocną. Prąd w nocy jest tańszy. Włączając grzejniki w nocy, oszczędzisz kilkaset zł rocznie.

Można zmienić dostawcę energii na tańszego

Porównaj ceny: Aktualnie 1 kWh (kilowatogodzina) kosztuje od 0,45 zł do 0,64 zł brutto. Zatem stawki za energię elektryczną się różnią i zależą między innymi od dostawcy. Warto poszukać tańszego! Zmiany dostawcy prądu można dokonać bezpłatnie. Cenniki są na stronie: www.maszwybor.ure.gov.pl

Sprawna wentylacja

W kuchni, łazience i w pokojach wentylacja musi działać bez zarzutu. Utrzyma to ciepło i odpowiednią wilgotność powietrza. Zbyt wilgotne mieszkanie łatwo się zagrzybia i szybciej schładza.

Zużycie prądu... pod stałą kontrolą

Jeśli chcesz kontrolować swoje zużycie energii, możesz zamontować tzw. licznik przedpłatowy. Koszty zainstalowania licznika ponosi przedsiębiorstwo energetyczne.

Dom, który gromadzi ciepło

Jeśli planujesz gruntowny remont, pamiętaj o dociepleniu ścian materiałem izolacyjnym. Rury grzewcze (na zewnątrz budynku) też zaizoluj. Więcej dowiesz się z porad ekspertów Ministerstwa Ochrony Środowiska na: www.oszczedzam-energie.mos.gov.pl

Urządzenia z funkcją STAND-BY

W sprzętach RTV jest tzw. tryb stand-by (czerwone światełko) w telewizorze, odtwarzaczu DVD, komputerze. Jeśli stale się świeci, może to kosztować do 200 zł rocznie! A jeśli wyjeżdżasz na dłużej, wyłączaj też router (sprzęt od internetu), by nie zużywał prądu.

Gdy przez cały dzień jesteś w pracy...

...to na czas swojej nieobecności nastaw grzejniki na minimum. W chłodne dni dogrzewaj tylko te pokoje, w których przebywasz. Zainstaluj czujniki ruchu (czyli światło na fotokomórkę) przed domem albo w ogrodzie - zaoszczędzisz na stałym oświetleniu.

Dodatek energetyczny zmniejszy wydatki

Możesz starać się o dopłatę do prądu z gminy, jeśli dochody w twojej rodzinie nie przekraczają 1055,56 zł brutto miesięcznie na 1 osobę (lub 1477,79 zł brutto, jeśli gospodarujesz sama). Wniosek o dodatek energetyczny składa się do ośrodka pomocy społecznej. Na okres do 30 kwietnia 2015 r. dodatek energetyczny może wynosić przykładowo 15,77 zł miesięcznie dla rodziny 2-4-osobowej.Eksperci: Wojciech Walkiewicz doświadczony elektryk; Piotr Blaim architekt, projektuje domy energooszczędne

Tina
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas