Babcie burzą stereotypy na temat starości?
Częste wizyty u babci lub dziadka mogą zapobiec wykształceniu się u dziecka negatywnych stereotypów na temat osób starszych - twierdzą psycholodzy z Kanady.
"Udało nam się wykazać, że dzieci postrzegają osoby starsze w określony sposób już wtedy, gdy zaczynają mówić. Mamy więc do czynienia z pewnego rodzaju dyskryminacją ze względu na wiek, przejawianą przez trzyletnie maluchy" - mówi dr Kwong See.
Ważny kontakt z babcią
Podczas swojego eksperymentu badaczka obserwowała reakcje dzieci, które spędzały czas na nauce z dorosłymi w różnym wieku. Okazało się, że dzieci, które miały kontakt z seniorem wypowiadały się bardziej pozytywnie na temat osób starszych niż dzieci, które takiego kontaktu nie miały.
"Jeśli dziecko częściej przebywa z babcią, zaczyna zauważać, że może się od niej wiele nauczyć. Mały kontakt lub jego brak prowadzi do powstania negatywnych stereotypów" - wyjaśnia dr Kwong See.
Badaczka zaznacza jednak, że zanim maluchy zaczną godzinami przesiadywać u dziadków należy zdać sobie sprawę, że na powstanie stereotypów mają wpływ także kreskówki, komiksy czy sposób w jaki inni ludzie mówią o starszych.
Długoterminowym efektem stereotypów może być według psychologów negatywne postrzeganie starości i samych siebie w przyszłości.
O badaniach informuje pismo "Educational Gerontology".