Reklama

Reklama

Główka dziecka rośnie zbyt szybko

Mojej córeczce przez 9 tygodni od porodu główka urosła aż o 7 cm. Jej obwód jest teraz ma górnej granicy siatki centylowej. Co robić?

Proszę nie wpadać w panikę, ale zachować czujność. W pierwszych tygodniach życia główka dziecka może rosnąć 3, a nawet 3,5 centymetra na miesiąc. Potem jej wzrost jest już mniejszy. Nadal jednak należy starannie mierzyć obwód główki malucha co 2 tygodnie. Warto też wykonać niezwłocznie badanie USG przez ciemię.

Dzięki niemu możliwe będzie obejrzenie struktur mózgu dziecka. Proszę się nie obawiać tego badania - jest całkowicie bezpieczne i bezbolesne dla małego pacjenta. Gdyby okazało się, że jego wynik jest nieprawidłowy, należy udać się z dzieckiem do pediatry lub neurologa.

Reklama

Proszę także uważnie obserwować smyka i zwracać uwagę na różne objawy: sprawdzać wielkość ciemienia, to, czy jest uwypuklone.

Ważne jest również to, czy np. dziecko często wymiotuje, jest niespokojne lub przeciwnie: apatyczne. Takie informacje są istotne dla specjalisty, który będzie stawiał diagnozę.

Mam dziecko

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje